Preşedintele Ungariei, Tamas Sulyok, a promulgat legea de ratificare a aderării Suediei la NATO, a anunţat marţi preşedinţia de la Budapesta, conform Reuters și Agerpres.
Parlamentul ungar a aprobat primirea Suediei în alianţă pe 26 februarie, înlăturând astfel ultimul obstacol din calea demersului Suediei care îşi menţinuse neutralitatea în timpul ambelor războaie mondiale şi al războiului rece.
Guvernul de la Stockholm a renunţat la politica de nealiniere după ce Rusia a invadat Ucraina în februarie 2022.
Deputaţii ungari tergiversaseră timp de câteva luni ratificarea
Deputaţii ungari tergiversaseră timp de câteva luni ratificarea, dar şi-au dat acordul pentru extinderea NATO după ce premierul suedez Ulf Kristofferson a făcut o vizită la Budapesta, în timpul căreia a fost semnat un acord bilateral privind armamentul.
Premierul ungar Viktor Orban s-a confruntat cu presiuni din partea aliaţilor din NATO pentru ca Ungaria să renunţe la vetoul de facto faţă de Suedia.
Preşedintele parlamentului a semnat legea de ratificare şi a înaintat-o săptămâna trecută şefului statului, în vederea promulgării.
Ministrul suedez al apărării, Pal Jonson, a declarat că promulgarea de către preşedintele Ungariei este o evoluţie foarte pozitivă.
Reuters apreciază că formalităţile rămase, cum ar fi depunerea la Washington a documentelor de aderare a Suediei la alianţă, se vor încheia rapid.
Suedia devine a 32-a țară care accede în NATO
Ratificarea a fost aprobată de Parlamentul Ungariei, cu 188 de voturi pentru și șase împotrivă. În ultimii ani, Viktor Orban, un populist de dreapta care este cunoscut pentru legăturile strânse cu Rusia, a spus că criticile politicienilor suedezi la adresa Ungariei au înrăutățit relațiile dintre cele două țări și au dus la reticența parlamentarilor din partidul său Fidesz.
Însă votul a eliminat bariera finală de aderare pentru Suedia, care, împreună cu Finlanda vecină, a solicitat pentru prima dată aderarea în mai 2022.
„Cooperarea militară a Suediei și Ungariei și aderarea Suediei la NATO întăresc securitatea Ungariei”, a recunoscut premierul maghiar Viktor Orban.
Orban i-a criticat, în numeroase rânduri, pe aliații Uniunii Europene și NATO pentru că au exercitat presiuni sporite asupra guvernului său în ultimele luni pentru a determina aducerea Suediei în alianță.
„Câțiva oameni au încercat să intervină din exterior în soluționarea disputelor noastre cu Suedia, dar acest lucru nu a ajutat, ci mai degrabă a împiedicat problema. Ungaria este o țară suverană, nu tolerează să fie dirijată de alții, fie că este vorba de conținutul deciziilor sale sau de momentul acestora”, a subliniat Orban.