Prima pagină » Actualitate » Prima reacție din USR, după ce PSD a decis ruperea coaliției – LIVE VIDEO
Prima reacție din USR, după ce PSD a decis ruperea coaliției - LIVE VIDEO

Prima reacție din USR, după ce PSD a decis ruperea coaliției – LIVE VIDEO

20 apr. 2026, 21:21,
Redacția BZI în Actualitate

Președintele USR, Dominic Fritz, face prima reacție a formațiunii pe care el o conduce, după ce PSD a votat în referendumul intern desfășurat la Palatul Parlamentului să îi retragă sprijinul politic premierului Ilie Bolojan.

„PSD a părut să se bucură să declanșeze o criză politică într-un moment de gravă criză economică și geopolitică. Am auzit cam multe minciuni astăzi. PSD a votat moțiuni împreună cu AUR împotriva Dianei Buzoianu, nu PSD a fost victimă.

Au fost multe decizii care au întârziat pentru că am așteptat să se decidă PSD.

Sunt bani din PNRR în joc, reforme care trebuie făcute în instituții, iar miza pentru PSD pare că este că a pierdut controlul asupra unor sume de bani. Se inte singur că încă este acel partid mare care poate decide singur soarta României. PSD este ca o pisică ce se uită în oglindă și se crede leu. Trebuie să se obișnuiască cu gândul că nu pot guverna decât în coaliție.

Minciuna cea mai mare a fost că ar fi vorba doar de un om, de premier. Este clar că pe ei îi deranjează nu persoane premierului, ci tocmai calea reformisăt, resposanbilă pe care a luat-o România în ultimele luni.”

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere
Tensiunile între SUA și Iran ating cote maxime înainte de expirarea armistițiului. Donald Trump lansează amenințări dure, iar prețul petrolului crește puternic. Situația din Orientul Mijlociu se degradează rapid, cu doar două zile înainte de expirarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran. Relațiile dintre cele două state au revenit la un nivel critic, după un […]
Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 aprilie 2026
20 aprilie 2026