Producătorii de arme din SUA au obţinut profituri record în ultimii 10 ani, o arată o statistică făcută recent. Vorbim despre un profit de peste 1 miliard de dolari. Aceștia au vândut, în ultimii 10 ani, de la arme de asalt până la structuri complexe.
În aceste condiţii, este bine să menţionăm că SUA oferă ajutor militar în Ucraina, ajutor de câteva miliarde de dolari. Este armament greu, armament printre care și cunoscutele sisteme Himars.
Producătorii de arme din SUA au obținut profituri record
Comisia de Supraveghere și Reforma a Camerei Reprezentanților arată faptul că producătorii de arme din SUA au obținut profituri foarte mari. Statistică arată că în ultimii 10 ani, aceștia au încasat peste 1 miliard de dolari. Profitul se referă doar la mărcile de arme care sunt folosite pentru asalt. Ca un fapt divers, instituția s-a concentrat pe mărcile de arme care au fost folosite în atacurile armate din SUA. Câştigurile din armele de asalt au crescut de peste două ori pentru mărci precum Smith & Wesson, Şturm, Ruger & Co. şi Daniel Defense, între 2019 şi 2021, potrivit constatărilor Camerei Reprezentanţilor.
CEO-ul Sturm Ruger, Christopher Killoy, şi CEO-ul Daniel Defense, Marty Daniel, urmau să depună mărturie la audierea de miercuri. CEO-ul Smith & Wesson, Mark Smith, a fost invitat, dar a refuzat să participe. Trebuie menționat faptul că profitul se referă doar la piața internă din SUA. Cu toate acestea este bine de precizat faptul că armele de asalt sunt și arme militare care au fost folosite și în conflictele internaționale. Industria armamentelor din SUA este una gigantă și livrează echipamente militare în toată lumea. Sunt multe teorii ale conspirației, toate nedovedite, care fac trimitere la influența pe care corporațiile de acest fel le au asupra politicienilor din SUA. Din aceste considerente, teoriile conspiraționiste punctează faptul că SUA pornesc conflicte pentru a avea piețe de desfacere.
Regimul de arme este permisiv în SUA
Cu toate că aceste companii și-au concentrat eforturile pe export, faptul că regimul de arme este unul extrem de permisiv în SUA duce la vânzări uriașe de echipamente militare. Așadat, fără vreo problemă majoră, aproape orice cetățean american îşi poate procura o armă. Asta în condiţiile în care în ultimele 6 luni la nivel național au fost înregistrate zeci de atacuri armate în masă cu sute de persoane rănite, sau ucise.
În SUA există o dezbatere intensă asupra înăspririi regimului de deținere a armelor de foc, dar o bună parte dintre americani nu doresc acest lucru. Politicienii se feresc, pentru a nu pierde din electorat, să adopte o lege care ar face dificilă deținerea de arme. Totuși, o primă lege a trecut de votul Senatului:
„Această legislaţie privind siguranţa folosirii armelor reprezintă un progres şi va salva vieţi. Deşi nu include tot ceea ce vrem, această legislaţie este necesară urgent. Sunt încântat că pentru prima dată în ultimii aproape 30 de ani, Congresul a revenit pe calea adoptării unor măsuri necesare pentru combaterea violenţei”, a spus Schumer.
În tot acest context, producătorii de arme din SUA își văd de profitul lor care este unul colosal.