Prima pagină » Eveniment-Social » Proiecte ambițioase la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași! Modernizare, reabilitare și extindere a facilităților pentru studenți și cercetători. Prof. univ. dr. Liviu Maha: „Mă bucur că am preluat un proiect major de reabilitare a unor cămine”
Proiecte ambițioase la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași! Modernizare, reabilitare și extindere a facilităților pentru studenți și cercetători. Prof. univ. dr. Liviu Maha: „Mă bucur că am preluat un proiect major de reabilitare a unor cămine”

Proiecte ambițioase la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași! Modernizare, reabilitare și extindere a facilităților pentru studenți și cercetători. Prof. univ. dr. Liviu Maha: „Mă bucur că am preluat un proiect major de reabilitare a unor cămine”

17 ian. 2025, 02:00, 3 ,
Iulia MARIA în Eveniment-Social

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași continuă să se remarce ca un pilon al educației și cercetării din România, cu noi proiecte ambițioase destinate atât modernizării infrastructurii, cât și susținerii comunității studențești

Prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a detaliat planurile de reabilitare și extindere a mai multor spații esențiale, cu finanțări provenind din diverse surse, inclusiv din veniturile proprii și fonduri europene prin PNRR.

Prof. univ. dr. Liviu George Maha vorbește despre noile proiecte ambițioase de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Una dintre prioritățile Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași este îmbunătățirea condițiilor de cazare pentru studenți. Deși un proiect major de reabilitare a căminelor din Târgușor Copou a fost aprobat în primăvară, anumite probleme legale legate de teren au împiedicat includerea căminului 4 în planul inițial. Cu toate acestea, universitatea a decis să finanțeze modernizarea acestui cămin din surse proprii. Prof. univ. dr. Liviu George Maha a subliniat că astfel de eforturi sunt esențiale pentru a răspunde nevoilor studenților, mulți dintre aceștia resimțind lipsa unor spații adecvate de locuit.

„Mulți dintre noi resimt nevoi legate de spații și facilități și mă bucur că am preluat un proiect major de reabilitare a unor cămine. Acesta a fost aprobat în primăvară, însă, din cauza unor probleme legate de statutul legal al terenului, am decis să suplimentăm fondurile din veniturile proprii ale universității. Astfel, modernizăm și căminul 4 din Târgușor Copou, care fusese exclus inițial din proiect, din cauza acestei situații”, a declarat prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Un alt proiect de anvergură vizează reabilitarea corpului R al Universității „Alexandru Ioan Cuza”, cunoscut anterior ca sediul Romtelekom. Cu finanțare prin fonduri PNRR, clădirea va fi transformată într-un hub dedicat activităților studențești, iar planurile includ două etaje destinate centrelor lectoratelor străine și culturale, accentuând dimensiunea internațională a universității, două etaje pentru asociațiile studențești, cu spații pentru traininguri, coworking și o sală multimedia, un etaj dedicat unei biblioteci interdisciplinare, deschisă tuturor studenților și cadrelor didactice, și un etaj rezervat serviciilor pentru studenți, incluzând birourile pentru burse, cazare și consiliere.

„Vom reabilita corpul R al universității, cunoscut ca fostul sediu Romtelekom. Clădirea va fi destinată tuturor activităților studențești, devenind un hub studențesc. Două etaje vor fi alocate centrelor lectoratelor străine și centrelor culturale, punând accent pe dimensiunea internațională. Alte două etaje vor fi dedicate asociațiilor studențești, incluzând spații pentru traininguri, coworking și o sală multimedia pentru activități comune. Un alt etaj va găzdui o bibliotecă interdisciplinară, deschisă tuturor celor care doresc să citească și să studieze, iar un ultim etaj va fi rezervat serviciilor pentru studenți, cum ar fi bursele, cazarea și consilierea”, a explicat prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Lucrările de reabilitare vor presupune modernizarea completă a clădirii, refacerea fațadei din sticlă și optimizarea spațiilor interioare. O idee inovatoare este utilizarea unor zone nefolosite, cum ar fi casele scării prea largi, pentru a câștiga spațiu util suplimentar.

„Proiectul include refacerea fațadei exterioare, cu pereți cortină din sticlă și panouri decorative, recompartimentarea spațiilor și optimizarea celor existente. De exemplu, în prezent, casa scării ocupă o zonă prea largă, pe trei etaje, fiind un spațiu inutil. Vom analiza posibilitatea de a-l transforma în spațiu util, câștigând astfel suprafețe suplimentare care să fie valorificate eficient”, a spus prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Stațiunea Ștefănești, din județul Botoșani, destinată activităților de cercetare și practică studențească, va beneficia de o investiție semnificativă pentru construirea unui cămin de 50 de locuri. Acest proiect, finanțat tot prin fonduri PNRR, vine să completeze clădirea deja existentă destinată laboratoarelor. Astfel, studenții care participă la stagii de practică vor avea la dispoziție condiții moderne de cazare, facilitând accesul la programe de formare aplicată.

Reabilitarea corpului B al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Problemele de infrastructură ale corpului B, una dintre clădirile emblematice ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, vor fi abordate printr-o investiție majoră. Acoperișul, afectat de infiltrații, va fi complet refăcut, iar pereții superiori vor fi reabilitați. În plus, pe acoperiș vor fi montate panouri fotovoltaice, subliniind angajamentul universității pentru sustenabilitate și eficiență energetică.

„La acestea se adaugă o investiție majoră pentru reabilitarea acoperișului corpului B al universității, unde există probleme semnificative cu infiltrațiile. De asemenea, partea superioară a pereților și structura de rezistență vor fi consolidate și reabilitate. Totodată, în cadrul acestui proiect, vor fi montate panouri fotovoltaice, contribuind astfel la creșterea eficienței energetice”, a spus prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Universitatea intenționează să dezvolte un centru modern pentru cercetări interdisciplinare, destinat utilizării comune de către cercetători și cadre didactice. Acest spațiu, care va include laboratoare pentru fizică, chimie și biologie, va fi construit în campusul Codrescu. De asemenea, se urmărește integrarea unor spații didactice pentru a încuraja colaborarea între studenți și cercetători.

„Institutul de Cercetări Interdisciplinare este o structură importantă în cadrul universității, similar unei facultăți, având atât cadre didactice, cât și cercetători. În prezent, cercetătorii dispun de birouri, însă viziunea noastră este de a crea un spațiu modern, în care să fie integrate laboratoarele de fizică, chimie și biologie. Aceste laboratoare vor putea fi folosite în comun de cercetători și de cadrele didactice din facultățile respective, asigurând condiții optime pentru activitățile lor”, adaugă prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Bibliotecile facultăților de Litere și Istorie vor fi relocate în corpul A al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. În prezent, proiectul de reabilitare a acestui spațiu este aproape finalizat, fiind în așteptarea autorizațiilor ISU. Mutarea va oferi o proximitate mai mare față de corpul B, dar și condiții mai bune pentru studenți și profesori. O altă clădire situată în spatele corpului B, care anterior a găzduit editura universității, urmează să fie demolată din cauza problemelor structurale. Pe locul acesteia, universitatea plănuiește să construiască un spațiu nou, destinat bibliotecilor și altor activități academice.

„Bibliotecile din campusul Codrescu, de la Litere și Istorie, vor fi mutate în corpul A al universității. Proiectul de reabilitare a acestui spațiu a fost finalizat, iar acum ne aflăm în ultima fază de autorizare din partea ISU. Cărțile au fost deja mutate, iar bibliotecile vor deveni funcționale imediat ce vom primi toate aprobările necesare. Totuși, considerăm că, atât din perspectiva suprafeței, cât și a proximității față de corpul B, ar fi mai potrivit să construim un spațiu nou în spatele acestuia, pe locul fostei clădiri în care a funcționat editura universității. Acolo a fost o problemă cu acoperișul, și clădirea respectivă trebuie demolată”, a declarat prof. univ. dr. Liviu George Maha, rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași continuă să se remarce ca un pilon al educației și cercetării din România, cu noi proiecte ambițioase destinate atât modernizării infrastructurii, cât și susținerii comunității studențești. Aceste proiecte subliniază angajamentul universității de a îmbunătăți calitatea vieții academice și de a oferi studenților și cercetătorilor condiții de studiu, locuire și cercetare la cele mai înalte standarde.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii
  • Cu ocazia intrarii in linie dreapta in acest mandat, poate ar fi cazul ca domnul rector sa se ocupe de realizarea investitiilor propuse in baza unor concursuri de arhitectura finantate corespunzator, in locul sinecurilor si a concursurilor de forma cu o valoare mai mica decat un salariu minim pe economie ale fostului rector.

  • universitatile din romania au devenit raiul antreprenorilor unde pe proiecte inutile se realizeaza investitii doar pentru a evidentia grandomania rectorilor. Sunt universitati in lume unde de mai bine de 200 ani nu s-au extins ca patrimoniu ci doar au produs invatamant de buna calitate. din investitiile neperformante au devenit rectorii cei mai bogati bogati din romania. ministerul de resort aproba fara justificare aceste investitii ca doar exista autonomie universitara. solutiile arhicturale si tehnice sunt stabilite de personaje lipsite de cunostinte in domeniu. daca o sa urcati in dealul copoului o sa vedeti o insiruire de constructii, in incinta unei universitatii, care mai de care mai haioase si inutile.

  • Pentru ANONIM…. Așa e! Problema e ca Jerard vrea să rămâna rector veșnic și nu poate…. decat cu ce știe…face clădiri!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 decembrie 2025
11 decembrie 2025
Articole similare
Grozăvie la Iași! Un puști de 16 ani și-a violat vecina într-o noapte, dar a fost prins de concubinul acesteia. Mama puștiului reacționează: „Era drogat. Ea e cu un an mai mare decât mine”
02:00
FOTOEXCLUSIV Grozăvie la Iași! Un puști de 16 ani și-a violat vecina într-o noapte, dar a fost prins de concubinul acesteia. Mama puștiului reacționează: „Era drogat. Ea e cu un an mai mare decât mine”
Iașul va fi scena unei premiere muzicale de excepție. Singurul concert dedicat compozitorului Ion Ivanovici va avea loc la Teatrul Național
02:00
FOTO Iașul va fi scena unei premiere muzicale de excepție. Singurul concert dedicat compozitorului Ion Ivanovici va avea loc la Teatrul Național
Din 47 de sancțiuni aplicate de polițiștii din Iași, statul ar trebui să obțină aproape 30.000 de lei. Toate amenzile au fost pe linie rutieră
02:00
Din 47 de sancțiuni aplicate de polițiștii din Iași, statul ar trebui să obțină aproape 30.000 de lei. Toate amenzile au fost pe linie rutieră
Eleva Venera Lungu este singura finalistă din Iași a programului FLEX 2025-2026. Tânăra a primit o bursă de studiu în Statele Unite
02:00
Eleva Venera Lungu este singura finalistă din Iași a programului FLEX 2025-2026. Tânăra a primit o bursă de studiu în Statele Unite
Cine va pune mâna pe clădirea Poștei Române de pe strada Cuza Vodă, din Iași? Două firme au licitat același preț. Care va fi criteriul de departajare
02:00
Cine va pune mâna pe clădirea Poștei Române de pe strada Cuza Vodă, din Iași? Două firme au licitat același preț. Care va fi criteriul de departajare
Peste un milion de euro cheltuie Spitalul pentru Copii „Sf. Maria” din Iași pentru digitalizare! Unitatea medicală caută firme pentru furnizarea produselor
02:00
Peste un milion de euro cheltuie Spitalul pentru Copii „Sf. Maria” din Iași pentru digitalizare! Unitatea medicală caută firme pentru furnizarea produselor
CTP Iași cumpără uleiuri și unsori în valoare de 745.248 de lei pentru autobuze
02:00
CTP Iași cumpără uleiuri și unsori în valoare de 745.248 de lei pentru autobuze
Revoltă în rândul părinților, din cauza meniului de la o grădiniță din Iași. Acuzații grave la adresa directoarei, după ce o firmă de catering livrează mâncarea copiilor: „Sunt niște contracte pe sub mână”
02:00
FOTO Revoltă în rândul părinților, din cauza meniului de la o grădiniță din Iași. Acuzații grave la adresa directoarei, după ce o firmă de catering livrează mâncarea copiilor: „Sunt niște contracte pe sub mână”
Cum trebuie să mâncăm și să bem de sărbători în așa fel încât să nu avem nevoie de ajutorul medicului. Dr. Liliana Mihailov: „Nu trebuie să trecem peste aceste limite”
02:00
Cum trebuie să mâncăm și să bem de sărbători în așa fel încât să nu avem nevoie de ajutorul medicului. Dr. Liliana Mihailov: „Nu trebuie să trecem peste aceste limite”
Vor fi înlăturați producătorii din piața CUG? Aceștia aduc acuzații grave conducerii EcoPiața din Iași, după ce a izbucnit un scandal: „Mi-a spus să mă duc acasă, că este totul aranjat și îmi ia locul!”
02:00
FOTO Vor fi înlăturați producătorii din piața CUG? Aceștia aduc acuzații grave conducerii EcoPiața din Iași, după ce a izbucnit un scandal: „Mi-a spus să mă duc acasă, că este totul aranjat și îmi ia locul!”