Prima pagină » National » Răsturnare de situație în televiziune! Dan Diaconescu rămâne fără emisiune
Răsturnare de situație în televiziune! Dan Diaconescu rămâne fără emisiune

Răsturnare de situație în televiziune! Dan Diaconescu rămâne fără emisiune

13 oct. 2025, 22:21, 3 ,
Redacția BZI în National

Dan Diaconescu părăsește oficial Canal 33, la doar jumătate de an de la debutul colaborării. Decizia a fost luată de conducerea postului, ca urmare a neînțelegerilor legate de conținutul emisiunii și a riscurilor de sancțiuni din partea Consiliului Național al Audiovizualului (CNA), potrivit Paginademedia.ro.

Alexandru Răducanu, proprietarul Canal 33, a confirmat despărțirea pentru Pagina de Media: „Sunt recunoscător că am făcut această emisiune pe Canal 33, dar am ajuns la un punct în care am considerat că ne facem mai mult rău decât bine. Da, emisiunea a reprezentat un câștig pe partea de audiență, dar un risc în ceea ce privește respectarea legislației audiovizuale.”

În primăvară, Canal 33 a fost amendat cu 2.000 de euro după ce, în cadrul unei ediții moderate de Dan Diaconescu, Marian Vanghelie a lansat acuzații grave, nedovedite, la adresa mai multor politicieni.

Conținut „problematic” și invitați controversați

Surse din redacție susțin că emisiunile lui Dan Diaconescu au devenit tot mai greu de controlat editorial.

De la „conspirațiile globale” ale generalului Emil Străinu, la intervențiile Dianei Șoșoacă sau teorii despre „energia ciudată”, formatul show-ului a generat tot mai multe tensiuni interne.

„El își dorea să cheme invitați și să-i lase să spună orice, dar există o legislație”, au declarat surse din Canal 33.

În unele cazuri, emisiunile au fost întrerupte brusc pentru publicitate, iar anumite subiecte au fost oprite pentru „respectarea cadrului legal”.

„Mai avem, în afară de emisiunea din această seară, încă nouă ediții speciale, până pe 21 octombrie. Din 22 octombrie, o să ne vedeți pe o altă rețea de cablu”, a anunțat Dan Diaconescu în direct, sâmbătă seară.

Potrivit Paginademedia.ro, emisiunea va fi mutată într-un nou studio, aflat în redacția Cancan, unde se amenajează un platou dedicat. Proiectul va fi produs de echipa Cancan, care va decide ulterior unde va fi difuzată noua emisiune.

Deși Diaconescu ar fi afirmat că poartă discuții cu B1 TV și Prima TV, ambele posturi au infirmat informația.

Audiență spectaculoasă, dar de scurtă durată

Intrarea lui Dan Diaconescu în grila Canal 33 a avut un impact semnificativ asupra audienței:

  • În februarie, postul avea aproximativ 900 de telespectatori pe minut;

  • În martie, după o lună de emisiuni cu Diaconescu, cifra a crescut la 7.000 de telespectatori;

  • În august, media a urcat la 12.000 de telespectatori;

  • În septembrie, Canal 33 nu mai apărea în clasamentele de audiență.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Comentarii
  • Ii amenintă rușii pe politrucii sorosiști…

  • Cetățean_iesean

    Cenzură pe față ! Nu înțeleg de ce e adresată mereu întrebarea tâmpită: aveți dovezi ? Dacă are dovezi le va prezenta organelor de anchetă nu moderatorului TV, moderatorul TV nu are caltatea să aprecieze dacă dovezile prezentate sunt pertinente sau sunt solide și întemeiate. Bețivul a desființat calomnia și denunțul calomnios când împreună cu bețiva au făcut ei NCP si NCPP în schimb au încurajat o instituție comunistă numită CNA adică cenzura securistă care era la mare putere în vremea lui Ceașcă !

  • https://extinction.ro/stiri-externe/

    postul 33 ,o sa dea faliment,cancan tv , o sa rupa audienta in doua ,gen strainu ramine una dintre cele mai informate pers. din tara

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 februarie 2026
21 februarie 2026