Comercianții de la Târgul Auto din Iași sunt într-un război cu conducerea EcoPiața, după ce compania a stabilit noi măsuri privind accesul. De pe 3 februarie 2026, poarta de la intrare a fost închisă cu lacăt, după o decizie a conducerii. Pe data de 4 februarie, comercianții revoltați au blocat intrarea în semn de protest.
Compania a luat măsuri deoarece unii vânzători de mașini nu au achitat taxele pentru toate autoturismele scoase la vânzare. Astfel, va fi verificat orice vehicul care intră în Târgul Auto.
Comercianții de la Târgul Auto sunt revoltați
Am mers la fața locului și am discutat cu câțiva dintre comercianții de la Târgul Auto. Aceștia sunt revoltați de noile măsuri, deoarece cred că nu vor mai avea clienți, afectându-le afacerea. La un moment dat, a apărut și un echipaj de la Poliția Locală, care intenționa să ridice mașina care bloca poarta.
„Nu mi se pare corect. Ce vină să am eu, care am plătit pentru mașinile scoase la vânzare? Dar trebuie să fiu îngrădit de dreptul de a circula, când sunt în regulă cu tot. Clienții nu mai vin când văd poarta închisă cu lacăt. Nu e corect. Să fie vizați cei care nu plătesc, nu și noi, care ne plătim taxele”, a spus Andrei Luca, un comerciant auto.
Comercianții acuză conducerea EcoPiața de faptul că nu au fost consultați pentru luarea acestei decizii.
„A venit angajatul de la EcoPiața – care cred că era beat de dimineață – să ne închidă aici, în țarc. Ne-a și înjurat. Nu am putut să stăm cu mâinile în sân. Directorul să vină să discute cu noi, să găsim soluții. Nu pui lacătul la poartă peste noapte și gata”, a precizat Marian Stoian, un alt comerciant auto.
Directorul vrea să reducă pierderile
Am luat legătura și cu directorul general EcoPiața, Vasile Tiron, iar acesta a precizat că vrea să reducă pierderile financiare. Acesta acuză comercianții că plătesc taxe pentru câteva mașini doar, însă vin cu mult mai multe la vânzare.
„Nu mai puteam trece cu vederea golăniile care se fac acolo. Recunosc, am avut și eu partea de vină în ultimul an, că nu am intervenit ferm. Dar nu mi se pare corect ca să plătești pentru 5 locuri și tu să vii cu 10 mașini sau mai multe la vânzare. Păi, noi suntem societate comercială, trebuie să facem încasări, din asta trăim. Însă, ei caută să fenteze sistemul. Am trimis angajatul acolo. Este domeniul municipiului Iași. A fost înjurat și înconjurat de comercianți, nu are ce le face. Astfel, am decis să punem lacăt la poartă, să rămână închisă. Să intre doar cei care au plătit și cu mașinile pentru care este achitată taxa. M-am gândit să punem barieră, dar la ce sunt în stare oamenii respectivi, probabil o vor rupe. Astfel, dacă nu se vor conforma, vom chema constant poliția să facă ordine. Nu mai este cale de întoarcere”, a declarat Vasile Tiron, directorul general EcoPiața.
Directorul Vasile Tiron nu își va schimba decizia privind intrarea de la Târgul Auto, deși comercianții au protestat în acest sens.
Tiron are perfectă dreptate.
Să trăiești Vasile!
Treaba e simplă nea Tiroane, pui un om la poartă și taxezi fiecare mașină care intră în târg, le tai chitanțe și notezi într-un registru mașinile iar pentru vizitatori faci o poartă de acces mai mică. Începe prin a schimba omul care încasează acum banii, care ia șpagă și bea.