Prima pagină » National » S-a stins din viață unul dintre liderii Revoluției de la Timișoara. “Șocul plecării sale este copleșitor”

S-a stins din viață unul dintre liderii Revoluției de la Timișoara. “Șocul plecării sale este copleșitor”

24 nov. 2021, 10:03,
în National

A plecat dintre noi unul dintre liderii Revoluției de la Timișoara care în urmă cu doar două săptămâni își sărbătorise ziua de naștere. Moartea sa a fost un șoc pentru familie și pentru toți cei care l-au cunoscut. Potrivit apropiaților săi, Claudiu Iordache fusese diagnosticat greșit.

S-a stins din viață revoluționarul Claudiu Iordache
Vestea cu privire la trecerea sa în neființă a fost dată de către familia revoluționarului Claudiu Iordache, pe rețelele de socializare. Nimănui nu îi vine să creadă că acesta s-a stins din viață. În urmă cu doar două săptămâni, el și-a sărbătorit ziua de naștere și povestea cu familia ce planuri are pentru viitor.

Claudiu Iordache lucra la mai multe cărți pe care urma să le publice în perioada următoare. Cel care a fost unul dintre liderii Revoluției de la Timișoara s-a stins din viață în preajma sărbătorilor de iarnă pe care le iubea încă de mic copil. Anul acesta nu a mai apucat să se bucure de Crăciun, alături de familia sa.

Cei rămași în urma lui sunt în stare de șoc. Ei spun că revoluționarul ar fi trăit și acum dacă medicii care s-au ocupat de el i-ar fi pus un diagnostic corect și i-ar și administrat un tratament corect.

Ar fi putut fi în viaţă în acest moment dacă aceia chemaţi în ajutorul vieţii lui ar fi pus un diagnostic corect, urmat de un tratament salvator. Dacă empatia, umanitatea le-ar fi condus paşii pe drumul salvării unei vieţi. Din nefericire, nu a fost să fie aşa. Şi el a plecat, a anunțat pe Facebook, familia lui Claudiu Iordache.

Cum s-a remarcat Claudiu Iordache la Revoluția de la Timișoara
Claudiu Iordache a fost unul dintre liderii Revoluției de la Timișoara care s-a opus inițial punctului 8 al Proclamației, din luna martie a anului 1990, care propunea lustrația. La acea vreme el și cei care i-au împărtățit părerea considerau că acel punct era strict împotriva lui Ion Iliescu, dar peste ani a admis că ar fi trebuit să susțină punctul 8 al Proclamației.

Despre Claudiu Iordache se știe și că a fost parlamentar în Adunarea Constituantă (1990-1992), prim-vicepreşedinte al Frontului Salvării Naţionale (1990-1991), precum şi consilier de stat la Preşedinţia României, în 2004, în mandatul de preşedinte al lui Ion Iliescu.

În perioada 2004-2018, Claudiu Iordache a ocupat funcția de director general al Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989.

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 iulie 2026
17 iulie 2026