Prima pagină » International » Scandal diplomatic înainte de Summitul NATO! Donald Trump o ironizează din nou pe Giorgia Meloni
Scandal diplomatic înainte de Summitul NATO! Donald Trump o ironizează din nou pe Giorgia Meloni

Scandal diplomatic înainte de Summitul NATO! Donald Trump o ironizează din nou pe Giorgia Meloni

06 iul. 2026, 17:00,
Redacția BZI în Bzi.ro

Relațiile dintre Statele Unite și Italia traversează una dintre cele mai tensionate perioade din ultimii ani, după ce președintele american Donald Trump a lansat un nou atac public la adresa premierului italian Giorgia Meloni. Declarația, făcută cu doar câteva zile înaintea Summitului NATO de la Ankara, a amplificat disputa dintre cei doi lideri și a provocat reacții puternice pe scena politică italiană.

Pe platforma sa Truth Social, Donald Trump a publicat o fotografie în care apare alături de Giorgia Meloni, însoțită de mesajul: „Are nevoie de un ordin de restricție”. Aluzia face trimitere la măsura juridică folosită pentru protejarea persoanelor împotriva hărțuirii, fiind interpretată în Italia drept o nouă ironie la adresa șefei guvernului.

Atac fără precedent la adresa Giorgiei Meloni înainte de Summitul NATO

Momentul ales pentru această postare nu este întâmplător. Atât Donald Trump, cât și Giorgia Meloni sunt așteptați să participe la Summitul NATO, iar declarația riscă să umbrească întâlnirile diplomatice programate în cadrul reuniunii.

De această dată, autoritățile italiene au decis să nu răspundă public provocării. Potrivit presei din Peninsulă, Giorgia Meloni și ministrul de Externe, Antonio Tajani, au discutat în cursul nopții și au convenit că cea mai potrivită strategie este ignorarea comentariilor venite de la Washington, considerate un atac personal fără fundament.

În schimb, premierul italian a primit numeroase mesaje de susținere din partea clasei politice. Liderul partidului Azione, Carlo Calenda, l-a criticat dur pe Donald Trump, calificând comportamentul acestuia drept nedemn și exprimându-și solidaritatea față de Giorgia Meloni.

Conflictul dintre cei doi lideri s-a accentuat în ultimele luni. Divergențele au apărut pe fondul diferențelor de poziție privind crizele din Orientul Mijlociu și Iran, al criticilor formulate de Donald Trump la adresa Papei Leon al XIV-lea, dar și al poziției adoptate de Italia față de unele solicitări americane în cadrul NATO.

Mesajul lui Trump despre Meloni provoacă un val de reacții

Un moment de cotitură s-a produs pe 19 iunie, când Donald Trump a afirmat într-un interviu că Giorgia Meloni ar fi insistat să facă o fotografie cu el la summitul G7 și că acceptase doar din compasiune. Premierul italian a respins categoric afirmațiile, spunând că acestea sunt complet inventate și subliniind că nici ea, nici Italia nu cer favoruri sau gesturi simbolice din partea altor lideri.

Disputa a avut și efecte diplomatice, una dintre consecințe fiind anularea vizitei în Statele Unite a ministrului italian de Externe.

În paralel, Donald Trump și-a intensificat criticile și la adresa NATO. Liderul de la Casa Albă a susținut că Statele Unite suportă o povară financiară disproporționată în cadrul Alianței și a calificat actualul parteneriat drept unul dezechilibrat. Pentru a-și susține afirmațiile, el a publicat date privind cheltuielile militare ale statelor membre, insistând că Washingtonul contribuie cu mult peste nivelul aliaților europeni.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Revoltă după o cazare în Eforie Nord. Un cuplu susține că a găsit mucegai și mizerie într-un hotel de trei stele, deși a plătit 350 de lei pe noapte
Un cuplu cazat într-un hotel de trei stele din Eforie Nord susține că a găsit mucegai, praf și instalații sanitare deteriorate. Imaginile au fost publicate online, iar turiștii cer verificări din partea ANPC. Turiștii susțin că au descoperit o cameră cu numeroase probleme de igienă și întreținere, iar după ce au cerut schimbarea acesteia, spun […]
Revoltă după o cazare în Eforie Nord. Un cuplu susține că a găsit mucegai și mizerie într-un hotel de trei stele, deși a plătit 350 de lei pe noapte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 iulie 2026
11 iulie 2026