Un incident șocant de violență domestică a avut loc pe 14 noiembrie în Chişineu Criş, județul Arad, când un bărbat a lovit-o pe partenera sa chiar în sediul Poliției, după ce fusese adus acolo pentru clarificarea unei dispute legate de locuință.
În timpul altercației, polițiștii au fost nevoiți să intervină pentru a-l imobiliza, însă agresorul a continuat să-și lovească concubina, trântind-o la pământ și smucindu-i părul.
Violență domestică în fața polițiștilor
Bărbatul fusese transportat de la locuința sa din satul Nădab la Poliția Chişineu Criş pentru a lămuri o dispută locativă cu concubina sa. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu-Criş, imediat ce a intrat în sediul Poliției, acesta s-a năpustit asupra femeii, aplicându-i un pumn în față și continuând agresiunile chiar în fața oamenilor legii.
Victima a refuzat să depună plângere prealabilă, însă polițiștii s-au sesizat din oficiu, deschizând un dosar penal pentru violență în familie. Agresorul se află în prezent sub control judiciar pentru 60 de zile, măsură dispusă de procurorii Parchetului.
Cazul vine într-un context național tensionat privind violența domestică. Săptămâna trecută, șeful Poliției Române a anunțat verificări naționale privind modul de gestionare a cazurilor de violență domestică, după tragedia din Teleorman, unde o femeie a fost ucisă pe stradă de soțul său, în prezența copilului lor de trei ani, în condițiile în care exista un ordin de protecție împotriva agresorului.
În paralel, marți, 18 noiembrie, ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a propus o modificare legislativă prin care orice persoană care încalcă un ordin de protecție să fie prezentată automat unui procuror, pentru ca acesta să dispună măsuri imediate de protecție.
Pentru fiecare femeie batuta de un barbat, sunt alti 10-15 barbati batuti de alti barbati.
Terminati in p..a mea cu cctul asta cu „femicidul”!
Daca te cuplezi ca proasta cu un nebun, meriti toti pumnii pe care ti-i da.
Punct.