Prima pagină » Eveniment-Social » Scrisoare deschisă trimisă ministrului Educației, Daniel David! Profesorii de Geografie din Iași sunt împotriva eliminării disciplinei din curriculumul liceal: „Picătura care umple paharul”
Scrisoare deschisă trimisă ministrului Educației, Daniel David! Profesorii de Geografie din Iași sunt împotriva eliminării disciplinei din curriculumul liceal: „Picătura care umple paharul”

Scrisoare deschisă trimisă ministrului Educației, Daniel David! Profesorii de Geografie din Iași sunt împotriva eliminării disciplinei din curriculumul liceal: „Picătura care umple paharul”

04 feb. 2025, 09:05,
Redacția BZI în Eveniment-Social

Profesorii de Geografie din județul Iași și din cadrul Societății de Geografie din România au trimis o scrisoare deschisă adresată ministrului Educației, Daniel David. Aceștia își arată îngrijorarea  cu privire la propunerile recente de planuri-cadru pentru liceu, care includ eliminarea sau marginalizarea Geografiei în școlile din România.

Autorii scrisorii subliniază că această știință este esențială în formarea tinerelor generații, oferind nu doar cunoștințe teoretice, ci și abilități practice necesare în viața cotidiană. Geografia ajută elevii să înțeleagă relațiile complexe dintre om și mediu, contribuind la formarea unei gândiri critice și a unui spirit civic activ. Propunerile actuale, care reduc Geografia la opțional sau o elimină complet din curriculumul liceal, sunt considerate de autorii scrisorii o amenințare pentru viitoarele generații, care vor avea nevoie de aceste cunoștințe pentru a naviga provocările globale actuale, inclusiv schimbările climatice și polarizarea societății. Scrisoarea cere ministrului să protejeze Geografia ca disciplină esențială în învățământul liceal, asigurându-se că toți elevii au acces la această materie fundamentală pentru dezvoltarea lor.

Redăm mai jos întreaga scrisoare:

„Scrisoare deschisă adresată d-lui Ministru Daniel David
Picătura care umple paharul și provocările Geografiei în contextul dinamicii lumii în care trăim
Profesorii de Geografie din județul Iași,
Societatea de Geografie din România, filiala Iași

„Vineri, 31 ianuarie 2025, zi sumbră pentru învățământul românesc, au fost lansate pentru dezbatere publică, propunerile de planuri-cadru pentru elevii de liceu. De departe, marea pierzătoare a fost Geografia, un domeniu al cunoașterii care se pare că încurcă tot mai mult. Asistăm la minimizarea importanței Geografiei în formarea tinerilor pentru viață, la marginalizarea utilității Geografiei, știință preponderent aplicată, la nevoile societății actuale. Profesorii de Geografie au semnalat, cu decență, în repetate rânduri, impactul pe care lipsa unui bagaj minimal de deprinderi și cunoștințe geografice îl poate avea asupra societății, de fiecare dată când numărul orelor de studiu, destinat elevilor de toate vârstele, a fost diminuat, dar propunerea actuală, de eliminare
totală a Geografiei de la unele niveluri și profiluri devine imposibil de acceptat. Avem convingerea, ca specialiști, că o eventuală tolerare a dispariției orei de Geografie va fi aspru judecată de generațiile viitoare, generații care, fără nici cea mai mică îndoială, au nevoie pentru a deveni oameni integri, cu valori solide și buni cetățeni ai țării și lumii contemporane de educația oferită
prin studiul Geografiei.

De data aceasta s-a depășit orice măsură, propunerea în sine, chiar dacă se află în etapa unor dezbateri publice, este considerată de noi de maximă îngrijorare! Noțiunea de GEOGRAFIE, a fost utilizată, pentru prima dată, de Eratostene (276—194 î.Hr.) și timp de peste 2000 de ani cunoștințele geografice au contribuit esențial la progresul societății omenești, la armonizarea relațiilor dintre OM și spațiul în care acesta trăiește și evoluează. Cine ne dă dreptul să punem acum la îndoială importanța Geografiei, de ce și cui trebuie acum să demonstrăm utilitatea acestei științe fundamentale în formarea tinerilor? Nu, nu trebuie să demonstrăm nimic, timpul a dovedit tot ce este necesar! O știință lipsită de importanță pentru Om și pentru evoluția societății s-ar fi desființat de la sine în tot acest răstimp. Trăim vremuri în care societatea umană este extrem de polarizată, inclusiv la nivelul cunoașterii științifice. Geografia este o știință de viitor, de la cercetarea modificărilor și dinamicii fenomenelor terestre, până la posibilitatea colonizării spațiului cosmic. În același timp, constatăm că pseudoștiința este îmbrățișată de un procent semnificativ din populația României și încă mai auzim că “Pământul este plat”, că „apa nu este apă”, că „printre noi există ființe non umane (extraterestre)” etc. În această perspectivă trebuie să spunem ferm
că Geografia oferă educația care să permită identificarea adevărului științific tocmai la vârsta la care se află elevii din clasele a XI – a și a XII –a, vizați pentru eliminarea Geografiei dintre domeniile studiate în școală. Pentru unii, Geografia rămâne într-o obscură nișă opțională, pentru alții, cei din învățământul tehnologic, Geografia fiind eliminată complet, definitiv la finalul clasei a X-a. Nu de alegerile elevilor noștri ne temem, ei au demonstrat mereu drag de Geografie și de cunoaștere, fie la nivel de masă, printre cele mai mari procente de promovabilitate la Bacalaureat (acolo unde pot alege Geografia, pentru că cei mai mulți nu au dreptul la această opțiune, elevii din zona tehnologică, elevii de la profilul Științe ale NATURII etc.), fie la nivel de performanță (suntem disciplina cu cele mai multe și mai constante rezultate de vârf la competițiile internaționale), ci de interferența altor factori… formării și devenirii există posibilitatea unor alegeri care se pot dovedi deficitare ulterior.

Geografia nu trebuie să fie o știință opțională în anii de liceu, ci o știință de bază în formarea tinerilor care, pe lângă faptul că întregeşte cultura şi identitatea, furnizează soluţii practice în viața cotidiană și incită conştiinţa, spiritul civic şi pe cel critic deopotrivă, către o atitudine activă în legătură cu ceea ce datorăm, respectiv ceea ce ”luăm” lumii înconjurătoare. Astfel, caracterul practic al Geografiei se reflectă în faptul că este singura disciplină care asigură formarea și dezvoltarea tuturor competențelor cheie, prin transdisciplinaritatea sa. Doar Geografia este domeniul științific care oferă elevilor deprinderi de orientare în spațiu, de înțelegere a extinderii spaţiale, de corelare a poziţiei geografice şi repartiţiei spaţiale cu caracteristicile mediului geografic, natural sau social. Geografia este știința holistică, integratoare, care conduce tinerii către înțelegerea legăturilor dintre societatea omenească și mediul natural, care interconectează omul şi natura într-un întreg unitar, care constituie liantul dintre mediul înconjurător și societate. Astfel, acum, într-o etapă dinamică și îngrijorătoare din punct de vedere geopolitic, într-un context al schimbărilor climatice cu implicații sociale fără precedent, eliminarea Geografiei din curriculumul liceal superior (clasele a XI-a și a XII-a de la toate filierele, profilurile și specializările, exceptând profilul umanist și profilul servicii, care însumează doar 10-20% din totalul elevilor de liceu) reprezintă, cu certitudine, o amenințare la adresa generațiilor viitoare, pe care noi, în calitate de specialiști și profesori cu experiență didactică o semnalăm, în egală măsură, decidenților în elaborarea planurilor cadru, cât și societății civile, în ansamblul său.

Avem obligația morală de a oferi tinerilor accesul echitabil la educație, prin parcurgerea progresivă și constantă a tuturor domeniilor de studiu: Geografie, Istorie, Matematică, Limba română, Limbi străine, Fizică, Biologie, Chimie, Informatică, Arte, în scopul conturării profilului absolventului, fără a minimiza nefundamentat importanța unuia sau altuia, fără a trece unul sau altul în zona „opțională”, pentru că la vârsta fragedă a nivel care pune în dificultate, în egală măsură profesorul cât și elevii, prin resursa insuficientă de timp necesară pentru a parcurge fie noțiuni de Geografie generală (fizică, umană, economică, politică, socială, culturală), fie de Geografie regională (Geografia Europei, Geografia continentelor, Geografia României) astfel încât tinerii să-și contureze noțiunile de bază, la care să se poată raporta ulterior, în viață, noile planuri-cadru recent propuse, fără nici un argument științific, fără nici un studiu prealabil, plasează Geografia, pentru elevii de la clasele terminale menționate, în cel mai fericit caz, în zona opțională, elevii de la profilul tehnologic fiind lipsiți și de această posibilitate.

Atragem, cu toată seriozitatea și competența, atenția asupra faptului că Geografia trebuie studiată în mod nediscriminatoriu și că toți elevii de liceu trebuie să aibă acces la înțelegerea problemelor cu care se confruntă comunitatea în care trăiesc, cu care se confruntă România actuală, sau cele globale ale omenirii, în ansamblul său. Prin achizițiile geografice, prin gândirea sistemică, elevii vor ajunge să își asume faptul că sunt parte activă a lumii în care trăiesc, nu simpli spectatori, că opinia lor contează, că pot contribui la bunăstarea și la dezvoltarea durabilă a societății. Dacă acum Geografia este studiată la un nivel minim (o oră pe săptămână la majoritatea anilor de studiu și profilurilor),
Domnule Ministru,
În contextul acestor propuneri inacceptabile de planuri-cadru, vă cerem să fiți garantul studierii Geografiei de către toți elevii de liceu și să nu vă asociați numele cu această pseudo-reformă a învățământului liceal! De asemenea, vă solicităm să asigurați respectarea principiului echității în trunchiul comun, în cadrul ariei curriculare Om și societate!
Cu certitudine, generațiile viitoare ne vor cere socoteală tuturor pentru alegerile făcute!
Profesorii de Geografie din județul Iași și Societatea de Geografie din România, filiala Iași”, se arată în scrisoare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`