Prima pagină » Actualitate » Scumpiri la pompă: Motorina premium a trecut de 11 lei/l – VIDEO
Scumpiri la pompă: Motorina premium a trecut de 11 lei/l - VIDEO

Scumpiri la pompă: Motorina premium a trecut de 11 lei/l – VIDEO

29 mart. 2026, 12:00, 15 ,
Redacția BZI în Actualitate

Carburanții continuă să se scumpească vizibil în România. În unele benzinării, motorina premium a trecut deja de pragul psihologic de 11 lei pe litru.

Potrivit datelor analizate pe site-ul peco-online.ro, în majoritatea benzinăriilor din țară, motorina s-a scumpit cu 14-15 bani pe litru față de sâmbătă, 28 martie, în timp ce motorina premium a depășit prețul de 11 lei în anumite stații.

Unde se găsesc cei mai ieftini carburanți din țară

Cea mai ieftină benzină din țară se găsește duminică la stația TeAutohof din comuna Orțișoara, județul Timiș și costă 9,19 lei/l, iar cea mai ieftină motorină standard se menține, la fel ca în zilele trecute, la stația DHR din Cluj-Napoca, la prețul de 9,99 de lei/l.

Vă prezentăm cele mai mici prețuri la benzină și motorină în principalele orașe din România:

București – benzină: 9,28 de lei/l (același preț ca sâmbătă, 28 martie), motorină: 10,25 de lei/l (+0,14);

Cluj-Napoca – benzină: 9,28 de lei/l (+0,00), motorină: 9,99 de lei/l (+0,00);

Timișoara – benzină: 9,26 de lei/l (+0,01), motorină: 10,26 de lei/l (+0,15);

Iași – benzină – 9,26 de lei/l (+0,02), motorină: 10,26 de lei/l (+0,15);

Constanța – benzină: 9,28 de lei/l (+0,5), motorină: 10,24 de lei/l (+0,14).

Prețul carburanților în București: Motorina premium a trecut de 11 lei/l

În Capitală, cea mai ieftină benzină costă 9,28 de lei și se găsește la stațiile Petrom, iar cea mai scumpă ajunge la 9,48 de lei/l, la stațiile Rompetrol, la fel ca în ziua precedentă.

De asemenea, prețul benzinei premium variază de la 9,87 de lei/l la Stația Petrom, la 10,2 la Rompetrol.

Cea mai ieftină motorină se găsește în București în stația Petrom de pe strada Dr. Herescu Petre, nr. 2A și costă 10,25 de lei/l, iar prețul cel mai ridicat este de 10,51 de lei/l la OMV, în stația situată pe str. Odăii, nr.147A.

În schimb, prețul motorinei premium este de la 10,62 de lei/l la Lukoil și depășește 11 lei/l la stația OMV de pe str. Odăii, nr.147A, mai exact de 11,06 lei pe litru.

Cât costă benzina și motorina în Cluj-Napoca

În Cluj-Napoca, benzina cea mai ieftină este la stațiile Petrom și costă 9,28 de lei/l, iar cea mai scumpă ajunge la 9,43 de lei/l la Rompetrol.

Prețul benzinei premium variază de la 9,87 de lei/l la Stația Petrom, la 10,16 la Rompetrol.

Motorina pleacă de la prețuri de 9,99 de lei/l la DHR și ajunge până la 10,41 de lei/l la OMV.

De asemenea, prețul motorinei premium este de la 10,63 de lei/l la Lukoil și ajunge la 10,98 de lei la Rompetrol și MOL.

Prețul carburanților în Timișoara: Motorina premium depășește 11 lei/l

În Timișoara, cea mai ieftină benzină costă 9,26 de lei/l la Socar, cu 0,01 lei/l mai mult decât ieri, și ajunge la un preț maxim de 9,45 de lei/l la stația MOL de pe Bd. Republicii, nr. 12A.

Prețul benzinei premium variază de la 9,86 de lei/l la Socar și ajunge la 10,18 la MOL.

Motorina simplă este la Timișoara de la prețuri de la 10,26 de lei/l la Socar, cu peste 0,15 lei/l față de sâmbătă, și ajunge la un preț maxim de 10,47 de lei/l la OMV.

Prețul motorinei premium pleacă de la 10,63 de lei/l la Lukoil și ajunge la 11,03 la Rompetrol.

Costul benzinei și motorinei în Iași

În Iași, cea mai ieftină benzină se găsește la stația Socar de pe Splaiul Bahlui, și costă 9,26 de lei/l, cu 0,02 lei/l mai mult decât prețul minim de sâmbătă, în timp ce maximul este de 9,43 de lei/l la Rompetrol.

Prețul benzinei premium variază de la 9,87 de lei/l la Stația Petrom, și ajunge la 10,16 la Rompetrol.

Motorina standard costă la Iași de la 10,26 de lei/l la Socar (cu 0,15 lei/l mai mult decât în ziua precedentă, și ajunge până la 10,42 de lei /l la OMV.

Prețul motorinei premium este de la 10,63 de lei/l la Lukoil și ajunge la 10,98 la Rompetrol și MOL.

Prețul carburanților în Constanța

În Constanța, cea mai ieftină benzină pornește de la 9,28 de lei/l la Petrom, iar cea mai scumpă este de 9,47 de lei/l la Rompetrol.

Prețul benzinei premium variază de la 9,87 de lei/l la Stația Petrom, la 10,19 la Rompetrol.

Motorina standard este la prețuri de la 10,24 de lei/l la Lukoil, cu 0,14 lei mai mult față de sâmbătă, și ajunge până la 10,41 de lei/l la OMV.

Prețul motorinei premium pleacă de la 10,6 lei/l la Lukoil și ajunge la 10,98 de lei la Rompetrol.

Aceste prețuri pot varia ușor pe parcursul zilei în funcție de stația Peco aleasă (Petrom, OMV, Rompetrol, MOL, Lukoil, Socar etc.)

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Avertisment dur din partea analiștilor economici! Pensionarii români riscă să rămână fără pensii!
Pensionarii români riscă să rămână fără pensii deoarece România riscă să intre în incapacitate de plată. Deficitul bugetar și datoria publică erau foarte mari, iar agențiile de rating puteau oricând să retrogradeze ratingul de țară al României și să îl trimită la „junk”, moment în care pensiile și salariile nu s-ar mai fi putut plăti. […]
Avertisment dur din partea analiștilor economici! Pensionarii români riscă să rămână fără pensii!
Comentarii
  • Îi de noaptea minții cu prețurile la carburanți în România, îs niște hoți…în Japonia, o țară care nu are gram de petrol, motorina este 5,36 lei…

  • Da,dece nimeni nu iese la protest și merg in Bulgaria să facă plinul? Acesta este „POPORUL ROMAN”? Din păcate ne merităm soarta cât timp acceptam toate birurile puse de către „FANARIOTI”.Întrebare:ROMANIA mai este un STAT de drept dacă nu să știm și noi populația cine mai suntem?

  • Traiasca Bolojan si coalitia de guvernare … O sa ajungem sa facem CAR sau credit pentru un strop de combustibil! Cred ca, ne meritam soarta!

  • N-am mai cumparat motorina din Iasi de cativa ani. Alimentez numai din MD. Azi era aproape 8 lei L

    • Câte zile te tine un plin?

      • 3 sapt / in jur de 40 km pe zi

        • Nu se merita la pretul asta. Numai vinieta este in jur de 35 lei, mai pui si drum dus-intors.
          Pt un castig de 50-60 lei la un plin nici daca mergi de 2 ori pe luna nu se merita.

          • 22 lei vinieta online. La un consum de 4% extraurban, nici nu se simte drumul. Vinieta e valabila 7 zile si te mai poti duce de cateva ori pana expira, daca ai unde sa depozitezi combistibilul. Mai poti face si cumparaturi la supermarketurile deschise noi de dupa vama. Tigari 16 lei pachetul. Se aduna

  • Clar, CG se afla la conducerea tarii. Pentru ca se intampla exact ce spuneau trotinetele ca se va intampla daca el va conduce Romania 🙂

  • Un pic mai este până la 16 lei, după care cu ajutorul lui Dumnezeu, se face 20 de lei. Slavă Ucraina, Slavă Basarabia si bunăstării lor!

  • Dacian Roman

    „VOX POPULI, VAX DEI!” 😛

  • APA DISTRIBUITA DE APAVISTAL A AJUNS LA 23,5 LEI
    NULTUMIM PRIMARILOR PSD

  • Accizele + tva la combustibil reprezinta cam jumatate din pret. Ca stim unde se duc banii, pe pompa are trebui scris mare : Dati un ban pentru Bolojan.

  • Coaliția proeuropeana

    Nouă ne plac bananele și blugii !, votați Nicușor Dan președinte !, Bolojan e cel mai bun !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
02 aprilie 2026
02 aprilie 2026