Prima pagină » Actualitate » Șefa Secretariatului General al președinției: Andreea Miu, avocatul care a câștigat peste 500.000 de lei după o concediere ilegală
Șefa Secretariatului General al președinției: Andreea Miu, avocatul care a câștigat peste 500.000 de lei după o concediere ilegală

Șefa Secretariatului General al președinției: Andreea Miu, avocatul care a câștigat peste 500.000 de lei după o concediere ilegală

06 oct. 2025, 19:00,
Redacția BZI în Actualitate

Președintele Nicușor Dan a semnat luni, 6 octombrie, numirea Andreei Mihaela Miu în funcția de consilier prezidențial și șefă a Secretariatului General al Administrației Prezidențiale, aducând în prim-plan o figură cunoscută în administrația publică și în mediul companiilor de stat.

Andreea Miu, avocat de profesie, s-a făcut remarcată public în 2021, atunci când a fost revocată din funcția de membru al Directoratului Transelectrica, companie de stat, decizie contestată de ea și de alți colegi la Curtea de Arbitraj de la Viena. Litigiul a fost câștigat, iar Andreea Miu a obținut despăgubiri de aproximativ 560.000 de lei, după ce fusese concediată considerat ilegal în perioada mandatului premierului Florin Cîțu.

Cine este Andreea Miu, noua șefă a Secretariatului General

Anterior, Andreea Miu a făcut parte din consiliile de administrație ale mai multor companii de stat: RADET (2015-2016) și Institutul de Cercetări Metalurgice ICEM SA (2014-2016). De asemenea, a reprezentat juridic Hidroelectrica și Transelectrica, și a lucrat în divizia juridică a companiei multinaționale ANTALIS România.

Din 2022, Andreea Miu a ocupat funcția de șefă de cabinet a primarului Capitalei, Nicușor Dan, fiind considerată o apropiată a influentului lider PNL Ilfov, Hubert Thuma. În prezent, apare în continuare pe site-ul Primăriei București ca director de cabinet al primarului interimar Stelian Bujduveanu.

Andreea Miu este avocat titular la propriul cabinet și a acumulat experiență și ca avocat coordonator la societatea Dutescu, Miu și Asociații. Este licențiată în Drept la Universitatea „Dimitrie Cantemir” și deține un master în Drept la Academia de Poliție București. În plus, a urmat cursuri de specializare în piața de capital și comunicare în domeniul relațiilor publice.

Un aspect care atrage atenția este lipsa declarațiilor de avere și de interese pentru funcțiile publice ocupate de la 2022, acestea nefiind disponibile nici pe site-ul Agenției Naționale de Integritate, nici pe site-ul Primăriei București.

Prin această numire la Cotroceni, Andreea Miu devine una dintre cele mai influente figuri administrative din Palatul Cotroceni, gestionând activitatea Secretariatului General, o poziție-cheie care asigură legătura între președinție și toate departamentele instituției.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 martie 2026
28 martie 2026