Senatorul AUR, Petrișor Peiu, critică dur Guvernul Bolojan, acuzând o politică bazată pe inflație și avertizând asupra riscului de stagflație în România.
Senatorul AUR, Petrișor Peiu: acuzații dure la adresa Guvernului Bolojan privind inflația
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, acuză Guvernul Bolojan că folosește inflația ca instrument economic, cu efecte grave asupra populației.
Într-o declarație publică, Senatorul AUR, Petrișor Peiu, a susținut că actuala guvernare ar fi încercat să compenseze lipsa reducerii cheltuielilor bugetare prin creșterea artificială a inflației, strategie pe care o consideră periculoasă pentru economie.
Senatorul AUR Petrișor Peiu: „Guvernul a încercat să păcălească economia”
Potrivit senatorului AUR, Petrișor Peiu, politica economică a Guvernului Bolojan ar fi fost construită pe ideea creșterii deliberate a inflației pentru a genera venituri mai mari la buget.
„Guvernul Bolojan a încercat să păcălească economia și să înlocuiască reducerea cheltuielilor statului cu producerea de inflație. A căzut în groapa pe care si-a sapat-o singur în momentul în care la Teheran a căzut prima rachetă trasă de Donald Trump.”
Acesta consideră că strategia guvernamentală a fost destabilizată de evoluțiile externe, în special de tensiunile geopolitice care au influențat piața energiei și a combustibililor.
Critici privind creșterea prețurilor și taxelor
Senatorul AUR Petrișor Peiu susține că inflația ar fi fost generată prin două mecanisme principale: majorarea prețurilor la energie și creșterea taxelor de consum.
„Guvernul Bolojan are o politica economică bazata pe o rată a inflației ridicată. Simplu spus, guvernul creste artificial prețurile, sperând ca, astfel, va rezolva problemele bugetului, prin încasări mai mari din taxele de consum.”
În continuare, acesta detaliază modul în care ar fi fost alimentată inflația:
„Cum produce guvernul inflație? Prin două mari mecanisme: crește prețul energiei și creste taxele de consum ( TVA și accize). De altfel, din datele statistice se poate lesne observa că principala contribuție la inflație o are energia electrică, cu un preț în creștere cu aproximativ 60% în ultimele 12 luni.”
Senatorul AUR Petrișor Peiu avertizează asupra riscului de stagflație
În analiza sa, senatorul AUR, Petrișor Peiu, avertizează că această politică ar putea conduce la un scenariu economic periculos, caracterizat de stagnare economică și inflație ridicată.
„Guvernul si-a dorit o inflație puternică, dar a căzut în propria capcană: războiul din Iran a exacerbat creșterea prețurilor la combustibil, care va dubla, în timp, rata inflației față de ținta guvernului.”
El atrage atenția că efectele unei astfel de situații sunt resimțite direct de populație:
„Numai că o inflație puternică vine la pachet cu sugrumarea creșterii economice și cu prăbușirea nivelului de trai al populației. Asa se întâmplă când ai sindromul Munchausen și, aidoma baronului din poveste, crezi ca poți ieși din mlaștină tragandu-te de barbă.”
Date economice invocate în criticile aduse Guvernului Bolojan
Senatorul AUR Petrișor Peiu a susținut că datele economice recente ar confirma tendința de deteriorare a economiei, indicând o combinație de scădere economică și inflație ridicată.
„Cum arată tabloul de manual al stagflatiei din Romania? Toate cele trei trimestre de guvern Bolojan au toate scădere economică și o inflație de aproape 10%!”
Concluzii: acuzații și avertismente privind direcția economică
Declarațiile făcute de senatorul AUR, Petrișor Peiu, vin într-un context economic tensionat, marcat de creșteri de prețuri și incertitudini generate de factori externi.
Mesajul său se concentrează pe ideea că politicile actuale ar putea avea efecte negative pe termen lung, atât asupra economiei, cât și asupra nivelului de trai al populației, dacă nu vor fi corectate.
SA EXPLICE PRIMARII PSD CUM IA INEBUNIT PUTEREA SI AU VOTAT IN ARSACIS MAJORAREA PRETULUI LA APA LA 23,5 LEI/MC,CEL MAI MARE DIN TARA
Preț apa jud.Iasi ( distribuit de Apavital, potabila si canal): 23,5 Lei/mc
Preț apa la Bucuresti ( distribuit de capitaliștii de la Veolia, potabila și canal): 10.02 Lei/mc
Preț mediu apa in tara ( potabila si canal): 15,81 Lei/mc