Silvicultorii protestează din nou, la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, după ce ministrul Mircea Fechet a decis să le taie 25% din salarii. La București s-au deplasat pădurari și din județul Iași.
Protestatarii acuză conducerea ministerului de resort că prin campania media de denigrare a personalului silvic se pune în pericol viața celor care lucrează în acest domeniu, pentru că, astfel, hoții de lemne sunt încurajați să-i atace. Federația Sindicatelor „Silva” – care organizează, astăzi, protestul de la București – îl acuză pe ministru că a luat decizia de a tăia salariile fără consultare publică și încălcând dialogul social, dar și prevederile Statutului personalului silvic (OUG 59/2000). Pe de altă parte, ministrul Mediului a anunțat că va tăia „sporurile nesimțite” ale angajaților Romsilva, pe care le consideră mult prea mari și nejustificate.
Pădurarii au anunțat că se vor strânge astăzi, în număr foarte mare, în fața Ministerului Mediului, la un protest care se va desfășura între orele 10.00 și 13.00, iar cei care nu vor ajunge la București vor face grevă de avertisment, în toată țara.
„GORILA ESTE VERDE ?
Un cutremur social, care a cuprins în întregime toate structurile regiei, la toate nivelurile și care s-a extins rapid și la alte entități implicate în domeniul forestier. Am văzut, în toată splendoarea ecranelor, cum birourile acelor direcții silvice „puse la zid” sunt invadate de ziariști curajoși. Am văzut cum directori de Direcții silvice sunt chestionați (ca să nu folosim cuvântul „interogați”) în numele adevărului și al interesului public, fie că vor să răspundă la întrebări sau nu. Mesajele transmise de la înălțimea rangului ministerial (de tipul „a mai spus cineva că circulă o bârfă de-asta, că mai bine dau afară zece pădurari decât să dau afară un șef”) nu reprezintă decât o confirmare a fricilor inseminate în credința angajaților regiei. Pentru a înțelege exact această tensiune socială existentă în rândul angajaților este bine să cităm, cu multă reflecție, avertismentul scris în preambulul SDR30: „Echipa de elaborare își declină responsabilitatea față de oricare speculații prin care elaborarea SDR30 are legătura cu inițiative care vizează divizarea regiei, renunțarea la administrarea unor elemente de patrimoniu public sau pregătirea externalizării unor activități aflate în prezent în atribuțiile acesteia și ale structurilor subordonate”.
Teoria și practica schimbărilor organizaționale ne îndeamnă, încă de la inițierea demersului, să avem acele pârghii prin care să depășim rezistențele la schimbare, inerente procesului. A amplificat presiunea sindicală, care și-a rostogolit și descărcat în fața palatelor șirul de revendicări, fie că acestea pot fi sau nu satisfăcute de decidenți. A re-adus în discuție suspiciunile că intervențiile ce vizează o viitoare „modernizare” ar putea vulnerabiliza structura, șubrezindu-i funcționalitatea și capacitățile existente.
Acuzată de sindicaliști că ar intenționa, într-o complicitate subterană, divizarea și privatizarea RNP Romsilva, principala asociație a forestierilor români a reacționat la rându-i solicitând sindicatelor să renunțe la retorica violentă îndreptată împotriva agenților economici români. O serie de obiective principiale enunțate de forestieri în documentul programatic „România verde în 10 pași”, cum ar fi acela al separării funcțiunilor în RNP Romsilva, au fost răstălmăcite și suspicionate că ar reprezenta manevre dolozive.
Evenimentul dinamic a fost creat.
RNP-ul a fost îmbrăcat în „gorilă”, o făptură ticăloșită de pe urma căreia unii, care vor fi fost aceia, în loc să o crească și să o restructureze au făcut averi, și-au construit vile și au trăit fericiți și nepedepsiți.
Entuziaștii care urmăreau cu interes depolitizarea numirilor în funcțiile de conducere la RNP Romsilva vor trebui să mai aștepte. Domnul ministru deocamdată îi presează să demisioneze pe rând pe directorul comercial, directorul economic și directorul de fond forestier al regiei. Îl va păstra doar pe directorul general care a primit recent un certificat de competență semnat de domnul prim ministru.
Ulterior acestor declarații terifiante, prin forța lor distructivă, domnul ministru și-a nuanțat poziția anunțând o serie de criterii pe baza cărora va fi evaluată performanța profesională în ROMSILVA. Desigur, după ce lupta politică va fi câștigată, indiferent de numărul victimelor colaterale ale „măcelului” uman așteptat să se producă, unde cei mai mulți vor plăti pentru greșeala de a se fi conformat. Chiar în acest moment, Corpul de Control al ministrului își desfășoară intens activitatea acolo, pentru a valida probabil o serie de concluzii și decizii deja luate. Politica „pumnului în gură” a funcționat.
Mai vede cineva gorila?
Amețită mai devreme într-un ceardaș nebun, acum a fost luată din nou la „dans”, frenetic, acuzată de pași greșiți. Și dacă nu o mai vedeți înseamnă că pur și simplu nu mai există.
În mod evident, în această situație, domnul ministru nu mai poate fi un judecător și nici un acuzator.
Tensiuni fără precedent în silvicultură
Zilele trecute, după aproape o lună de asalt la poarta regiei autonome a statului – Romsilva Guvernul României, parcă înscris în cursa competițională cu proprii angajați, a marcat din nou, un mare gol. De această dată, în buzunarul tuturor angajaților corpului silvic, indiferent de entitatea unde-și desfășoară activitatea (control, administrație, cercetare). Prin adoptarea OUG nr. 4/2025, a cărei urgență rămâne nemotivată, salariile a peste 20.000 de silvicultori au fost reduse cu 25%. În contrast, în aceeași ședință de guvern, au fost aprobate măsuri favorabile pentru alte categorii de salariați, precum plata zilelor libere lucrate pentru polițiști și militari, menținerea creșterilor salariale din anul 2024 în companiile de stat și posibilitatea acordării de prime în companiile cu pierderi. Prin urmare, am înregistrat un nou act generator de discordie, pe cât de premeditat, pe atât de intruziv. O altă acțiune, aceeași mișcare concertată de „tăieri ilegale”, pentru a translata un termen favorit al celor care se uită la pădure, fără să o vadă”, a transmis Colegiul Director al Asociației Colegiul Silvicultorilor.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2025/02/download.png)