O parte dintre străzile din comuna Valea Lupului sunt într-o stare dezastruoasă. Localnicii se plâng că nu se poate circula pe acestea, deoarece sunt pline de noroi. Unii susțin că dezvoltatorii imobiliari care construiesc complexe rezidențiale în Valea Lupului distrug străzile și apoi uită să le mai repare. Primarul din Valea Lupului, Liviu Dulgheru, susține că multe străduțe sunt încă pe domeniul privat, astfel că primăria nu poate interveni pentru că legea nu-i permite
Niște imagini de pe rețelele de socializare arată că unele străzi de pe raza comunei Valea Lupului sunt într-o stare deplorabilă. Se observă cum drumurile comunale se afundă în noroaie, iar accesul autovehiculelor este imposibil pe aceste artere. Primăria Valea Lupului are un proiect în derulare, de a asfalta aproximativ 15 km de drum, însă pe unele artere nu poate interveni, deoarece sunt private.
Străzile din Valea Lupului sunt într-o stare dezastruoasă
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2023/02/Drum-communal.jpeg)
Pe unele străzi din Valea Lupului este imposibil de pătruns cu autoturismul
Localnicii din Valea Lupului sunt revoltați că unele străzi se afundă în noroaie, iar primăria nu intervine. Străzile menționate de aceștia pe rețelele de socializare sunt Mestecăniș, Castanului, Tudor Vianu, Unirii, Liliacului, Garoafei, Lalelelor, fundac Costache Negri și Eugen Lovinescu.
„Vă prezint strada pe care locuiesc, din Valea Lupului. Această stradă se numește Fundac Costache Negri și vă mărturisesc că nu tot timpul a arătat astfel. Un domn dezvoltator imobiliar s-a îngrijit să o realizeze astfel, fiind de bun simț”, susține ironic Radu Sahlean, un localnic din Valea Lupului, pe o rețea de socializare.
Cei care locuiesc în comună mai acuză dezvoltatorii imobiliari că distrug străzile și nu le mai repară la loc.
„Dezvoltatorii fac legea. Și pe Garoafei au spart strada, după care au acoperit gaura în bătaie de joc”, spune Diana Rotaru, un alt localnic din Valea Lupului.
Pe strada Liliacului, situația se prezintă la fel de dezastroasă. Locuitorii susțin că dezvoltatorii imobiliari strică strada cu mașinile de mare tonaj.
„Pe Liliacului, fix aceeași imagine. Stradă reabilitată de 2 ori, cu fonduri proprii, de către noi și vecinii care locuiesc pe această stradă. Avem imagini filmate, cu betoniere care trec în viteză pe stradă, de pe vremea când se lucra la complexul de blocuri Ambiance Residence”, susține un alt localnic din Valea Lupului pe rețelele de socializare.
Primăria nu poate interveni pe drumurile private
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2023/02/Drum-comunat-si-case.jpeg)
Primăria din Valea Lupului nu poate interveni pe anumite artere deoarece sunt pe domeniul privat și legea nu-i permite să aloce fonduri din bani publici să le pietruiască
Primarul din Valea Lupului, Liviu Dulgheru, susține că nu poate interveni pe aceste artere, deoarece nu sunt pe domeniul public, astfel că îi îndeamnă pe localnici să cedeze drumurile primăriei.
„Avem 40 de kilometri de drumuri private, am să public lista cu străzile. Mai bine citiți legea și ajutați-mă să convingem pe toți să cedeze cotele indivize la primărie. Nu îmi permite legea să cheltui bani publici pe proprietăți private. Cedați strada la primărie”, declară edilul din Valea Lupului.
Acesta mai susține că o parte dintre cei 40 km sunt asfaltați, iar prin programul „Anghel Saligny” va mai asfalta încă 15 km.
„În jur de 40 km de drum are, în total, comuna Valea Lupului. În prezent mai avem vreo 16 km de drum de asfaltat, iar 15 km sunt deja prinși în cele 3 proiecte de asfaltare și îi finalizăm anul următor”, susține Liviu Dulgheru.
Așadar, până la finalizarea și ducerea la bun sfârșit a proiectelor din derulare, localnicii sunt neputincioși în fața vremii și a mașinilor de mare tonaj care tranzitează drumurile din Valea Lupului pentru a ajunge pe marile șantiere ale dezvoltatorilor imobiliari. Străzile din Valea Lupului sunt într-o stare dezastruoasă și așa vor rămâne până la venirea anotimpului cald și finalizarea marilor construcții din zonă.
Uaaa taranilor sunteti la tara acolo uaaaa !, stati in glod acolo si sugetio prin batista !, ulita glodului, drumul milului, locul gunoaielor, ripa porcilor, ulita lutariei …. asa ar trebui sa se numeasca ulitele voastre de tarani
daca esti prost de mic, cand te faci mare doar te joci si te muti in bucium.
Hai fugiti cu vaca mirletilor !, nu va mai place glodul unde vati mutat ? da pe buletin ce scrie ? com. valea lupului sat groapa de gunoi ? tarlaua 16 ? islazu vacilor ?
Eu nu inteleg un lucru… de ce trebuie sa reabilitez un drum comunal din banii primariei pentru ca beneficiari sa fie dezvoltatorii ….nu mai bine inainte de le abroba proiectul sa-i conditionati de reabilitarea drumurilor ? sau astia stiu doar ,,adunarea” si sa beneficieze gratuit de drumuri.Cu banii de pe drumuri se pot face multe altele pt comunitate.
Nu doar dezvoltatorii …. mai rau face primarul pe care nu-l duce capu’ la nimic bun impreuna cu firmele fantoma din Rep. Moldova pe care le-a contractat sa modernizeze drumurile comunei.
Marea majoritate ai locuitorilor din dormitoarele municipiului V.Lupului, V.Adanca, Miroslava, Rediu (sa ma scuze restul ca nici nu le mai stiu numele), sunt vinituri din judetele de provincie, vezi macar numerele de la masini. Nici macar nu platesc aici impozitul pe masina. Nici macar atata nu fac.
Mai sunt ceva ceva ieseni cu numele, adica vinituri mai vechi care au facut marele upgrade din Alexandru sau Dacia, si -au luat casa la aer curat. Bastinasii, localnicii sadea sunt putini la numar si chiar nu fac probleme.
Nu exista nici un sens sa bagi bani in asfaltarea ulitelor acestor sate, ai face viniturile sa fie melancolice dupa bastina lor. Asa au crescut, la asta au venit la oras. Da, e drept, mai merg pe la Palas pentru vreo sedinta foto pe asfalt, sa aiba ce posta pe fb ca sa fie vazuti in satul de unde vin.
In rest, sa aiba cablu pentru Taraf si un chiosc cu bere la pet in proximitate. Vezi ce simplu e sa fie fericiti !!!
@bucium, vati linge si in cur sa va mutati in VL, cocalari de oras ce sunteti. Stati ma cocalarilor 2 ore in trafic sa ajungeti sa mancati un menu la KFC Palas. Bucium = zona de cacat, oameni de cacat
Brava!Dom’ primar! Mai candidati ca aigur va alege lumea
Dacă e drum privat de ce mai plângeți băi gherțoilor? Vreți să vă pună primăria piatră pe drumul PRIVAT? Puneți-vă singuri, fiți de dreapta, ați votat Iohannis, Iohannis e de dreapta, fiți și voi de dreapta și lăsați cerșeala, descurcați-vă. Așa e în capitalism.
Sa ma kak pe ulitele voastre inamolite gertoiilor de la tara !, stati dreacu la taranoaia daca nu ati belit ochii prin ce catunuri agricole vati luat case la aer curat !, saraciilor !, sa va plateasca altii asfaltul ?
Mie mi-o pus asfalt curat, frumos, pe strada privata. Cine-i fraier da bani pe asta. Eu votez in continoare useristii, poate invingem.
Țăranii nu mai au năduf in glod? Valenii Lupuleți acum in glod o sugeti.
Iaca ca guitza tzaranii inamoliti care singuri si-au luat case prin toate tarlalele de peste dealuri si acum vor sa le asfaltati voi lor eventual si iluminati public in cacaturile lor de dealuri de dupa dealuri