Prima pagină » International » Teroare pe autostradă. Zece indivizi cu puști Kalașnikov au blocat toată circulația

Teroare pe autostradă. Zece indivizi cu puști Kalașnikov au blocat toată circulația

09 feb. 2026, 23:10, 1 ,
Redacția BZI în International

Un jaf armat de proporții, parcă desprins dintr-un film de acțiune, a avut loc recent în Italia.

Zece indivizi au blocat o furgonetă care transporta valori, au folosit explozibili pentru a arunca în aer ușa blindată a vehiculului și au fugit cu prada, lăsând în urmă o scenă de haos și violență.

Jaf armat ca în filme

Momente de teroare, luni dimineață, pe autostrada Brindisi-Lecce, unde un comando de bărbați înarmați a atacat două furgonete blindate de transport valori, potrivit Corriere.

Cel puțin 4 persoane, înarmate cu puști Kalașnikov, au incendiat un camion pentru a bloca ambele sensuri de mers și a izola zona. Coloana densă de fum se vedea la kilometri distanță.

Atacatorii au tras în două vehicule blindate ale firmei de pază Battistolli. După ce i-au obligat pe agenții de pază să coboare, ambele mașini au fost aruncate în aer.

Potrivit altor surse, ar fi fost vorba de cel puțin opt bărbați atacatori, care au ajuns la fața locului la bordul a trei mașini echipate cu girofaruri albastre, asemănătoare celor folosite de forțele de ordine.

A urmat o urmărire în trafic. Doi carabinieri italieni aflați în patrulă au intervenit. În timpul schimbului de focuri, un glonț a străpuns geamul lateral al șoferului și a trecut extrem de aproape de cei doi poliţişti.

Una dintre mașinile folosite în jaf aparținea poliției

În timpul urmăririi s-a implicat și un carabinier aflat în afara serviciului, care se întorcea acasă după tura de noapte. Bărbatul a pornit în urmărirea atacatorilor, riscându-și viața.

Conform unor surse din anchetă, citate de Il Matino, una dintre mașinile folosite de banda atacatori fusese furată chiar de la poliție.

Urmărirea s-a încheiat după ce mai multe patrule ale carabinierilor au reușit să îi blocheze pe fugari: trei persoane au fost arestate.

Un atac similar, a avut în iulie 2024, pe aceeași șosea în dreptul localității Torchiarolo, aflată la câțiva kilometri distanță. Atunci „prada” a fost de aproape trei milioane de euro.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
Comentarii
  • La cîți ucraineni și ruși zburdă liberi pe acolo după ce au făcut tot felul de orori criminale pe front asta este o joacă cu pistoale de apă !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 iunie 2026
01 iunie 2026