Prima pagină » International » Titularii de paşapoarte emise de Kosovo vor fi scutiţi de viză pentru sejururi în UE. Anunţul a fost făcut de Parlamentul European

Titularii de paşapoarte emise de Kosovo vor fi scutiţi de viză pentru sejururi în UE. Anunţul a fost făcut de Parlamentul European

15 dec. 2022, 09:45,
în International

Titularii de paşapoarte emise de Kosovo vor fi scutiţi de viză pentru sejururi în UEE. Cele două instituţii, Parlamentul European şi, respectiv, Consiliul European, au anunţat miercuri, 14 decembrie 2022, că au aprobat acordul privind renunţarea la obligativitatea vizei pentru kosovari. Anterior, autoritățile din Kosovo și-au exprimat intenția de aderare la UE.

Din cele şase state din Balcanii de Vest, Kosovo este singurul care nu beneficiază încă de astfel de regim.

Titularii de paşapoarte emise de Kosovo vor fi scutiţi de viză pentru sejururi în UE

Aşadar, kosovarii nu vor mai avea nevoie de viză pentru sejururi scurte. Acordul aprobat de Parlamentul European şi Consiliu încă nu a fost oficializat, însă, cel mai probabil, de la 1 ianuarie 2024 titularii de paşapoarte emise de Kosovo să fie scutiţi de viză pentru sejuriri în UE de cel mult 90 de zile, într-o perioadă de 180 de zile.

„În sfârşit kosovarii vor putea merge în vacanţă în UE, îşi vor putea vizita familia şi vor putea face călătorii de afaceri fără a trebui să ceară vize. Este un moment foarte important pentru viitorul lor european”, a declarat raportorul parlamentar Thijs Reuten.

De altfel, acordul a fost aprobat atunci când autorităţile kosovare au anunţat semnarea unei cereri oficiale de obţinere a statutului de candidat la aderarea la Uniunea Europeană.

Kosovo a solicitat aderarea la Uniunea Europeană

În timpul Summitului Uniunea Europeană-Balcanii de Vest, preşedinta kosovară Vjosa Osmani a menţionat ca Kosovo va solicita aderarea la Uniunea Europeană. Negocierile dintre Uniunea Europeană şi ţările din Balcanii de Vest au început deja. Patru din cele şase ţări, printre care Serbia, Muntenegru, Albania şi Macedonia de Nord şi-au exprimat intenţia de a adera la Uniunea Europeană.

Aşadar, președinta Republicii Kosovo a anunţat despre decizia de a adera la UE.

„Voi anunţa acest lucru azi, aici în faţa tuturor liderilor UE (…). Mă aflu aici ca lider al celei mai pro-europene ţări care există”, a subliniat Osmani, la sosirea sa la Summitul Uniunea Europeană – Balcanii de Vest, care se desfăşoară la Tirana

Potrivit preşedintelui Consiliului European, Charles Michel, integrarea ţărilor din Balcanii de Vesst, viitorul UE va fi „mai sigur şi mai prosper”.

„Summitul Uniunea Europeană – Balcanii de Vest, care se desfăşoară marţi la Tirana, „va fi o reuniune importantă, o reuniune simbolică, prima dată când organizăm un summit al UE despre Balcanii de Vest aici, într-o ţară din această regiune”, a declarat Charles Michel la sosirea la summit, care se desfăşoară în Republica Albania.

De asemenea, anterior, preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a subliniat că ţările din Balcanii de Vest trebuie să aleagă dacă vor să fie alături de UE sau de Rusia.

”Este clar că trebuie să lucrăm mai intens cu Balcanii. Ne vedem acum mult mai des ca înainte, ceea ce este un mare progres”, a apreciat şefa executivului european.

În ceea ce priveşte timpul de integrare a acestor tari în UE, Ursula von der Leyen a declarat că nu există un termen similar pentru toate ţările.

”Sunt ţări care au avut nevoie de patru şi până la şase ani, altele – de 10 ani, iar altele nu au putut intra de decenii”, a concluzionat şefa comisiei europene, făcând referire la Turcia.

Aşadar, reiterăm faptul că titularii de paşapoarte emise de Kosovo vor fi scutiţi de viză pentru sejururi în UE.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 martie 2026
24 martie 2026
Articole similare
Se dă la subalterne
02:00
Se dă la subalterne
Cuza Vodă, strada din Iași cu cele mai multe spații pentru închiriat. Costin Frij: „E o reașezare de businessuri acolo, în zonă”
02:00
FOTO Cuza Vodă, strada din Iași cu cele mai multe spații pentru închiriat. Costin Frij: „E o reașezare de businessuri acolo, în zonă”
Garda de Mediu Iași a amendat firmele și primăriile din județ cu 200.000 de lei. Continuă verificările din mediul rural în domeniul gestionării deșeurilor
02:00
FOTO Garda de Mediu Iași a amendat firmele și primăriile din județ cu 200.000 de lei. Continuă verificările din mediul rural în domeniul gestionării deșeurilor
Ionuț Cocia, bărbatul care bănuiește că socrul său a fost omorât de niște localnici din comuna Grajduri, cere ordin de protecție împotriva celor pe care îi suspectează: „Mi-au transmis că mă omoară în casă!”
02:00
Ionuț Cocia, bărbatul care bănuiește că socrul său a fost omorât de niște localnici din comuna Grajduri, cere ordin de protecție împotriva celor pe care îi suspectează: „Mi-au transmis că mă omoară în casă!”
Rezultate de excepție, obținute de ieșeanca Andreea Verdeș, la Aphrodite Cup din Atena! Gimnasta a făcut spectacol și s-a întors acasă cu 3 medalii
02:00
Rezultate de excepție, obținute de ieșeanca Andreea Verdeș, la Aphrodite Cup din Atena! Gimnasta a făcut spectacol și s-a întors acasă cu 3 medalii
Un paznic de la clubul Styl House, deținut de soția primarului, ar fi agresat un bărbat, fără motiv! Victimă: „M-au lovit la gură, la cap, la ambele mâini și mă doare un picior”
02:00
FOTOVIDEO Un paznic de la clubul Styl House, deținut de soția primarului, ar fi agresat un bărbat, fără motiv! Victimă: „M-au lovit la gură, la cap, la ambele mâini și mă doare un picior”
Muzeul de Istorie organizează lansarea unui volum dedicat celor 100 de ani de la inaugurarea Palatului de Justiție Iași. Vor fi prezentate articole din presa vremii
02:00
Muzeul de Istorie organizează lansarea unui volum dedicat celor 100 de ani de la inaugurarea Palatului de Justiție Iași. Vor fi prezentate articole din presa vremii
Primăriile blochează accesarea subvențiilor. Fermier: „Mi s-a spus așa, direct, că trebuie să plătesc impozitul dacă vreau să primesc adeverința”
02:00
Primăriile blochează accesarea subvențiilor. Fermier: „Mi s-a spus așa, direct, că trebuie să plătesc impozitul dacă vreau să primesc adeverința”
Jaful de la Iași, din casa burdușită cu bani, bijuterii și ceasuri, a fost la pont. Locuința aparține fraților Acatrinei, dați în urmărire după ce au fost condamnați pentru trafic de persoane
02:00
FOTOEXCLUSIV Jaful de la Iași, din casa burdușită cu bani, bijuterii și ceasuri, a fost la pont. Locuința aparține fraților Acatrinei, dați în urmărire după ce au fost condamnați pentru trafic de persoane
Un avocat este judecat pentru că și-a amenințat soția și fiul! Martorul: „El s-a mutat la amantă, dar și ea îl mai dă afară din casă!”
02:00
FOTO Un avocat este judecat pentru că și-a amenințat soția și fiul! Martorul: „El s-a mutat la amantă, dar și ea îl mai dă afară din casă!”