Prima pagină » Local » Traficanți de heroină din Iași, lăsați să stea acasă, sub control judiciar! Un martor a venit drogat în fața judecătorilor!

Traficanți de heroină din Iași, lăsați să stea acasă, sub control judiciar! Un martor a venit drogat în fața judecătorilor!

26 feb. 2026, 02:00,
Alina LUPU în Local

Cinci traficanți de heroină din Iași au fost lăsați să stea acasă, sub control judiciar, deși infracțiunile sunt extrem de grave. În ședința din 24 februarie 2026, au fost audiați patru martori, iar unul dintre aceștia prezenta semne vizibile de oboseală sau sevraj. Toți traficanții sunt ieșeni și au săvârșit faptele într-o formă continuă.

Traficanți de heroină din Iași, lăsați să stea acasă, sub control judiciar!

Un dosar de criminalitate organizată, instrumentat de D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Iași, a intrat într-o nouă etapă procedurală, după ce, prin rechizitoriul emis la data de 09.10.2023, procurorii au dispus trimiterea în judecată a mai multor inculpați, acuzați de infracțiuni grave privind traficul de droguri și spălarea banilor. Cauza se află pe rolul Curții de Apel Iași, unde, la ședința din 24 februarie, au fost audiați mai mulți martori.

Potrivit actului de sesizare a instanței, inculpatul Adrian Morariu este acuzat de trafic de droguri de mare risc, în formă continuată, precum și de spălarea banilor, tot în formă continuată, fiind reținute patru acte materiale. În prezent, acesta se află în arest la domiciliu, măsură preventivă dispusă anterior de judecători.

În același dosar, inculpatul Ioan Iacomi a fost trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și droguri de mare risc, în formă continuată (șase acte materiale), precum și deținere, fără drept, de droguri de risc și droguri de mare risc, în vederea consumului propriu, în formă continuată (50 de acte materiale). Acesta este cercetat sub control judiciar.

De asemenea, inculpatul Iulian-Mihăiță Mihalachi este judecat pentru trafic de droguri de mare risc, în formă continuată (trei acte materiale). Potrivit informațiilor din dosar, el se află arestat preventiv într-o altă cauză.

Inculpata Angelica-Maria Morariu a fost trimisă în judecată pentru complicitate la infracțiunea de trafic de droguri de mare risc și pentru spălarea banilor, în formă continuată. Aceasta este cercetată sub control judiciar, în timp ce Ștefan Suru este lăsat în libertate, deși este și el acuzat de trafic de droguri de mare risc.

Martorii audiați în dosar au fost consumatori de droguri

La ședința din 24 februarie a anului în curs, au fost audiați mai mulți martori, iar primul audiat a fost Alexandru Nicolae Horodea, deținut în Penitenciarul din Tulcea. Audierea s-a desfășurat prin videoconferință, procedură frecvent utilizată în astfel de situații.

Horodea a declarat că își menține ultima declarație dată anterior, precizând că interogatoriul din faza de urmărire penală a fost limitat.

„Sunt vecin de cartier cu toți inculpații din această cauză. Când l-am cunoscut pe Adrian Morariu, el își construia o casă, eu având locuința la câteva case distanță. Nu știu cu ce se ocupa. Am avut o interacțiune cu el când i-am vândut un câine cu câteva sute de lei”, a afirmat martorul în fața instanței de judecată.

Acesta a mai susținut că era nevoit să treacă frecvent pe la Adrian Morariu, deoarece animalul era foarte mic și fusese crescut de el. Referitor la presupuse legături cu drogurile, Horodea a arătat că știa despre consumul de substanțe interzise în cercul respectiv, dar că nu poate confirma activități de comercializare.

În declarația sa, martorul a menționat-o pe Alina Daniela Mihai, despre care a afirmat că „achiziționa produse interzise”, fără a putea preciza de la cine.

„Știam că inculpații sunt consumatori de droguri, dar nu știu dacă le vindeau mai departe. Singura persoană care îmi aducea heroină era Alina Daniela Mihai, care lua drogurile de la un bărbat din Țicău, care aducea substanțele cu o mașină în zona «2 băieți»”, a mai spus acesta.

Al doilea martor audiat a fost Silviu Dumitru Gațu, încarcerat la Penitenciarul din Vaslui. Și în acest caz, audierea s-a realizat prin videoconferință. Gațu a declarat că îi cunoștea pe unii dintre inculpați ca fiind consumatori de droguri.

„Pe Morariu l-am întâlnit de două ori. Am luat de două ori, câte jumătate de gram de heroină, de la el. Nu-mi amintesc altceva, dar mențin declarația din urmărirea penală”, a afirmat martorul.

Unul dintre martori era drogat când a fost audiat!

În continuare, instanța a audiat-o pe Alina Daniela Mihai, care a mai dat declarații în cauză. Martora a declarat că nu își mai amintește detalii relevante, invocând starea precară de sănătate.

„Nu mai țin minte lucruri. Am fost externată recent din spital și nu am o stare bună. Îmi mențin declarațiile date anterior. Nu știu cu ce se ocupă inculpații sau din ce trăiesc”, a spus Mihai.

Aceasta a precizat că a consumat heroină timp de patru ani, dar că nu mai consumă de trei ani. Pe parcursul audierii, martora a afirmat de mai multe ori că nu se simte bine, însă, întrebată de președintele completului dacă dorește întreruperea ședinței, a refuzat.

Un alt moment important al ședinței a fost audierea lui George Felix Corduneanu, care a anunțat că nu își mai menține declarațiile anterioare. Martorul a explicat că, la momentul audierilor precedente, s-ar fi aflat în sevraj.

„Nu știu cu ce se ocupau inculpații din dosar, nici dacă ofereau droguri. Iacomi și Suru erau consumatori de droguri, din câte știu. Consumau diferite substanțe, precum pastile, Xanax sau chiar heroină. De asemenea, și eu eram consumator”, a declarat Corduneanu.

Ultimul dintre martori nu era într-o stare prea bună când a depus mărturie în fața instanței, motiv pentru care președintele de ședință l-a întrebat dacă se simte bine, însă el a spus că totul este în regulă.

Cinci traficanți de heroină din Iași au fost lăsați să stea acasă, sub control judiciar, deși infracțiunile sunt grave. Toți cei patru martori, audiați la termenul din 24 februarie, au susținut că au fost consumatori de droguri.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
26 februarie 2026
26 februarie 2026