Prima pagină » National » Tragedie la Bacău! Un tânăr de 18 ani și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața unui tren
Tragedie la Bacău! Un tânăr de 18 ani și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața unui tren

Tragedie la Bacău! Un tânăr de 18 ani și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața unui tren

08 apr. 2026, 11:42,
Redacția BZI în National

Un tânăr de 18 ani din municipiul Bacău și-a pierdut viața în noaptea de marți spre miercuri, după ce, potrivit anchetatorilor, s-ar fi aruncat în fața unui tren care circula pe ruta București – Iași, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău.

Adolescentul de 18 ani a murit după ce s-ar fi aruncat în fața unui tren

Potrivit declarației purtătorului de cuvânt al IPJ, Gabriel Dumitrache, incidentul s-a produs în jurul orei 00:15:

„La data de 08 aprilie, în jurul orei 00:15, un tânăr de 18 ani, din Bacău, s-ar fi aruncat în faţa trenului care circula pe ruta Bucureşti – Iaşi. Din impact a rezultat decesul tânărului.”

Trupul neînsuflețit al victimei a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Bacău, unde urmează să fie efectuată necropsia pentru stabilirea cu exactitate a cauzei decesului.

Cercetările continuă sub coordonarea polițiștilor de la Serviciul Județean de Transporturi Feroviare Bacău, care investighează cazul pentru ucidere din culpă, precizează Agerpres.

Anchetatorii încearcă să stabilească circumstanțele exacte care au dus la această tragedie, iar poliția face apel la populație să respecte măsurile de siguranță în apropierea căilor ferate.

Un bărbat și-a pierdut viața la Iași după ce s-ar fi aruncat în fața trenului

Într-o altă ordine de idei, reiterăm cum în luna februarie 2026, un accident feroviar tragic a avut loc în municipiul Iași, în zona Păcurari – Canta, unde un bărbat în vârstă de 49 de ani și-a pierdut viața după ce s-a aruncat în fața unui tren de călători. Incidentul a fost unul extrem de grav, iar echipajele de intervenție sosite la fața locului nu au mai putut salva victima.

Potrivit declarațiilor căpitanului Georgică Onofreiasa, purtător de cuvânt al ISU Iași, evenimentul s-a produs când trenul IR 1830, care circula pe ruta Galați – Cluj-Napoca, a surprins pietonul:

„La locul evenimentului intervin de urgență forțe și mijloace din cadrul Detașamentului 1 de Pompieri Iași, care au mobilizat un echipaj de terapie intensivă mobilă (TIM) și un echipaj de intervenție cu modul de descarcerare și acordarea primului ajutor.”

Din păcate, la sosirea echipajelor, bărbatul prezenta leziuni extrem de grave, incompatibile cu viața, astfel că medicii nu au mai putut aplica manevre de resuscitare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Lovitură anunțată de șeful statului! Pe cine își dorește Nicușor Dan premier
Este o adevărată lovitură anunțată de șeful statului! S-a aflat pe cine își dorește Nicușor Dan premier. Un posibil candidat agreat în zona reformistă este, de regulă, un profesionist orientat spre rezultate măsurabile, cu experiență administrativă și reflexe solide de management. Pe cine își dorește Nicușor Dan premier Discuția despre viitorul premier revine constant în […]
Lovitură anunțată de șeful statului! Pe cine își dorește Nicușor Dan premier

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 aprilie 2026
10 aprilie 2026