Victor Pițurcă spune că Valentin Mihăilă (19 ani), care a fost declarat cel mai bun tânăr jucător român la Gala Fotbalului, nu va pleca de la U Craiova decât după ce va câștiga un titlu în Bănie, cu excepția unei oferte de nerefuzat.
Mijlocașul originar din Târgoviște a impresionat în acest sezon atât la U Craiova, cât și la naționala de tineret a României.
„M-am bucurat pentru Mihăilă, dar viața merge înainte, el nu a făcut decât câteva jocuri bune. Acum lumea așteaptă cât mai mult de la el, să crească mult, are responsabilități. Foarte repede te duci înapoi dacă nu joci în continuare bine, dacă nu dă goluri și pase de gol. Deocamdată nu ne gândim la plecarea lui, el trebuie să joace și să ia un titlu cu Craiova, dar dacă vine Real Madrid și dă 50 de milioane de euro pe el, atunci nu se mai pune problema să-l ținem”, a declarat Pițurcă.
Valentin Mihăilă are deja 4 goluri în trei meciuri pentru naționala de tineret a României, mai multe decât a marcat, în campionat, pentru Universitatea Craiova. Pentru olteni are trei goluri date în 41 de apariții la prima echipă.