Prima pagină » International » Un lunetist israelian ar fi împușcat mortal două femei în fața unei biserici. Reacția SUA
Un lunetist israelian ar fi împușcat mortal două femei în fața unei biserici. Reacția SUA

Un lunetist israelian ar fi împușcat mortal două femei în fața unei biserici. Reacția SUA

18 dec. 2023, 21:20,
în International

SUA și-au exprimat îngrijorarea Israelului după ce un lunetist militar israelian a împușcat și ucis două femei în parohia Sfânta Familie din Gaza sâmbătă, potrivit Casei Albe.

„Am fost foarte clar că credem că trebuie depus toate eforturile posibile pentru a preveni victimele civile”, a declarat luni purtătorul de cuvânt al Consiliului Național de Securitate, John Kirby.

SUA și-au exprimat îngrijorarea cu privire la incident

El a spus că SUA și-au exprimat îngrijorarea cu privire la incidentul specific cu guvernul israelian și cu privire la nevoia mai largă ca civilii răniți și răniți să poată fi evacuați și să primească îngrijiri medicale adecvate.

În weekend, Patriarhia Latină a Ierusalimului a declarat că o mamă și o fiică mergeau spre Mănăstirea Surorii când au izbucnit focuri de armă.

Majoritatea familiilor creștine din Gaza s-au refugiat în complex de la începutul războiului, potrivit patriarhiei, care supraveghează bisericile catolice din Cipru, Iordania, Israel, Gaza și Cisiordania.

Kirby a spus că președintele Joe Biden și alți înalți oficiali americani au ridicat nevoia unor canale cu Israelul, în timp ce acesta își desfășoară operațiunile militare împotriva Hamas.

El a spus că astfel de canale sunt importante pentru a reduce greșelile de calcul și neînțelegerile în timpul conflictelor.

„Vom continua să-i îndemnăm să facă mai mult în acest sens, în sensul deconflictului”, a spus el.

Papa Francisc a deplâns că „civilii neînarmați sunt ținte pentru bombe și focuri de armă” în Gaza

Papa Francisc s-a adresat duminică și a vorbit despre decesele de la Parohia Sfânta Familie, deplângând că „civilii neînarmați sunt ținte pentru bombe și focuri de armă” în Gaza și invocând scripturile despre război.

„Primesc vești foarte serioase și triste despre Gaza. Civilii neînarmați sunt ținte pentru bombe și focuri de armă. Și asta s-a întâmplat chiar și în cadrul complexului parohial al Sfintei Familii, unde nu sunt teroriști, ci familii, copii, oameni bolnavi și cu dizabilități, surori”, a spus el în cadrul unei rugăciuni săptămânale.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”
Moartea fostului fotbalist Radu Mărginean, la doar 43 de ani, continuă să provoace emoție. Un apropiat al acestuia a povestit cum s-au desfășurat ultimele momente înainte ca sportivul să fie găsit în stop cardio-respirator. Dispariția prematură a fostului fotbalist Radu Mărginean a lăsat un gol profund în rândul familiei, prietenilor și celor care l-au cunoscut […]
Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 iulie 2026
04 iulie 2026