Prima pagină » Local » Urmărire ca-n filme, pe o șosea din județul Iași! Polițiștii au încercat să-l oprească pe un ieșean care a urcat băut la volan (Exclusiv)
Urmărire ca-n filme, pe o șosea din județul Iași! Polițiștii au încercat să-l oprească pe un ieșean care a urcat băut la volan (Exclusiv)

Urmărire ca-n filme, pe o șosea din județul Iași! Polițiștii au încercat să-l oprească pe un ieșean care a urcat băut la volan (Exclusiv)

09 oct. 2021, 02:00,
Ciprian Nedelcu în Local

Un bărbat s-a ales cu o pedeapsă din partea judecătorilor ieșeni, după ce a fost acuzat că a urcat băut la volan. Astfel, magistrații din cadrul Judecătoriei Iași l-au condamnat recent pe Mihai Moraru la 1 an și 2 luni de închisoare, cu suspendare, pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe. Anchetatorii ieșeni au afirmat că un echipaj de Poliție a pornit în urmărirea șoferului băut, care nu a oprit la semnalele agenților

Urmărire ca-n filme, pe o șosea din județul Iași! Oamenii legii au încercat să-l oprească pe un ieșean care a urcat „parfumat” la volan. În urma incidentului, bărbatul a fost pedepsit de către judecători. Astfel, magistrații din cadrul Judecătoriei Iași l-au condamnat recent pe Mihai Moraru la 1 an și 2 luni de închisoare, cu suspendare, pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

„Inculpatul Mihai Moraru va presta o muncă neremunerată în folosul comunității la una dintre instituțiile din cadrul Primăriei Municipiului Iași sau în cadrul Consiliului Local Iași, pe o perioadă de 60 de zile”, au menționat recent judecătorii ieșeni.

De remarcat este faptul că sentința nu e definitivă, aceasta putând fi contestată.

Ieșeanul Mihai Moraru, acuzat că a urcat băut la volan

Procesul ieșeanului Mihai Moraru (33 de ani) a început pe data de 18 martie 2021. Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași l-au trimis în judecată sub acuzația de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

„Pe data de 7 martie 2021, la ora 17:20, inculpatul a condus autoturismul marca Peugeot în localitatea Lunca Cetățuii, către Drumul Județean nr. 248, având o îmbibație alcoolică de 2,67 g/l alcool pur în sânge la prima probă, respectiv 2,54 g/l alcool pur în sânge la a doua probă”, au precizat anchetatorii ieșeni.

Conform acestora, Mihai Moraru este proprietarul autoturismului marca Peugeot și locuiește în municipiul Iași, împreună cu concubina sa. Pe data de 7 martie 2021, în jurul orei 7:00, ieșeanul s-a trezit și a băut o cafea împreună cu concubina sa. În jurul orei 9:30, bărbatul a urcat la volanul autoturismului marca Peugeot și a plecat împreună cu prietena sa, de la domiciliu, către localitatea Uricani, la domiciliul părinților concubinei sale, unde au ajuns în jurul orei 10:00.

A mers să cumpere un PET cu bere

Oamenii legii au stabilit că, după ce s-a schimbat, Mihai Moraru a plecat pe jos către domiciliul unui martor, unde avea de efectuat lucrări agricole. Totodată, autoturismul marca Peugeot a rămas parcat la domiciliul părinților concubinei sale.

„Pe drum, acesta a oprit la un magazin alimentar, de unde a cumpărat o sticlă cu bere alcoolizată la un litru marca «Timișoreana» și o pungă cu covrigei. În jurul orei 10:15, inculpatul a ajuns la domiciliul martorului amintit, unde se afla și un alt martor. În intervalul orar 10:30 – 11:30, inculpatul și martorul au consumat sticla cu bere marca «Timișoreana», aproximativ 500 ml fiecare. În jurul orei 13:30, inculpatul și martorul i-au cerut altui martor băuturi alcoolice, ocazie cu care acesta a adus o sticlă de țuică de 500 ml, pe care au consumat-o împreună, aproximativ 200 ml țuică fiecare, și un pahar de bere, până în jurul orei 14:30. Ulterior, inculpatul a plecat pe jos către domiciliul părinților concubinei sale, unde avea parcat autoturismul marca Peugeot”, au adăugat procurorii ieșeni.

Urmărire ca-n filme, pe o șosea din județul Iași!

Ajuns la locuința părinților concubinei sale, Mihai Moraru a luat cheile autoturismului marca Peugeot, intenționând să meargă în localitatea Lunca Cetățuii.

„Inculpatul a urcat la volanul autoturismului marca Peugeot, pe care l-a condus din localitatea Uricani, către Lunca Cetățuii. „Un echipaj de Poliție din cadrul Biroului Rutier au oprit un autoturism. În timp ce un agent îl legitima pe martor, a observat un autoturism marca Peugeot, de culoare gri, al cărui șofer circula cu viteză excesivă, pe care nu a avut timp să-l oprească. Echipajul de Poliție a urcat în autospecială, a pus în funcțiune semnalele acustice și luminoase și a pornit în urmărirea autoturismului marca Peugeot. După aproximativ 3 km, inculpatul a efectuat virajul la stânga, către Lunca Cetățuii, unde a mai parcurs încă un kilometru. Inculpatul a oprit pe partea stânga a străzii, precizând că abia în acel moment a observat autospeciala Poliției”, au mai spus oamenii legii.

Agenții l-au legitimat pe șofer, pe care l-au testat alcoolscopic, rezultând o concentrație alcoolică de 1,27 mg/l alcool pur în aerul expirat, conform testului. Mihai Moraru a fost dus la IML Iași în vederea recoltării probelor biologice pentru stabilirea alcoolemiei. Conform buletinului de analiză toxicologică, ieșeanul a avut o alcoolemie de 2,67 g/l alcool pur în sânge, la prima probă, respectiv 2,54 g/l alcool pur în sânge la a doua probă. De altfel, la audieri, ieșeanul a recunoscut comiterea faptei.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 martie 2026
11 martie 2026
Articole similare
Costel Alexe a atribuit ilegal un contract unei sexy-craiovence? O firmă din Cluj cere la CNSC reevaluarea ofertelor și anularea deciziei Consiliului Județean Iași
02:00
FOTO Costel Alexe a atribuit ilegal un contract unei sexy-craiovence? O firmă din Cluj cere la CNSC reevaluarea ofertelor și anularea deciziei Consiliului Județean Iași
Elevii din Iași urcă pe scenă la Festivalul „Hai la teatru!”, ediția a XIX-a. Evenimentul reunește copii talentați din școlile din oraș și sate
02:00
FOTO Elevii din Iași urcă pe scenă la Festivalul „Hai la teatru!”, ediția a XIX-a. Evenimentul reunește copii talentați din școlile din oraș și sate
Lucrările de la Școala Verde din Miroslava se apropie de final! Noua unitate de învățământ își va deschide porțile în septembrie 2026
02:00
FOTO Lucrările de la Școala Verde din Miroslava se apropie de final! Noua unitate de învățământ își va deschide porțile în septembrie 2026
Două firme vor să construiască în Aroneanu o platformă comunală pentru depozitarea și managementul gunoiului de grajd
02:00
Două firme vor să construiască în Aroneanu o platformă comunală pentru depozitarea și managementul gunoiului de grajd
O vânzătoare de brânză și lapte din piața Alexandru cel Bun a fost promovată ca administrator la CUG, fără concurs. Decizia a fost luată de directorul Vasile Tiron
02:00
FOTO O vânzătoare de brânză și lapte din piața Alexandru cel Bun a fost promovată ca administrator la CUG, fără concurs. Decizia a fost luată de directorul Vasile Tiron
O femeie din Vaslui a fost condamnată, pentru că și-a bătut fratele! Bărbatul: „Îi spunea fiului său să-mi dea, că oricum trebuia să mor de mult”
02:00
FOTO O femeie din Vaslui a fost condamnată, pentru că și-a bătut fratele! Bărbatul: „Îi spunea fiului său să-mi dea, că oricum trebuia să mor de mult”
Vlad Mărculescu, prim-balerin la Opera din Iași, scârbit de ceea ce se întâmplă în instituție, vrea să se angajeze ca șofer de tir: „Am muncit foarte mult pentru balet și este dureros pentru mine”
02:00
FOTO Vlad Mărculescu, prim-balerin la Opera din Iași, scârbit de ceea ce se întâmplă în instituție, vrea să se angajeze ca șofer de tir: „Am muncit foarte mult pentru balet și este dureros pentru mine”
Modificări la programul Start-Up Nation: „Sunt câteva schimbări care ne ajută”
02:00
Modificări la programul Start-Up Nation: „Sunt câteva schimbări care ne ajută”
Un tânăr de 18 ani din Iași, depistat de polițiști în timp ce își făcea nevoile în centrul orașului, după ce a ieșit din club. Cum a încercat să scape de oamenii legii?
02:00
Un tânăr de 18 ani din Iași, depistat de polițiști în timp ce își făcea nevoile în centrul orașului, după ce a ieșit din club. Cum a încercat să scape de oamenii legii?
A vrut să se sinucidă din cauza polițiștilor! I-au montat un dispozitiv de supraveghere, iar în ziua următoare l-au anunțat că au greșit!
02:00
FOTO A vrut să se sinucidă din cauza polițiștilor! I-au montat un dispozitiv de supraveghere, iar în ziua următoare l-au anunțat că au greșit!