Prima pagină » Eveniment-Social » Urmează încheierea primei sesiuni a Bacalaureatului de toamnă, în care corectarea este digitalizată: „Evaluatorii sunt foarte mulțumiți” – FOTO

Urmează încheierea primei sesiuni a Bacalaureatului de toamnă, în care corectarea este digitalizată: „Evaluatorii sunt foarte mulțumiți” – FOTO

19 aug. 2023, 02:00,
Ștefana Șovea în Eveniment-Social

Aceasta este prima sesiune în care evaluarea digitalizată a lucrărilor scrise este pusă în practică. Ieri (n.r. – 18 august) s-a încheiat susținerea examenului la proba la alegere, urmând ca luni să fie proba scrisă la limba maternă

Această sesiune reprezintă o premieră în ceea ce privește implementarea evaluării digitalizate pentru lucrările scrise. La nivelul județului Iași urmează să fie dotată fiecare unitate de învățământ cu câte un astfel de sistem, în așa fel încât, începând cu anul 2023, să fie corectate toate examenele în acest fel.

Metoda este una simplă și performantă

 o poză cu platforma unde sunt încărcate lucrările de bac scanate

Metoda este una simplă și performantă

Inspectorul școlar general adjunct la nivelul județului Iași, Cristian Pravăț, declară faptul că s-a implementat această metodă în perioada Bacalaureatului de toamnă datorită faptului că este o sesiune cu mai puțini candidați. În prezent, evaluatorii sunt foarte mulțumiți de metoda digitalizată care este foarte ușor de folosit.

Ministerul Educației a achiziționat, prin licitația lansată în primăvară, 12.000 de scannere, iar prețul este de 216 euro bucata, ceea ce înseamnă că la finalul lunii iulie ar fi ajuns, în școli și licee, 11.990 de astfel de aparate.

Lucrările sunt scanate în sala de examen, la finalul probei scrise, în prezența candidatului, iar apoi sunt încărcate pe platforma de evaluare de profesorii asistenți.

„Datorită acestui nou sistem digitalizat, tezele nu mai trebuie să circule dintr-un județ în altul, ele sunt scanate și încărcate pe o platformă, unde evaluatorii primesc un anumit număr de teze. Lucrurile sunt spre bine și s-a ales acest moment de implementare a sistemului, bănuiesc eu, datorită faptului că Bacalaureatul de toamnă este unul de dimensiuni mai mici, fiind mai puțini candidați. Mergem către uniformizarea acestui sistem și există posibilitatea ca, anul viitor, toate examenele să fie corectate așa”, spune inspectorul școlar general adjunct la nivelul județului Iași, Cristian Pravăț.

Lucrările din sesiunea Bacalaureatului de toamnă sunt repartizate, în mod aleatoriu, către evaluatorii dintr-un alt județ decât cel al candidaților

o poză cu o tablă pe care scrie Bacalaureat

După scanarea lucrărilor și încărcarea acestora pe platforma specifică

După scanarea lucrărilor și încărcarea acestora pe platforma specifică, ele sunt repartizate, automat și aleatoriu, într-un anumit număr, către evaluatorii dintr-un alt județ decât cel de proveniență a candidaților.

Pentru scanări profesorul va trebui să creeze, pe desktop, un folder care trebuie șters obligatoriu, atât de pe desktop, cât și din coșul de gunoi, după încheierea procesului de scanare.

„Diferența este că totul se face digitalizat, nu se mai scrie de mână și se elimină posibilitatea de a apărea erori. În momentul actual, evaluatorii sunt foarte mulțumiți și corectarea este una mult mai ușoară. Până acum, la Bacalaureatul din vară și la Evaluarea Națională, sistemul a fost aplicat în doar două județe din țară, iar în sesiunea ce se desfășoară acum este aplicat în toate centrele din țară”, mai spune inspectorul școlar general adjunct la nivelul județului Iași, Cristian Pravăț, referitor la corectarea digitalizată a lucrărilor de Bacalaureat.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 februarie 2026
28 februarie 2026