Victorie pentru România în meciul cu Macedonia de Norc. Românii au câștigat cu scorul de 3-2

Publicat: 25 mart. 2021
_____ Vizualizări 0 Comentarii

Spectacol total pe „Arena Națională”. Meciul dintre România și Macedonia de Nord a fost unul deschis, cu foarte multe ocazii de poartă. Primele 25 de minute le-au aparținut oaspeților, care au avut două ocazii mari prin Nestorovski și Goran Pandev. A urmat golul lui Florin Tănase, care a trimis pe lângă Dimitrievski după ce o pasă excelentă a lui Vlad Chiricheș l-a lăsat singur cu portarul oaspeților.

Introdus în minutul 13 în locul lui Florinel Coman, Valentin Mihăilă a dus scorul la 2-0 în minutul 50, cu un șut superb, de la distanță. Mirel Rădoi a continuat să forțeze, România a rămas sus, iar acest lucru aproape i-a costat scump pe „tricolori”. Macedonia de Nord a egalat în mai puțin de două minute, cu două goluri semnat de Ademi (minutul 82) și Trajkovski (83). Primul a lovit cu capul, al doilea cu latul, profitând de o gaură inexplicabilă în centrul defensivei.

Ianis Hagi a adus victoria României cu un gol marcat în minutul 85, din careul de 16 metri. Jucătorul lui Rangers a șutat cu dreptul, fără speranță pentru Dimitrievski.

0
Bine aţi venit pe Arena Nationala, meciul va începe în aproximativ 5 minute.

România – Macedonia de Nord: echipe de start
8 dintre fotbaliștii din echipa de start a României au trecut pe la FCSB (Niță, Chiricheș, Stanciu, Man, Keșeru) sau încă evoluează la actualul lider din Liga 1 (Ovidiu Popescu, Tănase și Coman).
ROMÂNIA: Niță – Ov. Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu – Marin, Stanciu – Man, Fl. Tănase, Coman – Keșeru
REZERVE: Lazar, Radu, Mogoș, Toșca, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Maxim, Hagi, Bicfalvi, Mihăilă, Camora
SELECȚIONER: Mirel Rădoi (40 de ani)

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski – Bejtulai, Musliu, Ristevski – Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski – Elmas – Pandev, Nestorovski
REZERVE: Bogatinov, Siskovski, Askovski, Ademi, Radeski, Trajkovski, Hasani, Ibraimi, Avramovski, Stojanovski, Velkoski, Spirovski
SELECȚIONER: Igor Angelovski (44 de ani)

Arbitru: Fabio Verissimo
Asstenți: Luis Campos, Bruno Rodrigues (toți din Portugalia)
Stadion: Arena Națională

Cum arată preliminariile pentru Campionatul Mondial
Cele 55 de formații din Europa se vor lupta pentru 13 locuri rezervate naționalelor de pe Bătrânului Continent. Ele au fost împărțite în 10 grupe, 5 de câte 5 (A-E) și 5 de câte 6 (F-J).

Cele 10 câștigătoare ale seriilor se califică direct la turneul final. Ocupantele locurilor doi plus cel mai bine clasate două formații în faza grupelor Ligii Națiunilor 2020 (cu excepția celor deja calificate din aceste preliminarii clasice) vor disputa un play-off în două trepte, 6 semifinale și 3 finale (câte un singur meci, gazda urmând să fie trasă la sorți), pentru ultimele 3 locuri.

Programul României în preliminariile Campionatului Mondial din 2022:
Etapa I (25 martie 2021): ROMÂNIA – Macedonia de Nord (21:45), Germania – Islanda, Liechtenstein – Armenia;
Etapa II (28 martie 2021): ROMÂNIA – Germania (21:45), Armenia – Islanda, Macedonia de Nord – Liechtenstein;
Etapa III (31 martie 2021): Armenia – ROMÂNIA (19:00), Germania – Macedonia de Nord, Liechtenstein – Islanda;
Etapa IV (2 septembrie 2021): Islanda – ROMÂNIA (21:45), Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia;
Etapa V (5 septembrie 2021): ROMÂNIA – Liechtenstein (21:45), Islanda – Macedonia de Nord, Germania – Armenia;
Etapa VI (8 septembrie 2021): Macedonia de Nord – ROMÂNIA (21:45), Armenia – Liechtenstein, Islanda – Germania;
Etapa VII (8 octombrie 2021): Germania – ROMÂNIA (21:45), Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord;
Etapa VIII (11 octombrie 2021): ROMÂNIA – Armenia (21:45), Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania;
Etapa IX (11 noiembrie 2021): ROMÂNIA – Islanda (21:45), Armenia – Macedonia de Nord, Germania – Liechtenstein;
Etapa X (14 noiembrie 2021): Liechtenstein – ROMÂNIA (19:00), Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda.
Lotul României pentru meciurile din martie:
PORTARI: Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), Ionuț Radu (Inter Milan/Italia, 0/0), David Lazar (Astra, 1/0);
FUNDAȘI: Vasile Mogoș (Chievo Verona/Italia, 3/0), Ionuț Nedelcearu (AEK Atena/Grecia, 13/2), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 23/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 59/0), Andrei Burcă (CFR Cluj 4/0), Mario Camora (CFR Cluj 2/0), Ovidiu Popescu (FCSB, 0/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova 17/0);
MIJLOCAȘI: Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 25/2), Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 4/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 42/10), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția, 14/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 44/6), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia, 6/1), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 0/0), Dennis Man (Parma/Italia, 6/1), Florin Tănase (FCSB, 5/0), Florinel Coman (FCSB, 4/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 10/0);
ATACANȚI: Claudiu Keșeru (Ludogoreț/Bulgaria, 40/13), George Pușcaș (Reading/Anglia, 20/8)