Prima pagină » Actualitate » Zeci de intervenții ale pompierilor ieșeni. Măsuri la limită în situații din județ
Zeci de intervenții ale pompierilor ieșeni. Măsuri la limită în situații din județ

Zeci de intervenții ale pompierilor ieșeni. Măsuri la limită în situații din județ

26 feb. 2020, 04:00,
Vlad Rotaru în Actualitate

Pompierii militari ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Iași au fost solicitați să intervină în ultima perioadă în mai multe intervenții în unele localități din județul Iași. O bună parte din aceste intervenții au vizat incendii, în vreme ce pompierii au mai fost solicitați să intervină și pentru a îndepărta copacii și crengile căzute în urma vântului puternic din urmă cu două zile.

„În data de 24 februarie, Secția de Pompieri Pașcani a intervenit în municipiul Pașcani, pentru stingerea unui incendiu produs la o casă de locuit. Au ars aproximativ 45 metri pătrați de acoperiș din lemn și învelitoare din tablă. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum neprotejat termic față de materialele combustibile. De asemenea, Secția de Pompieri Târgu Frumos a intervenit în localitatea Strunga, pentru stingerea unui incendiu produs la vegetația uscată. Au ars aproximativ 3 hectare de vegetație uscată. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost focul deschis în spații deschise”, au menționat reprezentanții ISU Iași.

Intervenții în municipiu

Pompierii ieșeni au intervenit și în municipiul Iași, pentru a înlătura efectele produse de vântul puternic de acum două zile.

„În data de 24 februarie, Detașamentul 2 de Pompieri Iași a intervenit în municipiu, pe bulevardul Țuțora, pentru înlăturarea unor elemente desprinse de pe acoperișul unei clădiri aparținând unei societăți comerciale. În plus, Detașamentul 1 de Pompieri Iași a intervenit în municipiu, pe strada Grigore Ureche, pentru înlăturarea unor elemente desprinse de pe acoperișul unui bloc de locuit. Pompierii au fost solicitați să intervină în municipiu, pe Șoseaua Ștefan cel Mare și Sfânt, pentru înlăturarea unor elemente desprinse de pe acoperișul unei clădiri dezafectate”, au mai menționat reprezentanții ISU Iași.

În plus, echipajele SMURD au intervenit la 32 de cazuri medicale în toată această perioadă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iunie 2026
25 iunie 2026