România se află în centrul atenției la nivel înalt, primind vizite esențiale din partea celor mai importanți lideri ai Uniunii Europene. După ce a găzduit-o pe șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la începutul săptămânii, președintele Nicușor Dan se pregătește să-l întâmpine la Cotroceni pe președintele Consiliului European, Antonio Costa.
Președintele Consiliului European, la București
Programată pentru miercuri, 3 septembrie, la ora 19:00, întâlnirea marchează o etapă crucială în dialogul diplomatic. Cei doi oficiali vor avea discuții aprofundate, atât în cadru restrâns, cât și în plen, menite să consolideze poziția României pe scena europeană și să traseze prioritățile comune pentru perioada următoare. La finalul convorbirilor, președinții vor susține o conferință de presă comună, în care vor prezenta concluziile discuțiilor și viziunea lor asupra viitorului Uniunii.
Vizita lui Antonio Costa la București face parte dintr-un turneu amplu, denumit „turul capitalelor”, pe care noul președinte al Consiliului European îl întreprinde în primele săptămâni ale mandatului său. Obiectivul declarat al acestor întâlniri este de a asculta și de a înțelege direct de la liderii fiecărui stat membru provocările și aspirațiile lor, pentru a putea contura o agendă unitară și eficientă a Uniunii.
Costa a subliniat că, în aceste vremuri de incertitudine, unitatea este cea mai mare forță a Europei. Prin dialog direct cu liderii naționali, își propune să identifice un teren comun și să construiască un consens, esențial pentru a răspunde cu succes la crizele și provocările actuale.
Vizita sa în România reconfirmă importanța strategică a țării noastre în ecuația europeană și necesitatea unei cooperări consolidate pentru un viitor mai stabil și mai prosper al Uniunii Europene.
Vin in colonie sa dea ordine. Sa mai ajutam ucraina; adica sa le dam tot.
ce mandri suntem ca vin „mari lideri europeni” in Romania, ne-or fi vrand bimnele sa prosperam si noi , sa avem salarii si pensii de zeci d e mii de euro…..:…….