Prima pagină » Cultural » Artanu, acuzat de hărțuire într-un local din București. Solistul riscă închisoare după gestul revoltător față de o tânără de 18 ani

Artanu, acuzat de hărțuire într-un local din București. Solistul riscă închisoare după gestul revoltător față de o tânără de 18 ani

24 nov. 2025, 10:28,
Cezar Bulgaru în Cultural

Artanu este acuzat că ar fi hărțuit o tânără de 18 ani într-un local din București. Poliția s-a autosesizat, iar artistul poate ajunge la închisoare dacă va fi depusă plângere penală.

Un nou scandal lovește puternic industria muzicală românească, iar numele în centrul discuției este unul cu greutate. Adrian Pleșca, cunoscut ca Artan, fost solist al trupelor Timpuri Noi și Partizan, este acuzat de o mamă că ar fi hărțuit-o pe fiica ei de numai 18 ani într-un local din sectorul 3 al Capitalei.

Artanu, acuzat de hărțuire într-un local din București

Cazul este intens discutat pe rețelele sociale, iar informațiile au generat un val de indignare și reacții contradictorii, transformând episodul într-un subiect de interes public major marcat de grave acuzații de hărțuire.

Incidentul ar fi avut loc într-un context aparent obișnuit, la un eveniment muzical unde Artan era prezent. Femeia susține că artistul ar fi fixat-o insistent pe tânără, apoi s-ar fi apropiat de masa unde aceasta se afla alături de prieteni și ar fi încercat să o sărute fără consimțământ. Potrivit relatării publicate de mamă pe, comportamentul artistului ar fi devenit tot mai deranjant, iar grupul de tineri l-ar fi rugat în repetate rânduri să plece.

Tânăra și prietenii ei s-ar fi simțit vizibil inconfortabil în preajma solistului, iar mama fetei a povestit public ceea ce s-ar fi întâmplat:

„Ea şi prietenii ei i-au cerut să plece, dar el a făcut-o abia după insistenţe – ca să meargă la o altă fată tânără, pe care a şi sărutat-o pe obraz, tot fără acordul ei.”

Femeia a mai transmis că fiica sa l-ar fi amenințat pe artist că va chema poliția, moment în care organizatorul evenimentului ar fi spus că „Adrian Pleșca mai face așa ceva”. Postarea mamei a devenit virală în doar câteva ore, declanșând o dezbatere amplă despre comportamentul artiștilor și siguranța tinerilor în spațiile publice.

Deși până în acest moment nicio plângere penală nu a fost depusă, acuzațiile de hărțuire au determinat Poliția Capitalei să se autosesizeze.

Reacția autorităților

După publicarea acuzațiilor în mediul online, Poliția Municipiului București a anunțat că s-a autosesizat cu privire la incident, menționând că nu există încă o plângere penală oficială din partea persoanelor implicate. Cu toate acestea, cazul este analizat prin prisma informațiilor apărute public.

Specialiștii în drept atrag atenția că, în astfel de situații, acțiunea penală poate fi pornită doar după plângerea prealabilă a părții vătămate, însă consecințele pot fi extrem de serioase dacă faptele se confirmă.

Ce riscă artistul?

Intervenția avocatei Dalina Terzi în cadrul discuțiilor apărute online a clarificat posibila încadrare juridică a faptelor. Potrivit acesteia, situația relatată se poate încadra la agresiune sexuală, una dintre cele mai grave forme de acuzații de hărțuire.

„Din descrierea situației de fapt de către mama fetei ar rezulta că fapta se încadrează în ipoteza infracțiunii de agresiune sexuală, eventual în forma unei tentative, care este și ea pedepsită de lege. În astfel de cazuri, pentru tragerea la răspundere a autorului, este necesară plângerea prealabilă a părții vătămate”, a explicat avocata pentru Click!.

Aceasta a precizat și termenul legal în care poate fi depusă plângerea. 90 de zile, timp în care persoana vătămată poate decide dacă dorește sau nu să inițieze procedurile judiciare.

Pedeapsa în astfel de cazuri poate ajunge până la 15 ani de închisoare, în funcție de împrejurări și de eventuale circumstanțe agravante.

„În acest caz, domnul Artanu’ a încercat și s-a potolit pe parcurs. Cred că vorbim de o tentativă. Dar trebuie descurajat comportamentul acesta, pentru că uneori e mult mai rău și victimele ajung să sufere consecințe grave. Mi s-a părut important ca fetele să aibă curaj să facă plângere, să nu le fie teamă că se fac de rușine. Cercetarea penală e secretă”, a mai spus Dalina Terzi.

Artanu este acuzat că ar fi hărțuit o tânără de 18 ani într-un local din București, iar acum se așteaptă concluziile oficiale.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Ministrul Muncii a făcut anunțul! Pensiile vor fi mărite prin „Pachetul de solidaritate”!
Veste bună pentru pensionari, pensiile vor fi mărite prin „Pachetul de solidaritate”. Anunțul a fost făcut de minidtrul Muncii. „Pachetul de solidaritate” pentru pensionari este analizat de autorități și are în vedere suplimentarea veniturilor pentru un număr important de beneficiari. Măsurile propuse ar aduce sume în plus pentru aproximativ 2,8 milioane de persoane vârstnice, iar […]
Ministrul Muncii a făcut anunțul! Pensiile vor fi mărite prin „Pachetul de solidaritate”!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 aprilie 2026
04 aprilie 2026
Articole similare
Este anchetă în Poliția din Iași, după ce un tânăr s-a sinucis imediat ce a ieșit de la un interogatoriu. Sunt agenții vinovați de moartea lui?
02:00
FOTO Este anchetă în Poliția din Iași, după ce un tânăr s-a sinucis imediat ce a ieșit de la un interogatoriu. Sunt agenții vinovați de moartea lui?
Fost consilier personal, plasat de Costel Alexe pe un post-cheie la Consiliul Județean Iași! Angajații sunt revoltați: „Vine unul «mucea» de la partid și este băgat cu forța în organigramă”
02:00
FOTO Fost consilier personal, plasat de Costel Alexe pe un post-cheie la Consiliul Județean Iași! Angajații sunt revoltați: „Vine unul «mucea» de la partid și este băgat cu forța în organigramă”
O elevă de 11 ani de la Școala Gimnazială Mădârjac a fost bătută cu bestialitate de o colegă în stația de autobuz: „A strâns-o de gât și a lovit-o cu picioarele în burtă”
02:00
FOTOVIDEO O elevă de 11 ani de la Școala Gimnazială Mădârjac a fost bătută cu bestialitate de o colegă în stația de autobuz: „A strâns-o de gât și a lovit-o cu picioarele în burtă”
Plăți AFIR de peste 3 milioane de lei pentru investiții în pomicultură, procesare și sisteme de irigații în Iași
02:00
Plăți AFIR de peste 3 milioane de lei pentru investiții în pomicultură, procesare și sisteme de irigații în Iași
Scandal monstru între doi consilieri de la Primăria Bârnova! Sebastian Colotin: „Eu deranjez și de asta tot încearcă să mă bage la pușcărie!”
02:00
FOTO Scandal monstru între doi consilieri de la Primăria Bârnova! Sebastian Colotin: „Eu deranjez și de asta tot încearcă să mă bage la pușcărie!”
Creștinii sărbătoresc Intrarea Mântuitorului în Ierusalim. Duminica Floriilor, cea mai importantă sărbătoare din postul Paștelui
02:00
Creștinii sărbătoresc Intrarea Mântuitorului în Ierusalim. Duminica Floriilor, cea mai importantă sărbătoare din postul Paștelui
Mihai Chirica pune lacătul pe sălile cu jocuri de noroc din Iași și trimite acasă mii de angajați! Proiectul de hotărâre a intrat în linie dreaptă și așteaptă votul aleșilor locali
02:00
FOTO Mihai Chirica pune lacătul pe sălile cu jocuri de noroc din Iași și trimite acasă mii de angajați! Proiectul de hotărâre a intrat în linie dreaptă și așteaptă votul aleșilor locali
Cozonacul cu ciocolată este preferatul clienților din Iași în acest an, de Paște: „Sunt mai multe solicitări ca anul trecut”
02:00
FOTO Cozonacul cu ciocolată este preferatul clienților din Iași în acest an, de Paște: „Sunt mai multe solicitări ca anul trecut”
Adrian Harabagiu sfidează legea! A construit ilegal în zona Bucium, fără a deține autorizație de la primărie: „Nu mai comentați aiurea despre mine!”
02:00
FOTO Adrian Harabagiu sfidează legea! A construit ilegal în zona Bucium, fără a deține autorizație de la primărie: „Nu mai comentați aiurea despre mine!”
Biologia somnului (VI): Este somnul tău cu adevărat odihnitor?
02:00
FOTO Biologia somnului (VI): Este somnul tău cu adevărat odihnitor?