Prima pagină » BZI LIVE » LIVE VIDEO – Bert Van de Meeberg, medic pentru persoanele cu o deficienţă mintală, Anke van Wijk, consultant pentru autism/logoped, Inge José Smelik, președinta Fundației Ancora Salvării și Carmen Ghercă, președinta ANCAAR Iași, discută în emisiunea BZI LIVE despre viziunile internaționale în materie de autism

LIVE VIDEO – Bert Van de Meeberg, medic pentru persoanele cu o deficienţă mintală, Anke van Wijk, consultant pentru autism/logoped, Inge José Smelik, președinta Fundației Ancora Salvării și Carmen Ghercă, președinta ANCAAR Iași, discută în emisiunea BZI LIVE despre viziunile internaționale în materie de autism

19 mart. 2025, 20:12,
Redacția BZI în BZI LIVE

În România, numărul copiilor diagnosticați cu tulburări din spectrul autist este în continuă creștere, iar specialiștii trag un semnal de alarmă privind necesitatea unor servicii mai accesibile și a unei mai bune integrări sociale.

Potrivit estimărilor recente, peste 30.000 de copii din țară se confruntă cu această condiție, însă multe cazuri rămân nediagnosticate sau fără suport adecvat.

Deși există centre specializate și programe de terapie, accesul la acestea este limitat de costuri ridicate și de numărul insuficient de specialiști. Părinții se plâng că listele de așteptare pentru evaluare și terapie sunt prea lungi, iar statul oferă prea puțin sprijin financiar.

În acest context, specialiștii din Olanda vor participa la o serie de evenimente și emisiuni în România pentru a împărtăși din experiența lor și pentru a propune soluții bazate pe modele europene de succes.

Bert Van de Meeberg, medic pentru persoanele cu o deficienţă mintală, Anke van Wijk, consultant pentru autism/logoped, Inge José Smelik, președinta Fundației Ancora Salvării, și Carmen Ghercă, președinta ANCAAR Iași, discută în emisiunea de sănătate BZI LIVE, 20 martie 2025, ora 10:00, moderată de Irina Zaharia, despre viziunile internaționale în materie de autism.

Urmăritorii noștri pot adresa întrebări la rubrica comentarii, accesând www.bzi.ro sau, în direct, pe https://www.youtube.com/@bzinews. Emisiunile BZI LIVE au un real succes, fiecare producție media strângând zeci de mii de vizualizări.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 aprilie 2026
01 aprilie 2026
Articole similare
Recidivist ieșean, condamnat pentru trafic de minori și proxenetism! Bărbatul a săvârșit mai multe infracțiuni în doar 6 ani!
02:00
FOTO Recidivist ieșean, condamnat pentru trafic de minori și proxenetism! Bărbatul a săvârșit mai multe infracțiuni în doar 6 ani!
Primăria a predat la CTP Iași sisteme anticoliziune în valoare de 5 milioane de lei. Multe dintre ele nu funcționează, însă în documente sunt în stare perfectă
02:00
FOTO Primăria a predat la CTP Iași sisteme anticoliziune în valoare de 5 milioane de lei. Multe dintre ele nu funcționează, însă în documente sunt în stare perfectă
După o noapte în club, un bărbat a decedat, iar altul riscă închisoarea! Incidentul ar fi avut loc aproape de clubul Underground!
02:00
FOTO După o noapte în club, un bărbat a decedat, iar altul riscă închisoarea! Incidentul ar fi avut loc aproape de clubul Underground!
Șoferii care parchează pe bulevardul Alexandru cel Bun din Iași vor fi taxați! Localnicii se tem că străzile dintre blocuri vor fi aglomerate de mașini
02:00
FOTO Șoferii care parchează pe bulevardul Alexandru cel Bun din Iași vor fi taxați! Localnicii se tem că străzile dintre blocuri vor fi aglomerate de mașini
Altex, Luca și Webhelp România, în topul celor mai mari angajatori care fac recrutări la Iași! Au nevoie de lucrători comerciali, casieri, directori de magazin și analiști servicii clienți
02:00
Altex, Luca și Webhelp România, în topul celor mai mari angajatori care fac recrutări la Iași! Au nevoie de lucrători comerciali, casieri, directori de magazin și analiști servicii clienți
Șefa la Mumu face urât
02:00
Șefa la Mumu face urât
Patany Construct, firmă din Iași cu 5 dosare penale pentru poluarea mediului, funcționează în continuare, fără probleme: „E peste tot, cu atâtea gunoaie, și nimeni nu îl prinde!”
02:00
FOTO Patany Construct, firmă din Iași cu 5 dosare penale pentru poluarea mediului, funcționează în continuare, fără probleme: „E peste tot, cu atâtea gunoaie, și nimeni nu îl prinde!”
Care sunt atribuțiile consilierului școlar și cât de mult poate interveni în conflictele dintre elevi
02:00
Care sunt atribuțiile consilierului școlar și cât de mult poate interveni în conflictele dintre elevi
Imagini! Nunta anului în Primăria Iași! Marius Ionescu și Cristina Bălan s-au căsătorit! Cine au fost nașii celor doi și unde a avut loc petrecerea?
02:00
FOTO Imagini! Nunta anului în Primăria Iași! Marius Ionescu și Cristina Bălan s-au căsătorit! Cine au fost nașii celor doi și unde a avut loc petrecerea?
Autoturisme retrase din circulație, permise de conducere reținute și sancțiuni de zeci de mii de lei! Totul, după acțiunile polițiștilor rutieri
02:00
Autoturisme retrase din circulație, permise de conducere reținute și sancțiuni de zeci de mii de lei! Totul, după acțiunile polițiștilor rutieri