Prima pagină » Cancan » Dana Săvuică dezvăluie motivul pentru care a pozat în Playboy. Cum au reacționat soțul și tatăl ei
Dana Săvuică dezvăluie motivul pentru care a pozat în Playboy.  Cum au reacționat soțul și tatăl ei

Dana Săvuică dezvăluie motivul pentru care a pozat în Playboy. Cum au reacționat soțul și tatăl ei

02 mart. 2025, 11:20,
Redacția BZI în Cancan

Dana Săvuică a fost protagonista unor pictoriale în Playboy, o decizie curajoasă și pe care, spune ea, a luat-o cu greu din cauza complexelor pe care le avea la acea vreme. Tatăl ei a susținut-o și a fost prima persoană pe care a sunat-o pentru a-i cere sfatul înainte de a face acest pas important.

La sfârșitul anilor ’90, Dana Săvuică a fost prima româncă care a acceptat să pozeze pentru „revista cu iepurași’, iar din câștigurile obținute și-a cumpărat o mașină sport. Aproximativ 30.000 de exemplare au ajuns în posesia publicului în doar două ore. Fostul model nu regretă decizia, ci consideră că va rămâne pentru totdeauna în istoria acestei publicații.

Dana Săvuică a fost reținută să pozeze în Playboy, dar tatăl ei a încurajat-o

Inițial, Dana Săvuică a fost reținută să pozeze în Playboy, conștientă fiind că pictorialele ar putea stârni controverse. Tatăl ei a fost calm și a susținut-o, considerând că este o oportunitate de transmite un mesaj puternic și de a demonta prejudecățile față de femeile din societatea românească. Discuția cu el a ajutat-o să depășească temerile și incertitudinile, oferindu-i încrederea de care avea nevoie.

„Tata a venit într-o zi la mine și mi-a spus că e foarte relaxat în privința mea, deoarece până atunci făcusem totul cu atâta eleganță, încât era convins că și acea îndrăzneală de a demonta niște mituri despre femeile din societatea românească va fi un mesaj puternic pe care îl voi transmite. Deci asta mi-a spus tata, și a fost cea mai mare satisfacție a mea să-l aud spunând acest lucru.

Încrederea a fost tot timpul acolo, însă nesiguranțele și complexele mele nu au simțit acea încredere, și am simțit tot timpul că trebuie să dovedesc mai mult. Eu mă uitam în oglindă și vedeam altceva. Ei nu au avut nicio așteptare de la mine, doar ne-au iubit și ne-au oferit o educație, probabil din acea educație am presupus că au așteptări, și voiam să le demonstrez că pot să fac orice’, a declarat Dana Săvuică în emisiunea „În Oglindă’.

Cum a reacționat soțul ei

Propunerea de a poza în Playboy a luat-o prin surprindere pe Dana Săvuică, dat fiind că era căsătorită, avea un copil și nu mai avusese apariții provocatoare. Soțul ei a încurajat-o să accepte oferta, susținându-i decizia și oferindu-i sprijinul necesar.

„Eu am crezut că ei vor una dintre fetele din agenția mea să pozeze în revistă. Și când mi-au spus că mă vor pe mine, a fost un șoc, pentru că eram căsătorită, aveam un copil, iar tatăl meu era în misiuni diplomatice și nu voiam neapărat să apar într-o astfel de postură. Mi-a fost teamă, nu pentru mine, pentru că învățasem să-mi gestionez poziția în showbiz-ul românesc și relația cu presa, dar mă gândeam la efectele pe care le-ar putea avea pentru cei din jur. Soțul meu a fost destul de relaxat. Mi-a spus că, dacă vreau să o fac, să o fac, dar să am grijă’, a adăugat Dana Săvuică, în cadrul emisiunii „În Oglindă’.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său
Iniţiativa „Bucharest Nine“ (B-9) este o platformă de cooperare politică şi economică între nouă ţări NATO pentru consolidarea securităţii euro-atlantice pe flancul estic. Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9. Formatul București 9 a fost înfiinţat la iniţiativa fostului preşedinte al României, Klaus Iohannis, şi a preşedintelui Poloniei, Andrzej Duda, în 2015, iar prima […]
Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 aprilie 2026
08 aprilie 2026