Fermierii din Iași ar putea primi despăgubiri de secetă pentru culturile de porumb și floarea-soarelui calamitate în vara anului 2025, potrivit anunțului ministrului interimar al Agriculturii, Tánczos Barna. În anul 2025, unii agricultori din Iași au înregistrat pierderi financiare din cauza secetei pedologice la culturile de primăvară. Aceștia ar putea primi maximum 100 de euro la hectar. Fermierii din Iași se tem că și anul acesta vor pierde producția din cauza secetei care s-a instalat în anumite zone din județ.
Vești bune pentru fermierii din Iași care au înregistrat pierderi financiare din cauza secetei. Aceștia pot primi 100 de euro la hectar pentru culturile de porumb și floarea-soarelui calamitate în 2025.
Despăgubiri de secetă pentru fermierii care au avut porumbul și floarea-soarelui calamitate în 2025
Fermierii din Iași care au avut culturile calamitate de secetă în anul 2025 pot primi despăgubiri în valoare de 100 de euro la hectar. Anunțul a fost făcut de ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tánczos Barna. România primește 14,8 milioane de euro din suma totală de 56,6 milioane de euro aprobată de Comisia Europeană, la finalul lunii iulie, ca ajutor financiar de urgență pentru fermierii afectați de fenomene climatice nefavorabile. Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, aprobat de Comisia Europeană și publicat în Jurnalul Oficial al UE, prevede alocarea de ajutor financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile, printre care și România. Banii alocați României sunt destinați exclusiv fermierilor care au avut culturi de porumb și de floarea-soarelui calamitate de seceta extremă din vara anului 2025.
Fermierii din Iași care au avut culturile de porumb și de floarea-soarelui calamitate anul trecut vor primi 100 euro pe hectar pentru culturile calamitate în proporție de 100%, iar sumele acordate drept despăgubiri vor fi reduse proporțional cu gradul de calamitare a culturii, după cum a precizat ministrul Agriculturii. Agricultorii din Iași spun că sumele sunt prea mici.
„Dacă ai 30% calamitate, iei 30 de euro la hectar. Nu mai spun de drumuri, hârtii. E multă bătaie de cap. Să vedem că se aprobă și o să vedem cum e mai bine pentru noi”, susține fermierul Ionuț Popa.
Fermierii din Iași sunt în plină campanie de recoltare.
Fermierii din Iași susțin că și anul acesta ar putea fi problematic pentru culturile de porumb și floarea-soarelui
Agricultorul are în jur de 100 de hectare cu porumb și aproximativ jumătate cu floarea-soarelui. Spune că, de anul viitor, va renunța la cultura de porumb.
„Nu mai este convenabil pentru noi. În anii cu secetă, adică ultimii 5 – și cu acesta, 6 –, pentru că nu se anunță ploi, iar seceta se instalează, am pierdut jumătate din producție. Nu vreau să mai risc să pierd toată producția. Costurile s-au dublat, noi primim prețuri mici. O să căutăm altă variantă. Să nu fim, măcar, pe pierdere și să plătim datoriile, nu mai vorbim de profit”, mai spune fermierul din Iași.
La Iași, câteva sute de fermieri ar putea obține despăgubirile de secetă. Aceștia ar avea culturile calamitate în proporție de 30, până la 80%. În anul 2024, un număr de 3.801 beneficiari, care au avut 72.000 de hectare afectate de secetă, au primit despăgubirile. În anul 2024, nu au fost depuse solicitări, iar pentru anul 2025 va fi deschisă perioada de depunere a cererilor de despăgubiri în următoarea perioadă.
Fermierii din Iași ar putea primi despăgubiri de secetă pentru culturile de porumb și floarea-soarelui calamitate în vara anului 2025, potrivit anunțului ministrului interimar al Agriculturii, Tánczos Barna, până la finalul acestui an.