Prima pagină » Cancan » De la „cea mai frumoasă fată din lume” la tânără actriță! Kristina Pimenova, rusoaica devenită simbol al frumuseții și controverselor

De la „cea mai frumoasă fată din lume” la tânără actriță! Kristina Pimenova, rusoaica devenită simbol al frumuseții și controverselor

10 oct. 2025, 10:45,
Cezar Bulgaru în Cancan

Kristina Pimenova, fetița rusoaică numită „cea mai frumoasă fată din lume”, a devenit acum o tânără actriță ambițioasă. De la faima precoce și controversele din copilărie la visul de a juca pe scenă, iată cum s-a transformat.

La doar nouă ani, Kristina Pimenova uimea lumea modei cu ochii ei albaștri ca gheața și părul blond miere. Presa internațională o numea „cea mai frumoasă fată din lume”, iar imaginea ei a devenit virală peste noapte.

Kristina Pimenova, rusoaica devenită simbol al frumuseții și controverselor

Originară din Moscova, micuța rusoaică a fost rapid cooptată în campanii pentru branduri de lux, dar odată cu faima au apărut și primele controverse.

Faima timpurie a adus nu doar succes, ci și critici la adresa mamei sale, Glikeriya Pimenova, fost model, acuzată că ar fi permis imagini „prea mature” pentru vârsta fiicei sale.

„Toate fotografiile sunt absolut inocente. Niciodată nu i-am cerut să pozeze într-un anumit fel. Cine vede sexualitate în acele imagini ar trebui să se gândească serios la propria percepție”, declara Glikeriya într-un interviu pentru Daily Mail în 2014.

Faima și controversele care au înconjurat-o

De la patru ani, Kristina Pimenova a început să defileze pentru branduri celebre precum Armani, Roberto Cavalli, Dsquared2, Fendi, D&G, Replay, Benetton sau Monnalisa. La doar nouă ani, devenise deja un fenomen global. Totuși, succesul uriaș a atras și reacții negative, mulți acuzând industria modei că exploatează inocența copiilor.

Mama Kristinei a respins categoric acuzațiile, spunând că presa a prezentat doar partea negativă a poveștii.

„Mă doare când mass-media preia doar comentariile răutăcioase. Sunt mulți oameni care nu au ce face și postează lucruri urâte doar ca să vadă cum alții reacționează și se ceartă”, a declarat Glikeriya Pimenova.

Ea a explicat că în spatele succesului fiicei sale nu exista nicio intenție de exploatare, ci doar dorința de a-i oferi experiențe artistice.

„Mulți sunt pur și simplu invidioși. În capul lor există prejudecăți absurde, cum că toate modelele sunt superficiale sau că un copil talentat nu are copilărie. Sunt lucruri false, crude și fără fundament.”

În ciuda criticilor, familia a continuat să-și trăiască viața departe de scandaluri, menținând o rutină echilibrată.

„Ne trezeam la 7 dimineața. Mergea la școală, apoi patru ore pe zi, șase zile pe săptămână, făcea gimnastică ritmică la o școală din Moscova. Drumul zilnic dura ore întregi. Modellingul era un element secundar”, a explicat mama fetei.

Astăzi, la 19 ani, Kristina Pimenova a lăsat podiumurile de modă pentru scena de teatru. Tânăra studiază actoria la Avant School, instituție pe care o va absolvi în 2028, și joacă deja în spectacole de teatru clasic. Recent, a interpretat un rol într-o adaptare a romanului „Crimă și pedeapsă” de F.M. Dostoievski.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTOVIDEO Scandal la Mall Moldova! Conducerea Mall-ului a sechestrat ilegal bunurile Cazinoului „The Jack”, în urma interzicerii „păcănelelor“
Măsura promovată de primarul Mihai Chirica privind interzicerea aparatelor slot machine deja creează probleme în municipiul Iași. Angajații de la The Jack locația Mall Moldova nu reușesc să scoată „păcănelele” din sala de jocuri, din cauza administrației Mall Moldova care sechestrează bunurile ilegal. Mall Moldova sechestrează bunuri ilegal la The Jack în urma interzicerii „păcănelelor” […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 mai 2026
04 mai 2026