Fostul premier Viorica Dăncilă a lansat acuzații dure la adresa modului în care sunt gestionate finanțele publice și strategiile economice ale României, susținând că o serie de decizii recente ar indica lipsă de transparență și o administrare deficitară a resurselor statului.
Amintim că aproximativ jumătate din rezerva națională a României este depozitată în afara țării, o situație care ridică semne majore de întrebare privind securitatea strategică și capacitatea statului de a-și proteja propriile resurse esențiale.
Această stare de fapt este pusă pe seama unei incompetențe grave a Ministerului Energiei și Economiei, care ar fi permis ca rezervele naționale să fie stocate în alte state, expunând astfel România unor riscuri majore de dependență și vulnerabilitate.
Situația este de fapt un act de trădare a interesului național, având în vedere natura strategică a acestor rezerve și importanța lor în situații de criză. În acest context, se consideră că Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție trebuie să intervină de urgență, pentru a verifica legalitatea deciziilor și eventualele responsabilități.
România se împrumută masiv pentru armament și Ucraina
Într-o serie de declarații publice, aceasta a făcut referire la informații apărute în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, potrivit cărora României i-ar fi fost aprobate fonduri de aproximativ 16,68 miliarde de euro prin mecanismul european Uniunea Europeană, inclusiv o prefinanțare de circa 2,5 miliarde de euro prin programul SAFE. În același context, ea a susținut că ar exista și prevederi legate de direcționarea unor echipamente militare către Ucraina în cadrul aceluiași mecanism.
Aceste afirmații au fost însoțite de critici privind politica fiscală a României, Viorica Dăncilă susținând că statul se împrumută masiv într-o perioadă în care se confruntă cu deficit bugetar ridicat și presiuni economice. Ea a comparat nivelul finanțărilor accesate de România cu cel al altor state membre, afirmând că unele țări ar fi atras sume mult mai mici sau chiar deloc, în funcție de propriile strategii bugetare.
„Și am citit astăzi un lucru, sper să nu fie adevărat, dar dacă a apărut în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, mă îndoiesc de acest lucru.. În Jurnalul Oficial al Uniunii Europene scrie clar că României i s-au aprobat cele 16,68 miliarde de euro pentru înarmare, cu o prefinanțare de 2,5 miliarde prin SAFE și că i-a fost aprobată și donarea către Ucraina a armamentului achiziționat prin programul SAFE.
Deci ești în recesiune, ai un deficit atât de mare și totuși tu te împrumuți ca să dai.. Nu știm la ce dobândă, dar știm un lucru: e al doilea cel mai mare împrumut din Uniunea Europeană, în condițiile în care Spania a luat doar un miliard, altele nu au luat deloc pentru că știau că acest împrumut presupune achiziționarea de armament și direcționarea lui către Ucraina.
Acum, Uniunea Europeană a introdus acest mecanism prin care tot ce înseamnă cumpărarea de armament sau ajutorul dat Ucrainei nu intră în calculul deficitului. Este o temă falsă, pentru că acești bani noi trebuie să îi dăm. Și plătim dobânzi la dobânzi.
Dacă ar fi să luăm în calcul toate împrumuturile și tot cât s-a dat Ucrainei, cred că deficitul este mult peste 15-16-17%. Deci, pe cine vrem să mințim?
Și atunci, această lipsă de transparență, dublată de sărăcia pe care au adus-o aceste guverne în România, este clar că naște frustrare, naște revoltă în rândul oamenilor și acel sentiment al nedreptății”, a spus Viorica Dăncilă.
@agoraromania Programul SAFE – va fi ultilizat pentru a cumpăra arme pentru Ucraina? Subversiv cu Oana Eftimie – invitat Viorica Dăncilă! #subversiv #oanaeftimie #agora #agoraromania ♬ sunet original – AGORA
nbsp;
Niste ticalosi,cu Bolojan in frunte!