Muzeul de Artă Iași organizează vernisajul expoziției „Natură moartă în pictura românească”. Acesta se va derula miercuri, 30 octombrie 2019, începând cu ora 17:00, la Palatul Culturii. E un dublu eveniment. Vorbim de lucrări din Colecția Muzeului de Artă Iași. Va fi lansat și albumul de artă „Natură moartă în pictura românească”. El este semnat de artistul și profesorul universitar dr. Liviu Suhar. Invitați: profesorii Cornel Ailincăi și dr. Maria Bilașevschi, critic de artă.
Peste 40 de lucări ce abordează natura statică
În album, Liviu Suhar „delimitează pentru o înțelegere cuprinzătoare pe școli și direcții de studiu pe artiștii reprezentativi ai genului. Analiza pe care o întreprinde se îndepărtează de o abordare voit părtinitoare, autorul căutând să accentueze specificitățile stilistice în context, pentru a elucida cititorului noile valențe pe care «obiectul» le-a dobândit de-a lungul a peste 150 de ani”, dezvăluie criticul de artă Maria Bilașevschi. Peste 40 de lucrări ce abordează natura statică, semnate de artiști de marcă ai picturii românești, vor fi admirate. Este vorba despre Ion Andreescu, Corneliu Baba, Ștefan Luchian. Și lucrări ale lui Theodor Pallady, C.D. Stahi, Nicolae Tonitza vor putea fi văzute. Asta la Muzeul de Artă, în perioada 30 octombrie – 17 noiembrie 2019