Prima pagină » International » Doliu în lumea televiziunii! Peter Engel, legendarul producător al serialului „Saved by the Bell”, a murit la 88 de ani
Doliu în lumea televiziunii! Peter Engel, legendarul producător al serialului „Saved by the Bell”, a murit la 88 de ani

Doliu în lumea televiziunii! Peter Engel, legendarul producător al serialului „Saved by the Bell”, a murit la 88 de ani

05 mart. 2025, 14:19,
Redacția BZI în International

Lumea televiziunii și cinematografiei este în doliu după ce Peter Engel, marele producător al serialului emblematic „Saved by the Bell”, a murit. Engel, care a avut o carieră impresionantă și a influențat întreaga generație de tineri, a murit marți, 4 martie 2025, la vârsta de 88 de ani, în locuința sa din Santa Monica.

Anunțul a fost făcut de fiul său, Stephen David Engel.

Peter Engel, legendarul producător al serialului „Saved by the Bell”, a murit la 88 de ani

Peter Engel este cunoscut pentru munca sa remarcabilă în producerea unor seriale de succes, care au definit un întreg gen de producții destinate adolescenților, iar „Saved by the Bell” a fost poate cel mai faimos dintre acestea. Serialul a avut un impact uriaș asupra culturii pop din anii ’90, fiind difuzat de NBC între 1989 și 1993, și a continuat să fie un favorit al telespectatorilor prin diverse continuări și rebooturi.

Serialul „Saved by the Bell” a debutat inițial sub numele „Good Morning, Miss Bliss”, pe Disney Channel, cu Hayley Mills în rolul unei profesoare de gimnaziu. După doar un sezon, formatul a fost revizuit și serialul a fost relansat de NBC cu o locație nouă și un nou cast, stabilind astfel cadrul iconic din sudul Californiei. Acesta a devenit rapid unul dintre cele mai iubite seriale pentru adolescenți din anii ’90 și a contribuit la lansarea unor cariere de succes pentru actorii Mark-Paul Gosselaar, Tiffani Thiessen, Mario Lopez, Elizabeth Berkley, Dustin Diamond și Lark Voorhies.

În urma succesului său, Engel a continuat să dezvolte alte serii pentru tineri, precum „California Dreams”, „USA High”, „Malibu, CA”, „City Guys” și „Hang Time”. De asemenea, a fost producător executiv al emisiunii de stand-up comedy „Last Comic Standing”, difuzată pe NBC, consolidându-și statutul de figure emblematică în industria televiziunii.

Realizări profesionale și recunoașteri

Născut în 1936 în Manhattan, Peter Engel a început cariera în televiziune ca asistent la NBC, lucrând la celebrul sediu 30 Rockefeller Plaza. Primul său proiect major ca producător executiv a fost emisiunea de varietăți „The Ice Palace” din 1971, urmată de telenovela „How to Survive a Marriage” difuzată între 1974 și 1975. În timpul colaborării sale îndelungate cu NBC, Engel a produs peste 1.000 de episoade de televiziune.

Pentru munca sa remarcabilă, Engel a fost nominalizat la Premiul Emmy pentru „Saved by the Bell: The New Class” în 2000 și pentru „Last Comic Standing” în 2004. În 2023, contribuțiile sale în domeniul televiziunii pentru copii și familie au fost recunoscute când a fost inclus în Gold Circle al Academiei Naționale de Arte și Științe Televizuale.

În 2016, Peter Engel a publicat memoriile sale, „I Was Saved by the Bell: Stories of Life, Love, and Dreams that Do Come True”, în care a împărtășit poveștile din cariera sa și impactul pe care l-a avut asupra mai multor generații de telespectatori.

Peter Engel lasă în urmă o moștenire de neșters în televiziune și o familie care îl va păstra mereu în amintire. Acesta era tatăl a trei copii – Lauren, Joshua și Stephen David – și bunicul unui nepot, Ezra Alhadeff.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Abuz în familie la Buzău! Adolescent de 16 ani, arestat după ce a încercat să își violeze verișorul de doar 9 ani
Un adolescent de 16 ani din Buzău a fost arestat preventiv după ce a încercat să își violeze verișorul de 9 ani. Tânărul este recidivist, fiind cercetat penal pentru abuzuri similare comise în trecut asupra aceleiași victime. Comunitatea locală este în stare de șoc în urma dezvăluirilor dramatice care scot la iveală un calvar prelungit, […]
Abuz în familie la Buzău! Adolescent de 16 ani, arestat după ce a încercat să își violeze verișorul de doar 9 ani

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
09 iulie 2026
09 iulie 2026