Prima pagină » Eveniment-Social » Dumitru Prunariu, singurul cosmonaut român, a lăsat un mesaj în urmă cu aproximativ 40 de ani la Palatul Culturii din Iași. Iată ce a scris – GALERIE FOTO

Dumitru Prunariu, singurul cosmonaut român, a lăsat un mesaj în urmă cu aproximativ 40 de ani la Palatul Culturii din Iași. Iată ce a scris – GALERIE FOTO

09 mart. 2024, 02:00, 1 ,
Ștefana Șovea în Eveniment-Social

Știați că la Palatul Culturii din Iași există mai multe cărți de impresii? Una dintre ele datează din anul 1961, când a fost înființată secția energetică din cadrul Muzeului Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu”, iar cealaltă este din anul 1981, după ce aceasta a fost reorganizată. Mai multe personalități au avut ocazia să scrie în această carte, printre care și Dumitru Prunariu, singurul cosmonaut român.

Singurul cosmonaut român a scris un mesaj în urmă cu aproximativ 40 de ani, pe care l-a lăsat la Palatul Culturii din Iași

Mai multe personalități și-au exprimat gândurile în cărțile de impresii din cadrul Palatului Culturii din Iași. Am răsfoit paginile acestora, una fiind din anul 1961, când a fost înființată secția energetică din cadrul Muzeului Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu”, iar cealaltă este din anul 1981, după ce secția a fost reorganizată.

Am descoperit faptul că, în data de 21 mai 1985, Dumitru Prunariu, singurul cosmonaut român care la 14 mai 1981 a zburat în spațiul cosmic, a scris un mesaj în cartea de onoare a Muzeului Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu” Iași. În același an, s-a semnat chiar și Ion Iliescu.

Dumitru Prunariu a participat la misiunea Soiuz 40, din cadrul programului spațial „Intercosmos”, și a petrecut în spațiu 7 zile, 20 de ore și 42 de minute.

„Este totdeauna interesant de urmărit evoluția tehnicii, mai ales pentru cei care sunt atât de legați de ea. Pentru mine, vizitarea unui muzeu politehnic constituie un moment de rememorare a cunoștințelor acumulate ca elev și student și, în același timp, un prilej de a-mi completa cunoștințele cu lucruri noi și interesante”, a scris Dumitru Prunariu în cartea de impresii pe 21 mai 1985.

După 32 de ani, respectiv în 2017, tot în luna mai, Dumitru Prunariu revine la Iași, unde vizitează din nou Palatul Culturii. În acea perioadă, cosmonautul avea vârsta de 65 de ani.

„Revin la acest muzeu de excepție după 32 de ani, tot în luna mai, tot în perioada zborului meu cosmic. Admir colecțiile deosebite găzduite de muzeu și doresc celor care au în grijă și le prezintă publicului să o facă întotdeauna cu aceeași pasiune și dăruire”, scrie, după 32 de ani, Dumitru Prunariu.

Impresiile vizitatorilor

Printre persoanele care s-au semnat sau au scris câte un gând în aceste cărți se numără ambasadori ai țărilor străine, mulți vizitatori străini, din Franța, Japonia, Arabia Saudită și multe altele.

Elevii care au vizitat muzeul au lăsat cele mai drăguțe mesaje și nenumărate desene. În data de 29 mai 2016, o fetiță de șase ani a scris că o să revină să viziteze Palatul.

„Sunt Ana-Maria, din Bivolari, județul Iași, am șase ani și jumătate și îmi place Palatul. Voi reveni”, scrie fetița.

Tot în anul 2016, o persoană care nu s-a semnat scrie că a vizitat muzeul alături de propriul copil, născut în România, dar stabilit în Italia.

„Va rămâne o amintire de neuitat pentru fata mea, născută în România, dar care acum este stabilită în Italia, să vadă pentru prima dată istoria românilor”, se arată în cartea de impresii.

În perioada 2008-2016, Palatul Culturii din Iași a fost închis pentru a fi consolidat și restaurat. În luna august a anului 2016, cineva a scris faptul că s-a mutat din Iași, însă după redeschiderea Palatului a revenit pentru a-l vizita.

„După cinci ani de stat în Iași, în sfârșit am plecat. Abia acum s-a deschis Palatul, așa că ne-am întors pentru a-l vizita. Frumos, poate a meritat așteptarea. Tata este încântat”, se arată în cartea de impresii în care a lăsat un mesaj și singurul cosmonaut român.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Comentarii
  • „în perioada zborului meu cosmic”, Ștefana?!
    Sau… în perioada aniversări(i) zborului meu cosmic???

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 august 2026
20 august 2026
Articole similare
Marius Lulea, președintele fondator AUR, atac dur la adresa clasei politice: „Interesul public este confundat cu cel personal”
15:32
Marius Lulea, președintele fondator AUR, atac dur la adresa clasei politice: „Interesul public este confundat cu cel personal”
Premii, DJ și cadouri la cumpărături: marea deschidere MR.DIY din Iulius Mall Iași vine cu surprize pentru toată familia
15:30
FOTO Premii, DJ și cadouri la cumpărături: marea deschidere MR.DIY din Iulius Mall Iași vine cu surprize pentru toată familia
Cutremur în economia mondială: Fondatorul Evergrande, condamnat la închisoare pe viață. Amendă de 2 miliarde de euro pentru gigantul imobiliar
15:16
Cutremur în economia mondială: Fondatorul Evergrande, condamnat la închisoare pe viață. Amendă de 2 miliarde de euro pentru gigantul imobiliar
Viorel Cataramă, atac devastator la Klaus Iohannis: „Va face pușcărie tot restul vieții”
15:14
Viorel Cataramă, atac devastator la Klaus Iohannis: „Va face pușcărie tot restul vieții”
Accident grav în Mediaș: 22 de persoane implicate după coliziunea dintre un autobuz și mai multe mașini
15:08
FOTO Accident grav în Mediaș: 22 de persoane implicate după coliziunea dintre un autobuz și mai multe mașini
Studio-Special BZI LIVE alături de liderul și președintele Partidului S.O.S. România Diana Șoșoacă, europarlamentar român neafiliat în Parlamentul European
15:00
Studio-Special BZI LIVE alături de liderul și președintele Partidului S.O.S. România Diana Șoșoacă, europarlamentar român neafiliat în Parlamentul European
Exclusiv la BZI LIVE despre antreprenoriat, muncă, meșteșug și show-biz din culisele celebrului Festival de la Mamaia alături de celebra Ramona Bădescu, actor, cantautor și antreprenorul român care a fost implicat în realizarea Catedralei Mântuirii Neamului, designerul și fondatorul Kardian’s Design Constantin Pâslaru
15:00
Exclusiv la BZI LIVE despre antreprenoriat, muncă, meșteșug și show-biz din culisele celebrului Festival de la Mamaia alături de celebra Ramona Bădescu, actor, cantautor și antreprenorul român care a fost implicat în realizarea Catedralei Mântuirii Neamului, designerul și fondatorul Kardian’s Design Constantin Pâslaru
Studio-Politic BZI LIVE cu Eugen Teodorovici, fost ministru al Finanțelor publice respectiv Fondurilor europene
15:00
Studio-Politic BZI LIVE cu Eugen Teodorovici, fost ministru al Finanțelor publice respectiv Fondurilor europene
Imaginile durerii de la înmormântarea mamei lui Alexandru Rățoi. Cătălina s-a stins din viață după o lungă suferință
14:52
FOTO Imaginile durerii de la înmormântarea mamei lui Alexandru Rățoi. Cătălina s-a stins din viață după o lungă suferință
Senatorul AUR Petrișor Peiu demontează acuzațiile privind gazele din Neptun Deep: „Un linșaj mediatic bazat pe minciuni”
14:42
Senatorul AUR Petrișor Peiu demontează acuzațiile privind gazele din Neptun Deep: „Un linșaj mediatic bazat pe minciuni”