Prima pagină » Economic Local » Firma deținută de Mihaela Neagu a pus mâna pe un contract de 6,3 milioane de euro de la ApaVital
Firma deținută de Mihaela Neagu a pus mâna pe un contract de 6,3 milioane de euro de la ApaVital

Firma deținută de Mihaela Neagu a pus mâna pe un contract de 6,3 milioane de euro de la ApaVital

13 sept. 2025, 02:00,
Petronel Ștefan în Economic Local

Firma deținută de Mihaela Neagu a câștigat un contract de 6,3 milioane de euro de la societatea ieșeană ApaVital, pentru furnizarea de conducte de înaltă densitate

Firma Best Achiziții SRL, cu sediul în București, a câștigat licitația organizată de cei de la ApaVital, în urmă cu câteva luni. Best Achiziții SRL este deținută de către Mihaela Neagu, care s-a îmbogățit în urma contractelor obținute cu statul. Mihaela Neagu a cumpărat, în urmă cu câțiva ani, Fabrica de Zahăr Bod din Brașov, care s-a închis ulterior și urmează să fie demolată.

O firmă din București a primit contractul

Deși, inițial, prețul prevăzut în licitație era de 11,7 milioane de euro, în urma ofertelor depuse, cea mai mică ofertă a fost de 6,3 milioane de euro de la Best Achiziții SRL. Contractul este semnat pentru o perioadă de 24 de luni, fiind un acord-cadru. Astfel, ApaVital poate solicita prin contracte subsecvente anumite cantități de conducte de înaltă densitate.

Firma Best Achiziții SRL a înregistrat o cifră de afaceri uriașă în anul 2023, de 594 de milioane de lei și un profit de 76 de milioane de lei. În anul 2024, cifra de afaceri a scăzut considerabil, la 153 de milioane de lei și un profit de 9,9 milioane de lei, cu 58 de angajați.

„Entitatea contractantă își propune să încheie un acord-cadru pe o durată de 24 de luni, care are ca obiect furnizarea de conducte de înaltă densitate. Pe lângă furnizarea propriu-zisă de conducte de polietilenă de înaltă densitate, furnizorul/contractantul va trebui să asigure și transportul la locațiile indicate de entitatea contractantă, conform solicitărilor din contractele subsecvente în derularea acordului-cadru”, este specificat în caietul de sarcini.

Vor fi înlocuite conducte

ApaVital se pare că are în plan să înlocuiască anumite porțiuni de conductă și să extindă rețeaua de apă. Ieșenii au ajuns să plătească 20,25 lei pentru metrul cub de apă și canalizare. Astfel, în Iași sunt printre cele mai mari tarife pentru serviciile de apă și canalizare din toată România.

„Ca urmare a achiziției de conducte de polietilenă de înaltă densitate (PEHD), se vor aduce beneficii în ceea ce privește asigurarea cantității de apă necesară populației pentru toată aria de operare, dar și continuarea procesului de extindere a ariei de acoperire a serviciilor de alimentare cu apă și a serviciilor de canalizare”, scrie în caietul de sarcini.

Produsele vor fi verificate înainte să fie folosite, deoarece acestea trebuie să îndeplinească anumite condiții în ceea ce privește rezistența, grosimea, diametrul etc.

„Produsele solicitate în caietul de sarcini trebuie să îndeplinească minimum următoarele cerințe: sunt utilizate pentru alimentări cu apă potabilă sub presiune, montate îngropat în pământ; metoda de fabricație prin co-extrudare; diametrul exterior, grosimea și ovalitatea să respecte valorile prevăzute în standard; rezistența minimă admisibilă 10,0 Mpa; presiune hidrostatică pe termen lung, la 20 grade Celsius; dimensiunile și toleranțele (diametrul exterior, grosimea, ovalitatea) trebuie să corespundă valorilor prevăzute în standardul de produs”, este precizat în documentație.

Firma Best Achiziții SRL, deținută de Mihaela Neagu, va furniza, în următorii 2 ani, conductele necesare pentru cei de la ApaVital.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev de 15 ani a murit în curtea școlii după ce i s-a făcut rău în pauză. Profesorii au făcut manevre de resuscitare până la sosirea echipajului medical. Clipe dramatice într-o școală din județul Bacău, după ce un elev în vârstă de 15 ani s-a prăbușit în timpul unei […]
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 mai 2026
25 mai 2026