Prima pagină » Local » Firma Mihul SRL a semnat un contract de 60.000 de lei cu Primăria Iași! Societatea va proiecta instalațiile de detecție și stingere incendiu de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”

Firma Mihul SRL a semnat un contract de 60.000 de lei cu Primăria Iași! Societatea va proiecta instalațiile de detecție și stingere incendiu de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”

07 mai 2026, 02:00, 1 ,
Alexandra MAISNER în Local

Societatea Mihul SRL, administrată de Bogdan Ionuț Mihul, a semnat un contract cu Primăria Iași în valoare de 60.000 de lei, fără TVA. Este vorba despre proiectarea instalațiilor de detecție și stingere incendiu de la corpul C1 și corpul nou de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași.

Încredințarea directă s-a făcut pe platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), pe data de 5 mai 2026.

Firma Mihul SRL a semnat un contract de 60.000 de lei cu Primăria Iași

Potrivit informațiilor publicate pe platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), administrația publică locală a contractat direct serviciile de proiectare pentru instalațiile de detecție și stingere incendiu din corpul C1 și corpul nou al Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Iași. Contractul are o valoare de 60.000 de lei, fără TVA.

„Proiectare instalații detecție și stingere incendiu corp C1 și corp nou pentru asigurarea unui singur compartiment de incendiu și înființarea rețelelor de utilitate publică la Colegiul Național «Mihai Eminescu» Iași, în cadrul obiectivului de investiții «Execuție lucrări de deviere și înființare rețele de utilități pentru Școli Verzi – Componenta C15 PNRR»”, este specificat în detaliile achiziției directe de pe SEAP.

Societatea Mihul SRL va întocmi documentațiile tehnice pentru instalațiile de securitate la incendiu.

„Scopul contractului este: întocmirea documentației tehnice pentru instalațiile de securitate la incendiu (detecție și stingere), asigurând în același timp conformitatea legală a investiției pentru corpul C1 și corp nou la Colegiul Național «Mihai Eminescu» Iași. Proiectarea instalațiilor de detecție și stingere incendiu este esențială pentru a crea un sistem unitar, un singur compartiment la incendiu. Instalațiile din extindere și cele din corpul existent trebuie conectate la centrala de avertizare nouă, care să monitorizeze ambele corpuri. Înființarea rețelelor de utilitate publică la Colegiul Național «Mihai Eminescu» Iași; extinderea rețelelor existente de apă și canalizare pentru a deservi corpului nou de clădire (aproximativ 1.440 mp)”, se arată în caietul de sarcini publicat pe SEAP.

Lucrările de extindere a corpului A de la unitatea de învățământ avansează

Lucrările de extindere a corpului A de la Colegiul „Mihai Eminescu” avansează, iar structura noii clădiri este deja finalizată.

„Odată cu încălzirea vremii, mobilizarea pe șantier a crescut, iar structura noii clădiri este deja finalizată. Ce aducem nou pentru una dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din oraș? Proiectul, finanțat prin PNRR, transformă infrastructura școlară după cele mai moderne standarde: 8 săli de clasă noi, moderne și dotate corespunzător; un tronson de 1.440 mp, proiectat pentru eficiență energetică maximă; spații tehnice și de depozitare, optimizate pentru elevi și cadre didactice. Acest proiect face parte din rețeaua-pilot de «Școli Verzi», ceea ce înseamnă că noua clădire va beneficia de soluții constructive prietenoase cu mediul, reducând amprenta de carbon și oferind un mediu sănătos de studiu. Valoarea totală (fonduri europene), aproximativ 16 milioane de lei. Constructorul este Iasicon SA. Termenul de finalizare este august 2026. Obiectivul nostru este ca elevii să înceapă noul an școlar în spații noi”, au transmis recent reprezentanții Primăriei Iași.

Astfel, societatea Mihul SRL, administrată de Bogdan Ionuț Mihul, a semnat un contract cu Primăria Iași în valoare de 60.000 de lei, fără TVA.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Accident feroviar tragic la Găești! O femeie a murit după ce mașina sa a fost lovită de un tren cu 100 de pasageri
Accident feroviar grav în Dâmbovița. O femeie a murit după impactul dintre un autoturism și un tren de călători în zona orașului Găești. Trei pasageri au suferit atacuri de panică. Un grav accident feroviar produs joi seară în județul Dâmbovița s-a soldat cu moartea unei femei, după ce autoturismul în care se afla a fost […]
Accident feroviar tragic la Găești! O femeie a murit după ce mașina sa a fost lovită de un tren cu 100 de pasageri
Comentarii
  • Proiectarea asta e maxim 30.000. De ce nu le scot pe seap ?? De ce aceste servicii nu se pot posta pe site si se fac in schimb incredintari directe?
    Ramanea Primaria cu 30.000 lei pentru alte investitii…
    Dar nu s-a vrut…atat s-a putut.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 mai 2026
16 mai 2026