Prima pagină » Local » Iașul îmbracă straie de sărbătoare! Parada portului popular deschide Festivalul de Folclor „Cătălina”

Iașul îmbracă straie de sărbătoare! Parada portului popular deschide Festivalul de Folclor „Cătălina”

09 iul. 2025, 15:15,
Redacția BZI în Local

Parada portului popular a dat startul celei mai îndrăgite sărbători a tradițiilor românești la Iași – Festivalul de Folclor „Cătălina”. Piața Unirii a devenit, marți, 9 iulie 2025, un adevărat podium al identității naționale, unde zeci de tineri îmbrăcați în costume populare autentice din toate zonele țării au defilat mândri, în sunet de muzică tradițională.

Coloana a pornit apoi spre Bulevardul Ștefan cel Mare, aducând cu ei culoare, ritm și emoție. Festivalul aduce împreună ansambluri folclorice din țară și din diaspora, într-un efort comun de a celebra patrimoniul cultural românesc.

„Festivalul internațional de folclor pentru copiii tineret ”Cătălina”, 8-11 iulie 2025, Palas Mall
Dragi ieșeni, Festivalul ”Cătălina” își așteaptă participanții cu multă bucurie a revederii, într-un cadru elegant, gradina Complexului Palas, great de comunitate noastră, precum și de oaspeții noștri dragi!
Ajuns la cea de-a XXIX-a ediție, Festivalul internațional de folclor pentru copii și tineret ”Cătălina”, debutează în perioada 8-11 iulie 2025, având ca loc de desfășurare, ca de fiecare dată în ultimii ani, Grădina Palas Mall, partener cu tradiție în proiectul nostru. În zilele de 9 și 10 iulie, vă așteptăm în Grădina Palas la un regal folcloric susținut de ansambluri Proiectul este inclus în Calendarul Proiectelor de Educație Extrașcolară Naționale și Internaționale, C.P.E.E.N.I. al M.E.C., conform anexei 1, la OMEC 3026, poziția 44, proiect cofinanțate de MEC.
În acest an Festivalul este cofinanțat de Ministerul Educației și Cercetării ( fiind clasat printre primele proiecte în competiția proiectelor pentru a fi incluse în Calendarul Proiectelor de Educație Extrașcolară Naționale și Internaționale, al M.E.C. 2025, susținut prin acord de cooperare de Consiliul Județean Iași, Primăria Municipiului Iași, precum și de parteneri importanți ai festivalului, după cum urmează:
Partener media: Studioul Teritorial de Televiziune T.V.R. Iași,
Parteneri economici: S.C. „IASICON” S.A, S.C. ”CONEST” S.A., ECO Arena.
Brand al orașului nostru, festivalul se bucură de recunoașterea comunității ieșene, iar oaspeții noștri vor putea să se bucure de momente frumoase petrecute la Iași, în cadrul Festivalului. Participanții direcți din acest an, în număr de peste 320 de persoane, din țară sunt din județele: Arad, Olt, Covasna, Neamț, Vaslui, Cluj, Argeş, Mureș, Vrancea și din Iași.
Din străinătate vor participa ansambluri din Grecia, Bosnia&Herțegovina și Republica Moldova. Se va alătura programului și Comunitatea Elenă din județul Iași.
Mulţumim conducerii și echipei de susținători ai Palas Mall pentru toată disponibilitatea de a ne fi alături cu fiecare ediție, ca împreună să facem un real eveniment din festivalul nostru!”, au transmis reprezentanții Palatului Copiilor Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“
Senatorul Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură. Acesta a vorbit, într-un podcast, despre un posibil scenariu politic pentru alegerile din 2028, în care Ilie Bolojan ar putea deveni figura centrală a unui nou pol electoral. Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură: Ilie Bolojan își ia partid Senatorul Cristian Ghinea, de la […]
Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 aprilie 2026
11 aprilie 2026