În acest an, vor fi amenajate încă 40 de spații verzi cu gazon în cartierele din municipiul Iași. Intenția este de a crește media de spațiu verde pe cap de locuitor. Astfel, Servicii Publice SA achiziționează acum cel puțin încă 5 hectare de gazon rulou, însă cantitatea poate ajunge până la 9 hectare. Prețul pentru 9 hectare de gazon rulou este de 1,1 milioane de lei.
În această perioadă vor începe lucrările de amenajare și pregătire a zonelor unde va fi montat gazonul. De asemenea, va fi creat un sistem de irigații pentru îngrijirea sa.
Crește numărul spațiilor verzi cu gazon din Iași
Gazonul rulou este montat pe pământul nivelat și, în câteva zile, prinde rădăcini. Acesta trebuie să fie udat și întreținut pentru a nu se usca. În acest sens, Servicii Publice montează și o rețea de irigare specială pentru spațiile verzi. Compania va continua lucrările oprite în toamna trecută în cartierele Cantemir și Tătărași. Însă, anul acesta, vor interveni și în alte locații din oraș. Tot în această perioadă, multe dintre gardurile vii de lângă blocuri vor fi înlăturate.
„În acest an vom continua să extindem spațiile verzi din municipiul Iași. Mai avem cel puțin 40 de locații care trebuie amenajate. Acum demarăm procedura de achiziționare de gazon rulouri, dar vom aduce și semințe pentru plantare. În zonele unde este umbră, nu putem pune gazon rulouri, deoarece acesta are nevoie de soare și nu crește. Astfel, plantăm semințe. De asemenea, în fiecare zonă creăm un sistem de irigații, deoarece, fără apă, nu au nicio șansă să se dezvolte cum trebuie”, a precizat Laurențiu Ivan, directorul general al Servicii Publice SA.
Gazonul trebuie să aibă anumite caracteristici
Rulourile de gazon trebuie să fie adaptate la condițiile climatice din zona noastră. Rulourile vor fi dimensionate în mici parcele, care pot fi manevrate de către o singură persoană. Gazonul trebuie să aibă rădăcinile crescute pentru a putea să se prindă de solul unde este amplasat.
„Rulourile de gazon trebuie să fie obținute din semințe selecționate, din specii, caracteristice tipului de gazon necesar diferitelor amenajări în parcuri, scuaruri, aliniamente stradale. Trebuie să fie sănătos, de culoare verde intens, dens, fără buruieni, destul de matur pentru a fi rezistent la manipulări repetate, cât și la călcare. Trebuie să fie rezistent la temperaturi negative o lungă perioadă de timp, la temperaturi ridicate în condiții de secetă prelungită, rezistență bună la trafic intens – caracteristici obligatorii fiecărui tip de gazon. În compoziția rulourilor trebuie să fie utilizate specii de ierburi rezistente la clima noastră”, este precizat în caietul de sarcini al licitației.
După data de 15 aprilie 2026, va începe producția florilor anuale pentru înfrumusețarea orașului. Servicii Publice a achiziționat, la începutul anului, mai multe loturi de flori, precum begonii, Impatiens, crizanteme sau mușcate. Pe lângă florile anuale, muncitorii au mai plantat 200.000 de bulbi de lalele în toamna anului trecut.
Gazonul rulou va fi folosit pentru crearea mai multor spații verzi în municipiul Iași. În total, peste 40 de hectare din municipiul Iași vor fi acoperite de gazon.