Un incendiu izbucnit luni după-amiază la Secția de Psihiatrie a Spitalului Județean Hunedoara a produs momente de panică, însă intervenția rapidă a personalului și reacția pacienților au făcut ca situația să nu se transforme într-o tragedie. În total, 26 de pacienți și patru angajați ai unității medicale au reușit să se pună singuri la adăpost înainte ca flăcările să se extindă.
Incendiu la secția de Psihiatrie a Spitalului Județean Hunedoara
Potrivit primelor informații, totul ar fi pornit de la un scurtcircuit produs la nivelul unui tablou electric. Degajarea fumului i-a alertat pe cei aflați în secție, iar personalul medical a coordonat calm procesul de ieșire din clădire. Pacienții au fost îndrumați să părăsească saloanele, iar în câteva minute zona afectată a fost evacuată complet.
Pentru a gestiona situația la scară largă, autoritățile au decis activarea Planului Roșu de Intervenție, procedură standard în cazul incidentelor în care există riscul ca numărul de persoane afectate să fie ridicat. Decizia a fost luată la ora 17:10, moment confirmat ulterior și de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Hunedoara. Aceștia au transmis că printre cei evacuați se aflau 19 paciente și 7 pacienți, precum și patru membri ai personalului medical.
Raportul ISU subliniază că, deși incendiul a provocat teamă, nu au fost înregistrate victime. Mai multe echipaje de pompieri au fost direcționate de urgență către spital, cu autospeciale trimise din Deva, Orăștie și Ilia. Intervenția rapidă a acestora a permis localizarea focului într-un timp scurt, înainte ca flăcările să afecteze restul clădirii.
Pompierii au procedat la ventilarea încăperilor pentru a elimina fumul gros care rămăsese în secție
După ce incendiul a fost stins, pompierii au procedat la ventilarea încăperilor pentru a elimina fumul gros care rămăsese în secție. Odată ce zonele au fost declarate sigure, pacienții au fost însoțiți înapoi în saloane. La puțin timp înainte de ora 18:00, Planul Roșu a fost dezactivat, semn că situația se afla sub control.
Reprezentanții ISU au explicat că, „cel mai probabil, incidentul a fost provocat de un scurtcircuit la un tablou electric”, însă cauza exactă va fi stabilită după finalizarea anchetei. Ei au precizat de asemenea că, pe tot parcursul intervenției, pacienții au fost sprijiniți și supravegheați pentru a nu apărea probleme suplimentare.
Deși incidentul nu s-a soldat cu victime, el ridică din nou problema siguranței instalațiilor electrice din unitățile medicale și a necesității verificărilor periodice pentru prevenirea unor astfel de situații care, în alte condiții, ar putea avea consecințe grave.