Prima pagină » Local » ITM a amendat cu 8.000 de lei conducerea Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, după neregulile descoperite în unitatea medicală

ITM a amendat cu 8.000 de lei conducerea Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, după neregulile descoperite în unitatea medicală

20 mart. 2026, 02:00, 3 ,
Raluca COSTIN în Local

ITM a aplicat o amendă în valoare de 8.000 de lei conducerii Spitalului Municipal de Urgență Pașcani pentru că a încălcat legislația privind sănătatea și securitatea în muncă. Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Iași a demarat verificări la Spitalul Municipal de Urgență Pașcani, după ce un angajat a depus o reclamație, unde a sesizat faptul că garderoba pacienților a fost mutată afară, într-un container, iar hainele personalului medical sunt pe holul spitalului. Managerul spitalului, Ionuț Cîmpeanu, susține că a contestat amenda.

ITM Iași a amendat cu 8.000 de lei conducerea Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, în urma verificărilor din unitatea medicală

ITM Iași a demarat verificări la Spitalul Municipal de Urgență Pașcani, în urmă cu o lună, după ce un angajat a depus o reclamație, unde a sesizat faptul că garderoba pacienților a fost mutată afară, într-un container, iar hainele personalului medical sunt pe holul spitalului. Reclamația a vizat și condițiile improprii pentru angajatul spitalului, care stă în frig. În urma acestor verificări, inspectorii muncii au aplicat o amendă contravențională în valoare de 8.000 de lei pentru încălcarea legislației privind sănătatea și securitatea în muncă (SSM).

„Inspectorii au făcut verificările ce se impun, iar dacă s-au găsit nereguli, s-au aplicat sancțiuni potrivit legii”, susține Costel Grojdea, inspector-șef la ITM Iași.

Inspectorii muncii au dispus și măsuri de remediere a situației, astfel că angajatul unității spitalicești trebuie să stea în condiții normale de muncă, iar garderoba să fie accesibilă pacienților și să fie păstrată în condiții optime. În cazul în care nu sunt respectate măsurile dispuse de inspectorii muncii, poate fi aplicată o nouă sancțiune.

Manager: „Garderoba este tot acolo, am luat niște măsuri suplimentare”

Amenda a fost contestată de conducerea Spitalului Municipal de Urgență Pașcani.

„Pot să vă confirm că am contestat amenda la instanța competentă. Din moment ce am contestat amenda, nu suntem de acord cu ea. Instanța o să își spună cuvântul. Am făcut contestație la procesul-verbal. Garderoba este tot acolo, am luat niște măsuri suplimentare, astfel încât activitatea să se desfășoare în siguranță. S-a ocupat serviciul administrativ”, susține jr. Ionuț Cîmpeanu, managerul unității medicale din Pașcani.

Angajatul care a depus reclamația a fost găsit în frig, în momentul efectuării verificărilor de către ITM Iași. Garderoba pacienților a fost mutată în containerul din curtea spitalului, după ce au demarat lucrările de modernizare a Compartimentului de Primiri Urgențe. La Spitalul din Pașcani sunt deschise mai multe șantiere, iar conducerea spitalului susținea, la acel moment, că a căutat soluții pentru ca activitatea personalului medical să nu fie afectată, dar și ca pacienții să fie tratați în condiții corespunzătoare. De asemenea, managerul spitalului a spus că nu s-a greșit cu nimic, că s-a respectat legislația când a fost mutată garderoba.

Pe de altă parte, Ionuț Cîmpeanu, manager al Spitalului Municipal de Urgență Pașcani din anul 2025, are o avere însemnată, respectiv șase terenuri, două imobile și două autoturisme.

Recent, ITM Iași a aplicat o amendă în valoare de 8.000 de lei conducerii Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, pentru că a încălcat legislația privind sănătatea și securitatea în muncă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Comentarii
  • Costică Pătrunjăl

    Câmpeanu asta e și lepră puturoasa,e și împiedicat la creier și e și mare caramangiu fiind cu gândul numai la ciordeală . Având în vedere ca omul e PNL-ist ( e sluga lui Pintilie ) e explicabil. De fapt e o corcitură, lepra puturoasa e moștenire din familion, slăbuț la creier e o calitate obținută la PSD iar caramangiu e diploma oferită de PNL. Stiuuuu stuchite-ar mâțele de gargaragiu incompetent.

  • Cel mai incompetent manager din istoria Pașcaniului. Lepra mare oameni buni , nu știe nimic și nici nu pricepe ce i se spune.Mai e și jurist da el nu face deosebire între codul penal și cel civil. Tundeooooo bă oaie cu cabină din Pașcani, marșșș la Iași bolnavuleeee

  • bine ca primarul da contracte cumatrului la cadastru……100.000 de euro,platesc pascanenii bani multi pentru placerile unora

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 martie 2026
21 martie 2026