Prima pagină » National » Liviu Dragnea: „O cerere de grațiere o face un om vinovat”
Liviu Dragnea:

Liviu Dragnea: „O cerere de grațiere o face un om vinovat”

01 iul. 2020, 21:35,
Antonia Ceausu în National

Fostul lider al Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea, s-a arătat deranjat de declarația lui Klaus Iohannis în legătură cu grațierea sa. Acesta a afirmat că, nu va face o cerere de acest tip deoarece doar un om vinovat ar face asta și el nu este în această poziție.

”M-am abținut foarte mult să și trimit eventual o postare și știi că mi-ai spus să nu intervin în campania de la prezidențiale. Ce m-a deranjat foarte mult vorbind despre faptul că nu mă va grația. Probabil că erau reporteri care erau rugați de consilieri. Doream să îi spun atunci că n-am să îi scriu nici ei, nici lui Klaus Iohannis că n-am să scriu o cerere de grațiere. O cerere de grațiere o face un om vinovat, ori eu n-am fost adus aici pentru că sunt vinovat. Nu-mi era foarte ușor, nu mă uitam pe presă, dar auzeam discuții între colegi aici”, a spus Liviu Dragnea.

Liviu Dragnea: Kovesi a spus că o să mă târască în pușcărie

În cadrul unui interviu acordat din închisoare, Liviu Dragnea, fostul lider al Partidului Social Democrat a făcut o afirmație șocantă. Acesta a menționat că, în urma unei apariții a sale în cadrul unei emisiuni de televiziune, Laura Codruța Kovesi l-a amenințat că îl va băga în închisoare.

„Mâine sunt citat la DNA în dosarul cu Tel Drum care brusc, după 3 ani, este pus din nou pe tapet, cu puţin timp înainte de campania electorală. Să se discute despre acest dosar în care – şi dacă mă întrebi de ce sunt acuzat, sincer nu ştiu. Era vorba despre două drumuri făcute cu fonduri europene. Drumurile există.

Eu sunt acuzat că în timpul mandatului meu s-au făcut două drumuri importante din judeţul ăla (…) Într-o seară am fost cu Tăriceanu la Antena 3, chiar când a fost ANAF-ul la Antena 3 să-i scoată din sediu. În timpul emisiuni Kovesi l-a sunat pe Coldea, nervoasă, că o să-mi arate mie, că o să mă târască în pușcărie, cum îmi permit eu să merg și să apăr Antena 3. Mi s-a părut ceva exagerat. Și Florian Coldea mi-a confirmat acest telefon nervos”, a spus Liviu Dragnea

Liviu Dragnea rămâne în continuare în închisoare

Lovitură pentru Liviu Dragnea. Fostul lider PSD rămâne în închisoare. A fost respinsă contestația depusă de fostul lider PSD. Este vorba de contestația la executare pe care Dragnea a depus-o în urmă cu câteva luni. Aceasta viza faptul că acel complet care l-a condamnat nu ar fi fost unul specializat.

Fostul lider PSD făcea referire la o decizie a CCR care spunea că acele cazuri de corupție pot fi analizate doar de complete specializate, ceea ce nu a fost cazul în speța lui, respectiv el nu a fost condamnat de un complet specializat, pentru că la acel moment nici nu erau constituite aceste complete specializate.

Cei de la Tribunalul București au decis să îi respingă această solicitare, dar decizia nu e definitivă și poate fi atacată. Avocații săi au spus că vor înainta contestația, iar decizia finala va veni de la Curtea de Apel.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”
Moartea fostului fotbalist Radu Mărginean, la doar 43 de ani, continuă să provoace emoție. Un apropiat al acestuia a povestit cum s-au desfășurat ultimele momente înainte ca sportivul să fie găsit în stop cardio-respirator. Dispariția prematură a fostului fotbalist Radu Mărginean a lăsat un gol profund în rândul familiei, prietenilor și celor care l-au cunoscut […]
Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 iulie 2026
04 iulie 2026