Marian Ursu, un tânăr de 19 ani, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de tentativă de viol și tâlhărie calificată. Acesta ar fi intrat peste o bătrână și a încercat să o violeze. Pentru că nu a reușit, a vrut să plece și a folosit o lanternă ce aparținea femeii
Un tânăr de 19 ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de tentativă de viol și tâlhărie calificată, după ce, în luna septembrie a anului trecut, a intrat peste o vecină de 74 de ani. Povestea pare a fi cusută cu ață albă. Marian Ursu este din comuna Țibana, iar în noaptea de 6 septembrie 2025, conform spuselor polițiștilor, a intrat pe un geam în casa unei bătrâne în vârstă de 74 de ani și a încercat să o violeze. Pentru că femeia s-a opus, Marian ar fi lovit-o. Pentru că nu a reușit să plece din imobil deoarece era întuneric beznă, tânărul i-ar fi cerut bătrânei să aprindă becul, însă aceasta i-ar fi spus că are o lanternă pe frigider. Marian Ursu a luat lanterna de pe frigider și a folosit-o pentru a reuși să iasă din casa femeii. Bătrână a povestit ce a pățit, iar polițiștii au deschis un dosar penal.
Marian, zis „Capone”, a intrat la miezul nopții peste o bătrână de 74 de ani ca să o violeze
Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași au făcut câteva precizări în acest caz.
„La data de 10 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Miroslava au reținut pentru 24 de ore un tânăr de 19 ani, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de tentativă la viol și tâlhărie calificată. Din investigațiile efectuate până în prezent, s-a constatat faptul că, la data de 6 septembrie 2025, acesta ar fi pătruns, prin forțarea unui geam, în locuința persoanei vătămate, respectiv o femeie de 74 de ani, unde ar fi agresat-o fizic și ar fi amenințat-o să întrețină relații sexuale cu acesta, însă fără a reuși. Ulterior, acesta ar fi sustras bunuri din locuință, părăsind imobilul. La data de 11 februarie a.c., acesta a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași și Judecătoriei Iași, astfel că instanța de judecată a dispus luarea măsurii arestării preventive a acestuia pentru 30 de zile”, a declarat Adina Ciobanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Tatăl individului arestat neagă totul: „Este o înscenare”
Reporterii BZI au mers la Țibana pentru a afla cum s-au petrecut lucrurile. Tatăl tânărului arestat susține că totul este o înscenare.
„Eu vă spun că băiatul meu nu este vinovat. A intrat peste bătrână cineva. Nu zic că nu a intrat, dar nu a fost băiatul meu. El a fost plecat la muncă o perioadă, iar acum, când a venit, a fost luat de poliție. L-au arestat, dar vă spun că este arestat degeaba. L-au luat pe el din cauza unor rude cu care noi suntem certați. Ele au înscenat totul de l-au luat pe băiat. Marian nu a avut probleme cu legea, nu a greșit niciodată cu nimic. Eu mai am un băiat care este la închisoare. Și pe ăla, tot pentru viol l-au luat, dar tot nevinovat… Nu știu cum se fac dosarele astea de la poliție, dar i-au luat nevinovați. Marian de asta a și plecat. S-a auzit că el ar fi intrat peste femeia asta și a plecat, că știa că este nevinovat și că va fi arestat degeaba”, a spus tatăl bărbatului.
Marian, zis „Capone”, a intrat la miezul nopții peste o bătrână de 74 de ani ca să o violeze, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă să stea ani grei după gratii.