Prima pagină » National » Ministrul Finanțelor taie în carne vie la ANAF! Cine sunt cei 9 dați afară și ce urmează
Ministrul Finanțelor taie în carne vie la ANAF! Cine sunt cei 9 dați afară și ce urmează

Ministrul Finanțelor taie în carne vie la ANAF! Cine sunt cei 9 dați afară și ce urmează

15 iul. 2025, 12:40,
Redacția BZI în National

Schimbări radicale în conducerea Direcției Regionale Antifraudă Fiscală București. Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat marți dimineață, într-o postare pe Facebook, că 9 dintre cei 15 șefi de la Antifraudă București au fost înlocuiți, în urma unei decizii luate de noua conducere a ANAF.

Potrivit ministrului, această decizie vine în contextul unei reforme mai ample menite să întărească lupta împotriva evaziunii fiscale.

Reforma ANAF a început cu o decapitare în masă

Ministrul Alexandru Nazare a declarat că a avut o discuție detaliată cu noul președinte al ANAF, în cadrul căreia a subliniat necesitatea unui răspuns mai ferm și mai eficient la fenomenul evaziunii. Ca urmare, conducerea ANAF a acționat rapid și a operat schimbări semnificative la vârful Direcției Regionale Antifraudă din Capitală.

Concret, au fost eliberate din funcție următoarele categorii de conducere:

  • Inspectorul General Adjunct Antifraudă
  • Doi Inspectori Șefi de Direcție din cadrul Direcției de Control Antifraudă 1
  • Șase Inspectori Șefi de Serviciu din structurile de control antifraudă

Deși ministrul nu a nominalizat public persoanele revocate, din informațiile publice disponibile reiese că funcția de Inspector General Adjunct la DRAF București este ocupată de Dorian Burduja, conform site-ului oficial al ANAF.

Mesajul lui Nazare a fost unul tranșant: „Inacțiunea, tergiversarea și lipsa de reacție nu mai pot fi tolerate.” Ministrul a criticat dur faptul că, în ciuda unor semnale evidente privind evaziunea fiscală, responsabilii din funcțiile-cheie nu au luat măsuri concrete.

„Este inacceptabil ca aceste semnale să fie ignorate de cei care sunt plătiți să le combată”, a subliniat el.

În final, Nazare a punctat că ANAF trebuie să devină „parte a soluției, nu parte a problemei”, sugerând că reforma nu se oprește aici și vor urma și alte măsuri pentru eficientizarea instituției.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Autoritățile vin cu recomandări urgente pentru populație după explozia de la CET Vest București
Autoritățile au transmis recomandări pentru locuitori după explozia de la CET Vest București. O bubuitură puternică urmată de un incendiu de amploare a avut loc luni seară la CET Vest din București, generând o mobilizare masivă a echipajelor de intervenție. Incidentul a vizat mai multe transformatoare electrice, iar flăcările s-au manifestat violent, necesitând o intervenție […]
Autoritățile vin cu recomandări urgente pentru populație după explozia de la CET Vest București

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 aprilie 2026
21 aprilie 2026