Prima pagină » Actualitate » Mita din cutiile de pantofi: fostul șef al Autorității Rutiere, trimis în judecată. DNA a găsit o avere în numerar

Mita din cutiile de pantofi: fostul șef al Autorității Rutiere, trimis în judecată. DNA a găsit o avere în numerar

20 aug. 2026, 17:27,
Andreea Ciobanu în Bzi.ro

Fostul director al Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, a fost trimis în judecată de DNA într-un dosar de corupție în care este acuzat că ar fi primit sute de mii de euro pentru fraudarea examenelor de obținere a atestatelor profesionale.

Potrivit procurorilor, Cristian Anton ar fi făcut parte, începând din a doua jumătate a anului 2024, dintr-un grup infracțional organizat care ar fi intervenit pentru ca anumiți candidați să promoveze ilegal examenele organizate de ARR în București și județele Arad și Mehedinți.

Fostul șef al ARR este acuzat de luare de mită în formă continuată, constituirea unui grup infracțional organizat și folosirea unor informații nedestinate publicității în scopul obținerii de foloase necuvenite.

Cum ar fi fost trucate examenele

Anchetatorii susțin că membrii grupării primeau dinainte listele candidaților care plătiseră pentru promovarea examenelor. În timpul probelor, aceștia ar fi primit răspunsurile corecte sau li s-ar fi permis ca testele să fie rezolvate de alte persoane.

În unele cazuri, susțin procurorii, Cristian Anton ar fi fost chiar membru al comisiei de examinare, iar în altele ar fi desemnat persoane despre care știa că sunt dispuse să faciliteze fraudarea testelor.

DNA susține că, numai pentru sesiunile organizate în București și Arad, Cristian Anton ar fi primit cel puțin 81.000 de euro, pentru a asigura promovarea frauduloasă a examenelor de către cel puțin 149 de candidați.

În cazul examenelor din Mehedinți și București, desfășurate în februarie 2026, fostul director ARR ar fi primit alți 34.000 de euro, dintr-o sumă totală de 54.800 de euro promisă.

Potrivit anchetatorilor, cel puțin 117 candidați ar fi plătit pentru a promova examenele.

În paralel, administratorul unei firme implicate în mecanism ar fi colectat 196.280 de euro de la cel puțin 256 de candidați, cărora le-ar fi promis că va interveni pe lângă membrii comisiilor.

Sumele plătite pentru un examen ar fi variat între 500 și 1.600 de euro, în funcție de tipul atestatului.

Peste 500.000 de euro, găsiți în locuința fostului șef ARR

Perchezițiile efectuate la locuința lui Cristian Anton au scos la iveală o sumă impresionantă de bani: 523.220 de euro, 78.300 de lei și 8.300 de dolari.

O parte dintre euro ar fi fost ascunși în cutii de pantofi.

DNA a pus sechestru pe bani și solicită confiscarea sumelor despre care susține că provin din activități infracționale. Procurorii urmăresc inclusiv confiscarea extinsă a unei sume de aproximativ 370.000 de euro, despre care susțin că nu poate fi justificată prin veniturile legale ale lui Anton și ale familiei sale.

În total, anchetatorii susțin că fostul director ARR ar fi primit mită 115.100 de euro.

Cristian Anton, în arest din aprilie

Cristian Anton are 57 de ani și este jurist. Potrivit informațiilor prezentate în dosar, acesta a ocupat de-a lungul timpului mai multe funcții în instituții și companii din domeniul transporturilor.

El se află în arest preventiv de la începutul lunii aprilie, iar dosarul va fi judecat de Tribunalul București.

Trimiterea în judecată nu înseamnă condamnare, iar acuzațiile formulate de procurori urmează să fie analizate de instanță.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
22 august 2026
22 august 2026