Prima pagină » Eveniment-Social » Muzeul Literaturii transformă arta în mijloc de reintegrare socială pentru deținuții Penitenciarului Iași
Muzeul Literaturii transformă arta în mijloc de reintegrare socială pentru deținuții Penitenciarului Iași

Muzeul Literaturii transformă arta în mijloc de reintegrare socială pentru deținuții Penitenciarului Iași

17 mart. 2026, 02:00,
Andreea ONOFREI în Eveniment-Social

Muzeul „Nicolae Gane” devine, vineri, 20 martie, un spațiu prin care arta ajută un grup de deținuți ai Penitenciarului din Iași să se reintegreze social. Diana-Lona Leonte, muzeograf în cadrul Muzeului Literaturii din Iași, a explicat cum activitățile de educație muzeală pot contribui la dezvoltarea personală a persoanelor vulnerabile. De asemenea, activitatea se află la a cincea ediție, rezultatele întâlnirilor precedente fiind pozitive.

Cum devine arta o metodă de reintegrare socială pentru deținuții de la Penitenciarul din Iași

Arta poate deveni uneori mai mult decât o formă de expresie estetică. În anumite contexte, ea poate funcționa ca instrument de reflecție, dialog și transformare personală. Pornind de la această idee, Muzeul Național al Literaturii Române Iași și Penitenciarul Iași organizează, vineri, 20 martie 2026, o activitate educativă dedicată persoanelor private de libertate, în care arta devine mijloc de cunoaștere și deschidere către societate.

Evenimentul, intitulat „ARTA ca expresie a cunoașterii”, se va desfășura la Muzeul „Nicolae Gane”, spațiu care găzduiește Galeria Artei Ieșene și care a fost, în trecut, casa scriitorului și omului politic Nicolae Gane.

În cadrul activității, zece persoane private de libertate vor avea ocazia să participe la un tur ghidat al expoziției de artă, realizat de muzeografele Cezara Moraru și Petra Carina Stadoleanu. Vizita va fi urmată de un dialog despre rolul artei ca limbaj al comunicării și ca formă de cunoaștere.

Vizita va fi urmată de un dialog despre rolul artei ca limbaj al comunicării și ca formă de cunoaștere, discuție ce va fi moderată de Diana-Lona Leonte, muzeografă a instituției și doctor în Sociologie, iar invitată specială este cercetătorul științific Mirela Ștefănescu, de la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași, în cadrul Institutului de Cercetare Multidisciplinară în Artă.

Dialogul va fi moderat de muzeografa Diana-Lona Leonte

Potrivit organizatorilor, activitatea face parte dintr-un demers mai amplu, prin care muzeul își propune să aducă arta mai aproape de grupuri de public care au, în mod obișnuit, acces limitat la astfel de experiențe culturale.

„Echipa de la MNLR Iași organizează constant activități educative dedicate unui public cu cerințe speciale sau din medii defavorizate, care au ca prim obiectiv accesibilizarea muzeului într-o modalitate care să faciliteze educația participanților, însă și încurajarea aptitudinilor de comunicare, de expresie și de socializare. Proiectul inițiat împreună cu Penitenciarul Iași și-a propus de la început să contribuie la educația și reintegrarea socială a persoanelor private de libertate”, a declarat Diana-Lona Leonte pentru reporterii BZI.

Aceasta explică faptul că fiecare întâlnire presupune o experiență culturală completă, care începe cu o vizită ghidată și continuă cu o discuție deschisă cu specialiști din diferite domenii.

„Fiecare întâlnire presupune o vizită ghidată a unui muzeu din rețeaua MNLR Iași, continuată apoi cu o discuție, la care este invitat un expert din diferite domenii, care oferă participanților noi informații sau perspective asupra a ceea ce s-a descoperit pe parcursul vizitei. Facilităm un dialog deschis, în termeni familiari, așa încât să încurajăm participanții să-și formeze propriile idei și să le exprime în public, apoi să le discute cu ceilalți, punând accent pe colaborare și pe împărtășirea propriilor experiențe”, a adăugat muzeografa.

Prima ediție a avut loc în 2025, iar rezultatele au fost pozitive

În cadrul evenimentului din 20 martie, discuția va aborda teme precum relația dintre artă și emoție, artă și morală sau rolul artei în dezvoltarea personală.

„Dialogul va fi despre artă ca limbaj al comunicării și expresie a cunoașterii. Vom vorbi despre artă și emoție, despre artă și morală, despre artă ca terapie, artă ca formă de dezvoltare personală și de depășire a unor dificultăți sau a propriei condiții”, a precizat Diana-Lona Leonte.

Evenimentul de la Muzeul „Nicolae Gane” este al cincilea episod din seria de activități organizate în parteneriat cu Penitenciarul Iași. Prima întâlnire a avut loc în iulie 2025 și a fost dedicată temei Pogromul de la Iași, sub titlul „Pogromul de la Iași. Istorie și educație”.

„O primă activitate a avut loc în iulie 2025 și s-a bucurat de apreciere din partea persoanelor private de libertate care au participat. Datorită acestui feedback pozitiv, atât noi, cei din Serviciul de Programe Culturale și Educaționale al MNLR Iași, cât și partenerii de la Sectorul Reintegrare Socială și Sectorul Siguranța Deținerii și Regim Penitenciar am decis continuarea proiectului”, a explicat Diana-Lona Leonte.

Potrivit acesteia, fiecare întâlnire a demonstrat că astfel de activități pot avea un impact real asupra participanților.

„Cu fiecare întâlnire, am putut observa cum discuțiile pe care le purtăm după vizitarea fiecărui muzeu le permit participanților sedimentarea informațiilor primite pe parcursul ghidajului, îi încurajează să-și formeze și să-și exprime propria opinie și îi fac să se deschidă, să-și împărtășească experiențele unii altora. Pe scurt, fiecare eveniment este cu adevărat o experiență de învățare și reflecție, dar și de socializare pentru deținuți”, a concluzionat muzeografa.

Astfel, Muzeul Literaturii transformă arta într-o cale de reintegrare socială pentru deținuții Penitenciarului Iași, prin discuții care reușesc să contribuie la dezvoltarea personală a participanților.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 martie 2026
19 martie 2026