Juventus Torino a obținut o victorie extrem de importantă, miercuri seara, în fața celor de la Genoa. Cristiano Ronaldo a marcat pentru 2-1, din penalty, în minutul 90+6.
În urma acestui succes, Juventus a depășit-o pe Internazionale Milano, cu un singur punct, și a revenit pe prima poziție în clasamentul din Serie A. Deși echipa este singura neînvinsă din acest sezon al campionatului Italiei, șefii torinezilor nu sunt mulțumiți de evoluția starurilor sub comanda lui Maurizio Sarri.
Astfel, conform presei internaționale, Pep Guardiola este primul pe lista oficialilor lui Juventus pentru a veni pe banca echipei în vara anului următor. Cel mai probabil, după patru ani petrecuți în Anglia, managerul spaniol se va despărți de Manchester City, la finalul sezonului, și va rămâne liber de contract. De altfel, după aventuri în Spania, în Germania și în Anglia, Guardiola ar fi interesat și de o eventuală experiență și în Italia.
Juventus dă o nouă lovitură pe piața transferurilor
Deși au lotul plin de vedete din fotbalul internațional, șefii torinezilor vor să-l aducă pe Guardiola la echipă și să-i facă spaniolului o surpriză uriașă. Conform presei din Anglia, Juventus a demarat deja negocierile cu Liverpool pentru transferu lui Salah, însă „cormoranii” nu vor să renunțe prea ușor la starul egiptean și așteaptă 180 de milioane de euro din partea torinezilor.
150 de milioane de euro este cota lui Salah pe site-ul de specialitate transfermarkt.co