Soția lui Cătălin Martinuș, primarul comunei Dobrovăț, a înregistrat datorii la Finanțe de 150.000 de lei. Bunurile societății conduse de Ștefania Martinuș au fost scoase la licitație. Este vorba despre un parc auto aflat în stare avansată de degradare. Valoarea autoutilitarelor nu o acoperă pe cea a debitului. În firmă este administrator Alin Lucian Martinuș, fiul primarului
Probleme financiare pentru familia liberalului Cătălin Martinuș, primarul comunei Dobrovăț, județul Iași. La începutul anului 2020, Ștefania Martinuș, soția primarului, a înființat societatea Elimar Sistem Building SRL, cu obiect de activitate „lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale”.
În scurta perioadă de activitate, firma a reușit să atragă atenția Fiscului, motiv pentru care bunurile societății au fost puse sub sechestru. Ba mai mult, pentru recuperarea datoriilor, Administrația Județeană a Finanțelor Publice (AJFP) Iași va organiza o licitație pentru valorificarea bunurilor aflate în patrimoniul societății. Este vorba despre mai multe autoturisme și autoutilitare.
Astfel, vor fi scoase la vânzare o autoutilitară Iveco (parbriz fisurat, oglindă dreapta spartă) – 27.750 de lei, autoturism Volkswagen Touran (daună totală) – 1.200 de lei, Fiat Punto (daună totală) – 700 de lei, autoutilitară Volkswagen Transporter (nefuncțională) – 3.470 de lei, autoutilitară Mercedes Benz Sprinter (cu defecțiuni) – 20.850 de lei și o autospecială Furgon Frigorific – 8.930 de lei. Licitația este programată pe data de 03.08.2023. În dosarul de executare numărul 9393, debitul invocat este de aproape 150.000 de lei, din neplata TVA-ului și a impozitului pe profit.
Ștefania Martinuș a încercat să încheie contracte cu instituțiile publice
În 2021, Ștefania Martinuș a apucat să încheie 2 contracte cu Primăria Costuleni, în cazul unei achiziții de acoperiș. A încasat peste 27.000 de lei. Sunt singurele contracte de la înființare ce au fost încheiate cu instituțiile publice. Conform ultimelor date financiare, din 2022, Elimar Sistem Building SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 1,3 milioane de lei, profit de 82.559 de lei, datorii de 390.218 lei și un număr de 9 angajați.
Ștefania Martinuș are și calitatea de unic asociat în societatea Mar Util SRL. Datele din 2021 arată că firma nu a avut activitate, ci datorii de 197.490 de lei. De menționat că primarul Cătălin Martinuș a trecut de la PSD la PNL la ultimele alegeri locale.
Fiul primarului este asociat în firmă
În societatea Elimar Sistem Building SRL apare ca asociat și administrator Alin Lucian Martinuș, fiul primarului din Dobrovăț. Contactat telefonic, administratorul firmei a precizat că sumele s-au adunat din cauza unor colaboratori care au întârziat plata facturilor.
„Noi ne ocupăm cu lucrări industriale, rezidențiale. Greșelile tinereții, mi-am luat-o eu. Am avut încredere în colaboratori, am furnizat învelitori, dar nu am mai încasat factura din motive diferite. Vom rezolva problema cu Finanțele, ei știu situația, nu vom ajunge la licitație. Am învățat ceva din asta. Datoria este peste 100.000 de lei, dar am de recuperat mai mulți bani”, a explicat Alin Lucian Martinuș.
Arata bine de tot, ex-sotia primarului. De ce ex? Simplu, la cum merg treburile in localitate, in 2024 nu mai castiga/prinde un alt mandat. Oamenii din comuna vorbesc pe la colturi, ca aia, câ cealaltă…doar stiti cum vorghește lumea la țară.
Pe de alta parte, prin satele dimprejurul comunei pastorite de acest primar, umbla vorba ca ar mai fi ceva barbați potenți financiar, ce ar dori sa-l inlocuiasca pe actualul edil, atât in primarie cât si acasă.
Aceste zvonuri le-am auzit si eu de la altii si vi le comunic tot asa. Sa nu spuneti ca stiti de la mine, ca nu mai vorbeste nimeni cu mine din sat. 🙂
De cand Scriitoaru L. e sef adj administratie taie in carne vie. Viseaza sa ajunga sefa mare, chiar si peste Damian daca se poate. Pe la colturi se vorbeste ca Sori al ei cotizeaza constant la Nelu pentru un post de mare Sefa!
Nu stiu cine o tot promoveaza pe aceasta duduie infecta din finante. Era cea mai buna prietena a doamnei Damaceanu Mimi. Tot Scriitoru a “ajutat-o” sa plece din fisc, era mare invidia. Scritoru sef servici, Damaceanu sef admninistratie pf fizice….
2 frustrati….una care nu a fost in stare sa aibe copii si a infiat unul ( bravo ei ) dar trebuia sa o faca mai la tinerete nu acuma cand e cat “casa Poporului”. Iar altul, Micul DamiAn care nu a fost in state sa aibe grija de copiii lui! Ce folos ca e sef la fisc…copii iti umplu viata de bucurie si fericire. Apropos, vezi ca nevasta nu te mai iubeste stii asta, nu?
In gradina cui? A lu Scriitoru? Tot la casa sta saracu cu tri fimei pe capul lui: nevasta-sa, cumnata-sa si soacra-sa…..