Nicolae Stanciu, lider în Cehia! Mijlocașul român a reușit o pasă decisivă în ultima victorie a Slaviei Praga!

Publicat: 23 nov. 2020
Lui Nicolae Stanciu îi merge bine în Cehia, unde echipa sa este lideră
Nicolae Stanciu

Slavia Praga își menține poziția de lider în Cehia, după succesul la scor cu Opava. Nicolae Stanciu a fost integralist și a oferit assist-ul de la al treilea gol, marcat de Jan Kuchta.
Campioana Cehiei și-a continuat parcursul aproape perfect din acest debut de sezon. Slavia s-a impus, scor 6-0, pe terenul celor de la Opava. Kudela a deschis scorul în prima repriză, iar, după revenirea de la vestiare, „s-a dezlănțuit potopul”. Kuchta, cu o dublă, Boril, Sima și Musa au stabilit rezultatul final. Nicolae Stanciu a evoluat pe tot parcursul meciului și a reușit pasa decisivă de la golul al treilea al praghezilor.

Slavia se află în fruntea clasamentului din prima ligă cehă, cu 22 de puncte, după 8 runde. Cu 7 victorii și un singur rezultat de egalitate, formația lui Stanciu este la 4 lungimi în fața Spartei Praga, care are un meci mai puțin disputat. Neconvocat la ultima acțiune a echipei naționale, fostul jucător al FCSB-ului a bifat al șaselea joc în acest sezon în campionat și a marcat 2 goluri.

Echipa Slavia Praga, lideră și în Europa League

Campioana Cehiei ocupă prima poziție în grupa C din Europa League, cu 6 puncte, după 3 jocuri, la egalitate cu Bayer Leverkusen. Nice și Hapoel Beer Sheva sunt pe locurile 3, respectiv 4, cu câte 3 puncte. În următoarea partidă, joi, 26 noiembrie, Slavia se va deplasa în Franța, pentru duelul cu Nice. În tur, echipa lui Stanciu s-a impus la limită, scor 3-2.
În runda a doua, Slavia a învins-o pe Leverkusen, pe teren propriu, scor 1-0. Nicolae Stanciu a fost și înger, și demon pentru cehi: mijlocașul român a avut șansa să deschidă scorul în minutul 65 dintr-o lovitură de la 11 metri, însă acesta nu l-a putut învinge pe Hradecky din 2 tentative, pentru ca un sfert de oră mai târziu să se revanșeze cu o centrare perfectă din corner pentru Olayinka, care a adus victoria gazdelor.