Prima pagină » National » Pepenele verde, produsul vedetă al verii, întârzie pe piața românească din cauza vremii nefavorabile și a concurenței din import
Pepenele verde, produsul vedetă al verii, întârzie pe piața românească din cauza vremii nefavorabile și a concurenței din import

Pepenele verde, produsul vedetă al verii, întârzie pe piața românească din cauza vremii nefavorabile și a concurenței din import

22 iul. 2025, 15:26,
Redacția BZI în National

În acest an, producătorii români de pepeni verzi au întâmpinat dificultăți neașteptate, iar recolta mult așteptată a fost pusă pe piață cu două săptămâni mai târziu față de anul trecut. Motivul principal este vremea rece din primăvară, care a afectat atât înființarea culturilor, cât și dezvoltarea plantelor, dar și concurența puternică a pepenilor importați din Grecia, care au dominat piața în luna iunie.

Fermierul Ionuț Crăciun, din Ghimpețeni, județul Olt, explică:

„Am reușit să aducem pepene verde pe piață abia din 5 iulie, față de 24 iunie anul trecut. Vremea rece din perioada de plantare a fost decisivă, iar plantele au pornit foarte greu. Primele flori au fost afectate, iar producția s-a redus semnificativ, sper să atingem măcar 20 de tone pe hectar, în condițiile în care anul trecut am avut între 30 și 40 de tone”.

Pepenele verde, produsul vedetă al verii, întârzie pe piața românească

Ionuț Crăciun a modernizat în ultimii ani ferma familiei, aducând metode noi de cultivare și vânzare, iar pepenii săi verzi sunt foarte căutați pe piața din Slatina, unde clienții sunt fideli produselor locale.

„Vând pepenii direct de la gheață, pentru ca oamenii să-i consume proaspeți, imediat ce ajung acasă. Prețul nostru a fost de 3,5 lei pe kilogram, încă din prima zi, în timp ce pepenii grecești porneau de la 10 lei și au coborât până la 4,8 lei, dar s-au vândut mai greu”, adaugă fermierul, potrivit adevărul.ro.

Pentru a avea o producție mai lungă, Crăciun intenționează să cultive pepeni pe patru hectare, etapizând însămânțările pentru a putea pune pe piață pepeni verzi până aproape de sfârșitul toamnei, inclusiv la evenimentul local „Ziua Recoltei”.

„Ținta mea este să am pepeni până în octombrie. Luna aceasta trebuie să plantez următoarea cultură, sper să avem parte de zile mai răcoroase, pentru că plantele mici nu tolerează bine căldura excesivă”, spune fermierul.

O soluție veche, dar eficientă, a fost readoptată în acest an pentru a proteja pepenii de arșița puternică.

„Am semănat porumb în jurul pepenilor pentru a le face umbrire naturală. Tata mi-a spus că așa făceau și ei cândva. Anul trecut, când am pus porumbul prea târziu, plantele nu au fost protejate, iar pepenii au suferit arsuri solare. Acum diferența se vede clar”, explică Ionuț.

Munca în ferma Crăciun este intensă, mai ales pe timp de vară când udarea se face noaptea pentru a proteja plantele de caniculă.

„Consumăm 120 de litri de benzină în 48 de ore pentru irigații. Tata stă toată noaptea pe câmp și udă, adoarme doar pe la 4 dimineața. Ziua e prea cald să poți uda”, spune fermierul.

Transportul și desfacerea pepenilor sunt și ele provocări majore, iar pentru a păstra calitatea fructelor, familia Crăciun a investit în autoutilitare frigorifice.

„Răcim pepenii dimineața, dar ziua se încălzesc rapid, nu putem ține ușile deschise toată ziua, pentru că am consuma prea multă motorină. Acum avem voie să vindem doar din mașină la Piața Zahana, nu mai putem la corturi”, mai adaugă el.

Deși au clienți fideli, o parte din pepeni se strică zilnic din cauza condițiilor de păstrare și căldurii mari.

„Aprovizionăm piața la două zile și nu putem pune prea mult pe tarabe, pentru că fructele de jos se strică și se sparg. Aruncăm zilnic marfă, mai ales pepenii galbeni”, mai spune fermierul.

Pe lângă pepeni, familia Crăciun se concentrează și pe cultura de varză, care în ultimii ani a avut prețuri bune.

„Am avut varză atât primăvara, cât și vara, iar acum plantăm varză de toamnă. O vom recolta în octombrie, iar pentru ea prindem zilele bune de vară”, încheie fermierul.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Avertisment dur din partea analiștilor economici! Pensionarii români riscă să rămână fără pensii!
Pensionarii români riscă să rămână fără pensii deoarece România riscă să intre în incapacitate de plată. Deficitul bugetar și datoria publică erau foarte mari, iar agențiile de rating puteau oricând să retrogradeze ratingul de țară al României și să îl trimită la „junk”, moment în care pensiile și salariile nu s-ar mai fi putut plăti. […]
Avertisment dur din partea analiștilor economici! Pensionarii români riscă să rămână fără pensii!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
03 aprilie 2026
03 aprilie 2026